WODNE PLACE ZABAW dla małych Warszawiaków - w Parku Pole Mokotowskie oraz przy stacji Metro Słodowiec

1060
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Dominika Rybarczyk
Współautorzy Agnieszka Gola
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 990 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • rekreacja
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada budowę dwóch wodnych placów zabaw - na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz przy stacji metra Słodowiec.
Obie lokalizacje znajduję się w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców Warszawy - z dogodnym dojazdem oraz w przyjemnym otoczeniu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Pole Mokotowskie, okolice stawu, dzielnica Ochota
działka nr 155/2 lub 169/9 z obrębu 70509, dzielnica Bielany
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę dwóch wodnych placów zabaw - na terenie Parku Pole Mokotowskie oraz przy stacji metra Słodowiec.
Obie lokalizacje znajduję się w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców Warszawy - z dogodnym dojazdem oraz w przyjemnym otoczeniu.
Opis projektu
Projekt zakłada utworzenie kolejnych - po wodnym placu zabaw na Białołęce - miejsc do wodnego szaleństwa w gorące i upalne dni dla dzieci.
Tegu typu inwestycje doskonale sprawdzają się w miejskiej przestrzeni i pozwalają na przyjemne spędzanie czasu na powietrzu.

Na terenie Parku Pole Mokotowskie zrealizowany zostanie Wodny Plac Zabaw, który będzie zgodny z koncepcją rewitalizacji Parku pole Mokotowskie w ramach projektu unijnego.
Koncepcja zagospodarowania placu zabaw zakłada aranżację tematycznego placu zabaw w nawiązaniu do krajobrazu doliny rzecznej. Strefa zabaw z wodą zlokalizowana jest w sąsiedztwie jeziora. Elementem charakterystycznym projektowanego zagospodarowania terenu jest piaszczysta „Wyspa odkrywców”. Projekt zakłada wyprofilowanie górki o wysokości
nieprzekraczającej 70 cm i nachyleniu do 45°. Na górce umieszczone zostały słupy wodne oraz ręczna pompa – huśtawka. Aby ze słupów tryskała woda, konieczne jest wykonanie fizycznej pracy, co dla dzieci stanowi nie tylko atrakcję, ale posiada walor edukacyjny. W strefie tej zaprojektowane zostały również niewielkie niecki wypełnione wodą i kanały, umożliwiające zabawy w wodzie i brodzenie. Miejscami przy wodzie przewidziane zostało ustawienie kamieni / głazów. Zieleń projektowana nawiązuje do roślinności nadbrzeża rzeki, takiej jak zarośla wierzb krzewiastych i „szuwary”. Zaprojektowane zostały skupiny traw ozdobnych oraz wierzby. W sąsiedztwie piaszczystej wyspy zlokalizowana została trawiasta powierzchnia – murawa rekreacyjna, pełniąca funkcję strefy piknikowej. Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie będą mogli posiedzieć na trawie, na kocach, poobserwować zabawę na placu. Koncepcja uwzględnia ustawienie w tej strefie dwóch ławek „kłód” z pni drzew z oparciem. Na etapie opracowywania projektu wykonawczego uszczegółowiony zostanie zakres prac jak i poszczególnych elementów placu zabaw.

Drugi wodny plac zabaw miałby powstać na Bielanach - przy stacji metra Słodowiec, na działce należącej do miasta.
Jest to duża, otwarta przestrzeń, która aż prosi się o mądre i atrakcyjne zagospodarowanie.
Miejsce to, dzięki istnieniu stacji metra, może być łatwo dostępne dla mieszkańców różnych dzielnic Warszawy.
Powstanie wodnego placu zabaw może zapoczątkować zagospodarowanie tego terenu pod rekreację i przestrzeń dla mieszkańców - a nie dla deweloperów.
Proponuje się wybór projektu na zasadzie "projektuj i buduj" - by można było optymalnie wykorzystać teren i wybrać najlepszy projekt.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wodne place zabaw funkcjonują już z powodzeniem w wielu polskich miastach (np. Tychy, Płock, Jaworzno, Stalowa Wola, czy Mielec) - czy Warszawa ma być od nich gorsza???

Obecnie gromady dzieci chętnie korzystają z rześkich kąpieli w małej fontannie ziemnej w Parku Fontann, czy też sadzawce w centralnym punkcie Pola Mokotowskiego, które nie są do tego przeznaczone (względy sanitarne i epidemiologiczne).

Budowa pięknych, kolorowych wodnych placów zabaw wspaniale wypełni potrzebę zapewnienia małym Warszawiakom beztroskiego i bezpiecznego szaleństwa w wodzie.

Realizacja tego projektu pozwoli na wzbogacenie Warszawy w cudowne atrakcje dla jej najmłodszych mieszkańców i na pewno szybko zdobędzie ich serca!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 990 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W związku z niespełnieniem kryteriów z punktów nr 1, 4, 8 projekt otrzymał ocenę nagatywną

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany