Eko ekrany - zielona strefa na Alei Wilanowskiej

1857
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Urszula Kołodziej
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
512 500 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zielone, ekologiczne ekrany akustyczne po południowej stronie Al. Wilanowskiej na odcinku od ul. Karczocha do ul. Patkowskiego.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Aleja Wilanowska, południowa skrajnia jezdni od ul. Karczocha do ul. Patkowskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zielone, ekologiczne ekrany akustyczne po południowej stronie Al. Wilanowskiej na odcinku od ul. Karczocha do ul. Patkowskiego.
Opis projektu
W miarę rozbudowy osiedli po północnej części Al. Wilanowskiej, na odcinku od ul. Karczocha w kierunku Wilanowa, narastający hałas z ulicy często przekracza dopuszczalne normy. Opisywany odcinek pozbawiony jest ekranów akustycznych, które zaprojektowane były po północnej stronie Alei oraz po południowej stronie przy osiedlu Arbuzowa. Odcinek od ul. Karczocha do ul. Patkowskiego chroniony akustycznie jest jedynie przez nasyp i drzewa. W obecnej sytuacji ochrona ta jest niewystarczająca. Hałas powodowany natężonym ruchem, odbija się od zabudowań po stronie przeciwnej i wraca za zdwojoną siłą. Proponujemy wykonanie nasadzeń dodatkowych drzew i krzewów i jednocześnie posadzenie wysokich traw i kwiatów. Zagęszczona w ten sposób roślinność będzie doskonałym izolatorem dźwięku, naturalnym oczyszczaczem powietrza i zdecydowanie przyczyni się do polepszenia jakości życia mieszkańców Al. Wilanowskiej. Powstałe zielone bufory staną się także miłym miejscem spacerowym dla mieszkańców posiadających zwierzęta. Sama inwestycja będzie zaś ekologiczna (zieleń, miejsca schronienia dla owadów, cień dla zwierząt) i niedroga. Część terenu jest już bowiem zadrzewiona, a nasyp daje duże możliwości ciekawej aranżacji przestrzeni.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Po przebudowie Al. Wilanowskiej wzrastające natężenie i prędkość ruchu na drodze podniosły hałas z Alei Wilanowskiej do poziomów przekraczających normy. Projekt Zielona Strefa jest niskokosztownym pomysłem na zrealizowanie obowiązku ograniczenia zagrożenia środowiska hałasem.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Posadzenie 15 szt. drzew o obwodzie 16-18 cm 15 szt. * 1 500 zł – 22 500 zł
Założenie rabaty bylinowej 2 000 m2 * 170 zł/m2 - 340 000 zł
Założenie rabaty z krzewów 1 500 m2 * 100 zł/m2– 150 000 zł
RAZEM: 512 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
512 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa jakości powietrza, obniżenie temperatury powietrza, zatrzymanie wilgoci w glebie, poprawa estetyki ulicy, wsparcie różnorodności biologicznej.

Modyfikacje

29.04.2021 16:40
Zespół Rejonu Ogrodniczego 4 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł :) Sadzenie drzew i krzewów to znacznie lepszy pomysł na tamowanie hałasu niż sztuczne ekrany. Z resztą sporo ich wycięto gdy poszerzano Wilanowską.
  Maciej Malinowski  04.02.2021 00:31
  • Super, bardzo dziękuję za ten komentarz. Mam nadzieję, że nasz projekt zostanie pozytywnie oceniony i dopuszczony do głosowania. Pozostańmy w kontakcie i proszę opowiadać sąsiadom :-)
   Pozdrawiam serdecznie, Ula Kołodziej
   Urszula Kołodziej  04.02.2021 09:09 Autor projektu
 • Świetny pomysł! Połączenie dwóch ewidentnych zysków w jednym działaniu to podejście ekonomiczne i zdecydowanie warte poparcia. Każdy kawałek zieleni w naszym mieście jest bezcenny dla naszego komfortu i zdrowia, ale też znacząco zwiększa wartość terenu i inwestycji. A kawałek zieleni, który dodatkowo zastępuje ekrany dźwiękoszczelne to rozwiązanie najlepsze. Pozdrawiam,
  Joanna Zakrzewska-Żelazek
  Mieszkanka26127  11.02.2021 12:51
  • Bardzo dziękuję za komentarz. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować ten projekt. Pozdrawiam serdecznie! Ula Kołodziej
   Urszula Kołodziej  11.02.2021 21:03 Autor projektu
 • Projekt warty głosowania. Dobrze opracowany i możliwy do zrealizowania. Dodatkowo relatywnie niewielkim kosztem zostanie podniesiona jakość tego miejsca - obecnie jest to spalone słońcem klepisko.
  Mieszkaniec27059  16.06.2021 10:06
 • Bardzo interesujący projekt. Ma mój głos!
  Mieszkaniec27177  16.06.2021 22:53
 • To jeden z bardzo potrzebnych pomysłów, mam nadzieję, że przejdzie! (Oczywiście zagłosowałem).
  Łukasz Garbal  29.06.2021 20:42
 • Zgadzam się, że to bardzo dobry projekt, ale dotyczący nie wszyskich mieszkańców narażonych na uciążliwy hałas. Co z mieszkańcami na odcinku od ulicy Karczocha do skrzyżowani Alei Wilanowskiej z Doliną Służewiecką. Tam też jest duży hałas, dodatkowo w godzinach szczytu na tym odcinku ulicy są zawsze korki, a po stronie południowej też brak jest jakiekolwiek osłony. Danuta Barankiewicz
  Mieszkanka28275  30.06.2021 10:38
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany