Owocowe Sady Żoliborskie - kontynuacja zachowania unikalnego charakteru Parku "Sady Żoliborskie" m.in.: pięlęgnacja starych i nowo nasadzonych w 2021 r. drzew sadowniczych, ochrona starych kasztanowców, odtworzenie trawników, utrzymanie schronień dla zwierząt, łąk i rabat kwietnych, działania edukacyjno-integracyjne dla mieszkańców.

1634
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Maria Janiak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
186 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Kontynuacja działań na rzecz zachowania unikalnego charakteru Parku "Sady Żoliborskie", rozpoczętych ze środków BO 2021.
Aby zachować owocowe Sady i ich bioróżnorodność, niezbędna jest rokroczna pielęgnacja parku zgodnie z wytycznymi ekspertów.
Środki na "zieleń" z Dzielnicy nie są wystarczajace, aby zadbać o Sady w niezbędnym zakresie. Ratunek w naszym 1% BO.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park "Sady Żoliborskie"
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
działka ew. nr 7, 8 i 9 z obrębu 7-02-04
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Kontynuacja działań na rzecz zachowania unikalnego charakteru Parku "Sady Żoliborskie", rozpoczętych ze środków BO 2021.
Aby zachować owocowe Sady i ich bioróżnorodność, niezbędna jest rokroczna pielęgnacja parku zgodnie z wytycznymi ekspertów.
Środki na "zieleń" z Dzielnicy nie są wystarczajace, aby zadbać o Sady w niezbędnym zakresie. Ratunek w naszym 1% BO.
Opis projektu
Projekt w BO 2022 to kontynuacja działań na rzecz zachowania unikalnego, owocowego charakteru Parku "Sady Żoliborskie".
Dzięki Wam Żoliborzanki i Żoliborzanie w roku 2021 będzie zrobiony pierwszy krok na rzecz ochrony owocowych Sadów ze środków BO 2021. Ale muszą być następne, jeśli chcemy, aby NASZE SADY zostały nadal parkiem/sadem, perłą Dzielnicy i jedynym takim zielono-owocowym miejscem w Warszawie.
Aby zachować / odtworzyć owocową formułę Sadów i ich bioróżnorodność, niezbędna jest fachowa, systematyczna, rokroczna pielęgnacja drzew sadowniczych (starych i nowo nasadzonych w 2021 r.), zastępowanie zamarłych drzew nowymi drzewami sadowniczymi, krzewów i darni, utrzymanie łąk i rabat kwietnych, muraw, konserwacja schronień dla zwierząt i dodatkowe działania (m.in. ochrona kasztanowców przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem). A wszystko zgodnie ze wskazówkami ekspertów współpracujących z grupą sąsiedzką Owocowe Sady Żoliborskie.

W 2022 r. wg wskazań ekspertów wskazane jest:

1. Przeprowadzenie dalszej FACHOWEJ PIELĘGNACJI drzew sadowniczych, zgodnie z wytycznymi strategii urządzania Parku Sady Żoliborskie i zaangażowanie do tego specjalisty/ów sadownika, pomologa oraz firmy doświadczonej w zabiegach pielęgnacyjno-sanitarnych starych odmian drzew sadowniczych, wyposażonej w odpowiedni do tego sprzęt, która dokona cięć sanitarno-odmładzających oraz pielęgnacji nowych nasadzeń pod kontrolą i wg wskazówek specjalisty/ów – 340 szt. x 250 zł = 85 000 zł.

2. Wykonanie KOLENYCH NASADZEŃ za zamarłe w 2021 i 2022 r. drzewa - 40 sztuk drzew starych odmian sadowniczych szczepionych na mrozoodpornych podkładach (wraz z udzieloną gwarancją na pielęgnację) w miejscach zgodnych z opracowaną koncepcją przyszłych nasadzeń w strategii urządzenia Parku Sady Żoliborskie (pkt 1c) - 40 szt. x 500 zł = 20 000 zł.

3. Odtworzenie TRAWNIKÓW - wg ekspertów trawa na Sadach nigdy nie była odpowiednio pielęgnowana, dodatkowo nasadzenia drzew inwazyjnych (kolny, dęby) doprowadziły do powstania "klepisk" - do "reaktywacji" trawników w pierwszej kolejności kwalifikuje się ok. 20% przestrzeni parku - 36 000 m2 x 20% = 7200 m2 x 2,5 zł = 18 000 zł

4. Ochrona i leczenie KASZTANOWCÓW zaatakowanych szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem w kultowej, starej alei kasztanowców - pułapki feromonowe (bezpieczne dla ptaków) + wzmocnienie bytowania sikor (naturalnych "pożeraczy" szrotówka) poprzez dodatkowe budki - 5 000 zł

5. Utrzymanie (w tym konserwacja) małej infrastruktury wykonanej/zapoczątkowanej w ramach projektu z BO 2021, chroniącej faunę żyjącą w parku oraz stworzenie nowej zgodnie ze strategią urządzenia Parku Sady Żoliborskie - 30 000 zł
• łąki kwietne - 300 m2 oraz 3 jednorodne strefy kwietne z roślin cebulkowych;
• murawy (niekoszone trawniki) pod drzewami w formie koła - promień w zależności od zasięgu korony drzewa;
• funkcjonowanie pasieki: 6 wypożyczonych uli z pszczołami wraz z obsługą od kwietnia do pażdziernika, w tym dwa otwarte pokazy z tematyki miodobrania;
• domki dla owadów i schronienia dla fauny (m.in.: dla jeży i wiewiórek) - konserwacja/uzupełnianie ubytków ;
• wieża dla jerzyków typu „jerzykownik” - konserwacja/ fachowe czyszczenie sezonowe;
• kontynuacja kompostowania
• kontynuacja oznakowania przez specjalistę/ów sadownika, pomologa historycznych najstarszych i najrzadszych odmian drzew owocowych sadowniczych rosnących w parku (100 sztuk), w formie tabliczki umieszczonej przy drzewie z logo budżetu obywatelskiego, z informacją określającą nazwę gatunkową i odmianę drzew, wiek oraz pochodzenie historyczne oraz tablicy zbiorczej, wyznaczającej szlak owocowy na Sadach;
• zaprojektowanie i wykonanie stojaków i koszy wiklinowych / pojemników na owoce oraz konstrukcji pod korony drzew sadowniczych "łapiących" owoce zanim upadną na ziemie i będą mniej wartościowe do użytku - przy wykorzystaniu potencjału twórczego artysty żoliborskiego.

6. Działania edukacyjno-integracyjne angażujące mieszkańców Sadów i nie tylko - 28 000 zł, w tym m.in.:
- warsztaty nt. wykorzystania owoców na przetwory, jak robi się przetwory i jakie (dżemy, powidła, kompoty, ciasta, przeciery, nalewki, cydr, ocet itp.)
- zajęcia dla dzieci - 4 pory roku na Sadach w praktyce - min. 4 spacery edukacyjne z ekspertami;
- wspólne z mieszkańcami wykonanie wiklinowych koszy na owocobrania i wygrodzeń łąk kwietnych, pasieki;
- zakup sprzętu na owocobrania sąsiedzkie (m.in.: drabiny, podbieraki) i wynajem miejsca do przechowywania;
- Dzień Sadów!
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W latach ubiegłych trwał proces usuwania drzew owocowych w parku Sady Zoliborskie i zastępowania ich drzewami ozdobnymi, w tym inwazyjnymi.
Od początku istnienia Parku nie nasadzono ŻADNYCH DRZEW SADOWNICZYCH.
Stare drzewa unikatowych odmian jabłoni, grusz i śliw nadal obficie owocuję. Owoce są zdrowe i niepryskane. Korzysta z nich wielu mieszkańców oraz zwierzęta żyjące na Sadach.
Jeśli nie podejmie się systematycznych działań dla zachowania owocowej formuły Sadów i ich bioróżnorodności, zabiegów sanitarnych drzew sadowniczych (odpowiednie przycięcia odmładzające) i nasadzeń zastępczych w formie nowych drzew sadowniczych, za kilka lat Sady Żoliborskie będą sadami tylko z nazwy.
Ratunek w naszym 1% BO - środki na "zieleń" z budżetu Dzielnicy nie są wystarczajace, aby zadbać o park w niezbędnym zakresie.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
186 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Biorąc pod uwagę, że w tym roku zaplanowano prace polegające na wykonaniu kompleksowej pielęgnacji drzew, zakres możliwości pielęgnacyjnych wynikający z obowiązujących przepisów ustawy o ochronie przyrody, zostanie wyczerpany. Mając na względzie powyższe, dokonano negatywnej oceny projektu.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Po dużej inwestycji w ten ważny teren zielony, decyzja o kontynuacji wydaję się być jak najbardziej logiczną. Nasadzenia i rewitalizacje z br będą wymagały pielęgnacji w roku kolejnym. Z pewnością warto i choćby dlatego, aby wydana duża kasa przyniosła spodziewany efekt.
  Mieszkaniec22416  26.01.2021 09:51
  • Pod warunkiem, że projekt Owocowe Sady Żoliborskie z BO2021 będzie zrealizowany zgodnie z założeniami autorki, a to na teraz jest pod dużym znakiem zapytania.
   Sposób realizacji projektu w 2021 r. narzucony na ten moment przez Urząd i WOŚ idzie w niebezpiecznym dla Sadów kierunku i zaprzecza idei projektu.
   Miało być: eksperci wyznaczają kierunki w niezależnej strategii zachowania Sadów, a wykonawca realizuje wytyczne ze strategii pod nadzorem niezależnych ekspertów.
   Urząd chce, żeby było: wybór jednej firmy w jednym przetargu czyli ten sam podmiot projektuje, wykonuje to, co sam zaprojektował i nadzoruje sam siebie merytorycznie... Ewidentny konflikt interesów.
   Przewidywany efekt: wykonawca zrobi taką strategię, żeby się nie narobić w wykonaniu, a możliwie dużo zarobić na zleceniu.
   Jesteśmy na etapie przekonywania Urzędu do realizacji projektu zgodnie z jego ideą i ogłoszenia dwóch zamówień gwarantujących optymalne jakościowo wykonanie projektu: jedno na strategię Sadów (długofalową), drugie na jej wdrożenie w zakresie dot. 2021 r.
   Owocowe Sady Żoliborskie  27.01.2021 00:48
 • Dziękuję za rozszerzenie tematu. Nie znam niuansów, oceniłem jedynie, iż skoro wydajemy bardzo dużą (stosunkowo) kasę na projekt x, który w swej idei nie jest np jednorazowym wydarzeniem tylko stworzeniem czegoś wartościowego na dłużej, to warto się o to zatroszczyć. Naturalnie nadzór, szczególnie przy pieniążkach pozwalających na 'ruchy' jest kluczowy.
  Mieszkaniec22416  27.01.2021 08:31
 • Święty projekt, teren sądów jest mi wyjątkowo bliski więc liczę iż zostanie zrealizowany.
  Filip Wyrzykowski  17.04.2021 00:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany