Bezpieczna ulica Stawki - przejścia dla pieszych, pasy rowerowe, miejsca postojowe

92
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Sawa
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
198 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych przez ul. Stawki w rejonie skrzyżowania z ul. Dubois; poprawa bezpieczeństwa na trzech istniejących przejściach, w tym doprowadzenie przejścia przy przystanku Dzika do zgodności z obowiązującymi przepisami; wyznaczenie pasów rowerowych na jezdni na odcinku Karmelicka - Lewartowskiego; wyznaczenie pasów postojowych na szerszych odcinkach jezdni.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Sawa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Stawki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pas drogowy ul. Stawki na odcinku od Karmelickiej i Dzikiej do Lewartowskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych przez ul. Stawki w rejonie skrzyżowania z ul. Dubois; poprawa bezpieczeństwa na trzech istniejących przejściach, w tym doprowadzenie przejścia przy przystanku Dzika do zgodności z obowiązującymi przepisami; wyznaczenie pasów rowerowych na jezdni na odcinku Karmelicka - Lewartowskiego; wyznaczenie pasów postojowych na szerszych odcinkach jezdni.
Opis projektu
Proponuję przekształcenie ul. Stawki zgodnie z załączonymi rysunkami, w szczególności:

- wyznaczenie obustronnych pasów rowerowych na jezdni na odcinku Karmelicka - Lewartowskiego;

- wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych przez ul. Stawki w rejonie skrzyżowania z ul. Dubois;

- poprawę bezpieczeństwa na trzech istniejących przejściach - przy przystanku Dzika, skrzyżowaniach z Pokorną i Lewartowskiego - poprzez ich skrócenie lub wprowadzenie azylów umożliwiających pokonywanie przejścia "na raty";

- wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy Dzika (ewentualnie korekta lokalizacji dla zachowania przepisowej odległości od nowego przejścia przy Dubois);

- (opcjonalnie) przeniesienie przystanków autobusowych Inflancka, tak by odległości między kolejnymi przystankami były bardziej równomierne;

- wyznaczenie pasów postojowych na szerszych odcinkach jezdni.

Obecny przekrój ul. Stawki jest niejednolity i bardzo chaotyczny. Przejścia dla pieszych wymagają pokonania trzech a nawet czterech pasów "na raz", czego efektem są niebezpieczne sytuacje związane z wyprzedzaniem czy omijaniem na przejściach dla pieszych. Na przejściu przy Pokornej trochę pomogło wprowadzenie progów wyspowych, ale zdarza się że kierowcy je omijają, jeżdżąc między pasami albo po torowisku. Również przejście przy przystanku tramwajowym Dzika jest niebezpieczne, a przy tym niezgodne z obowiązującymi przepisami (brak azylu na przejściu przez 4 pasy ruchu). Ze względu na brak miejsca na wprowadzenie azylu, konieczne jest w tym miejscu ograniczenie liczby pasów ruchu.

W obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy zaplanowana jest trasa rowerowa w ul. Stawki. Na środkowym odcinku brak miejsca na wydzieloną drogę dla rowerów, dlatego muszą to być pasy rowerowe na jezdni.

Skorygowane zostaną przewymiarowane wloty ulic podporządkowanych (w tym niezgodny z wytycznymi projektowania skrzyżowań wlot Pokornej), co poprawi widoczność pieszych wchodzących na przejście bez konieczności likwidacji miejsc postojowych.

Opcjonalnym elementem projektu jest przeniesienie przystanku autobusowego Inflancka, zlokalizowanego zaledwie 150 m od przystanku Muranowska. Przy okazji zmiany organizacji ruchu można rozważyć jego przeniesienie, tak by znajdował się w połowie odległości między przystankami Muranowska i Dzika.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt uporządkuje, doprowadzi do zgodności z przepisami i nada śródmiejski charakter ulicy Stawki. Częściowo uspokoi ruch i zniechęci do wykorzystywania ulicy do tranzytu międzydzielnicowego. Wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych i poprawa bezpieczeństwa na istniejących będą zgodne ze strategią transportową Warszawy, wskazującą na priorytet dla ruchu pieszego w śródmieściu. Również trasa rowerowa przewidziana jest w obowiązujących dokumentach planistycznych. Wyznaczenie miejsc postojowych na jezdni pozwoli odciążyć chodniki i przenieść parkowanie z miejsc, w których ogranicza widoczność lub nadmiernie zwęża chodnik.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wyznaczenie pasów rowerowych i postojowych (w tym projekt organizacji ruchu): 2 x 600 mb x 100 zł/mb = 120 tys. zł

Wykonanie 30 wysp dzielących lub poszerzeń chodnika o łącznej powierzchni ok. 300 m2 x 200 zł/m2 = 60 tys. zł

Rezerwa 10%: 18 tys. zł

Razem 198 tys. zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
198 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty odnawiania oznakowania
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (15)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ciekawy pomysł. Czy rozważał Pan, aby przy okazji porządkowania tej ulicy (i ew. przesuwania przystanku Inflancka) skomasować przystanki autobusowe i tramwajowe przy Dzikiej? Obecnie są one bezsensownie rozdzielone, a kursuje tam zaledwie jedna linia autobusowa i tramwajowa.
  Mieszkaniec771  08.01.2016 09:32
  • Tak, generalnie takie jest założenie. Byłoby to korzystne zarówno z punktu widzenia pasażerów (wspólny przystanek, przydatny przynajmniej dla tych którzy chcą podjechać do Andersa / al. Jana Pawła II) jak i kierowców (dłuższy pas postojowy). Na konsultacjach w ZDM pojawiły się wątpliwości, czy takie przystanki powinny być zlokalizowane za przejściem dla pieszych (jak autobusowe), czy przed przejściem (jak tramwajowe). Po przemyśleniu skłaniam się ku konfiguracji "za" i w wolnej chwili poprawię rysunek pod tym kątem.
   Mieszkaniec476  08.01.2016 18:20 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec476  08.01.2016 18:20 Autor projektu
 • Świetny projekt!
  Mieszkaniec1015  16.01.2016 12:44
 • Ale by mi by się to przydało. Układ przystanków i przejść jest z czasów kiedy na północ od Stawki była funkcjonalna pustynia. Teraz powstaje masa lokali usługowych, ale są odcięte od Starego Muranowa - bezsensu.
  Mieszkaniec2128  16.01.2016 23:30
 • W jaki sposób, przy proponowanym azylu dla pieszych, będzie możliwy skręt z ul. Dubois w lewo w ulicę Stawki. Oraz w z ulicy Stawki do bloku przy ul. Stawki 8?
  Mieszkaniec2502  24.01.2016 21:36
  • Tak samo jak obecnie - nie przewiduję żadnych zmian w tym zakresie. Z tym, że o ile dobrze pamiętam, obecnie nie ma skrętu w lewo na zjazd w drogę wewnętrzną między Stawki 6 a 8.
   Mieszkaniec476  24.01.2016 22:33 Autor projektu
 • Nie wiem, czy zwężenie ulic do jednego pasa ruchu nie spowoduję totalnego paraliżu ulicy w godzinach szczytu. Ul Stawki szczególnie w godzinach popołudniowych w kierunku Wisły jest mocno zakorkowana. Do tego kierunek w stronę Woli też bywa zakorkowany szczególnie rano i po południu kiedy ludzie wracają z pracy. Rozumiem potrzebę uregulowania ruchu rowerowego a także ruchu pieszego na ulicy stawki. Ale odbieranie przepustowości dla ruchu samochodowego nie jest dobrym kierunkiem tak samo jak budowanie sztucznych zatoczek na byłych pasach ruchu. Jako mieszkaniec tego rejonu i użytkownik roweru jak i samochodu nie jestem do końca przekonany nad sensownością tego projektu.
  Mieszkaniec3153  10.03.2016 20:42
  • Po kolei:

   1. Przepustowość ul. Stawki ograniczają skrzyżowania z sygnalizacją, głównie z Andersa i al. Jana Pawła II. Na tych skrzyżowaniach nic się nie zmienia. Jeśli na wlocie skrzyżowania z sygnalizacją mamy 2 pasy ruchu i zielone przez ok. 30% czasu, to jest to mniej niż jeden pas ruchu między skrzyżowaniami.

   2. Parkowanie na jezdni nie jest czymś sztucznym, to naturalny sposób parkowania w całej Europie i nie tylko. Tak samo było w Warszawie, proszę popatrzyć na archiwalne zdjęcia. Ulice z lat 50. i 60. zostały zaprojektowane pod parkowanie na jezdni. Patologię, jaką jest dopuszczenie parkowania na chodnikach, wprowadzono "prowizorycznie" w latach 80.

   Z chęcią zapoznam się z alternatywnymi pomysłami na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na tej ulicy, ale cudów nie ma, pas drogowy nie jest z gumy. Decydujące jest wąskie gardło w rejonie przystanku Dzika. W obecnym kształcie jest nie do utrzymania, jest nie tylko niebezpieczne, ale też nielegalne (4 pasy ruchu, a brak azylów na przejściu). Parafrazując klasyka: "Jeśli wykluczy się niemożliwe, to, co pozostanie, choćby całkiem nieprawdopodobne, musi być rozwiązaniem". W krytycznym miejscu nie ma miejsca na 4 pasy ruchu i azyle na przejściu dla pieszych. Nie ma możliwości poszerzenia jezdni bez poważnych wyburzeń. Co najmniej 1 pas ruchu musi tam wylecieć, żeby wygospodarować miejsce na azyle.

   Można to zrobić tak jak zrobiły Tramwaje Warszawskie w analogicznym przekroju w rejonie przystanku Bródnowska na ul. 11 Listopada. Ale tam:

   - też zostały tylko 2 pasy ruchu z 4 dla samochodów;

   - nie ma żadnego rozwiązania dla rowerzystów, muszą jechać po torowisku, a tramwaj nie może ich wyprzedzić;

   - dojście do przystanku w stronę Bródna jest niewygodne.

   W związku z czym twierdzę, że moje rozwiązanie jest lepsze :-)
   Mieszkaniec476  13.03.2016 09:34 Autor projektu
 • Zmiany na tym odcinku ulicy Stawki są konieczne - ulica ma tutaj przedwojenną szerokość, a puszczono nią 4 pasy ruchu, w latach 80tych doszedł tramwaj. Łatwo jednak sobie wyobrazić, że 30 lat temu, a nie wspominając o 100 latach temu, natężenie ruchu samochodowego było zdecydowanie mniejsze.
  W międzyczasie powstała chociażby ulica Słomińskiego, która biegnie równolegle, a w swoim założeniu jest w stanie obsłużyć większe natężenie ruchu.
  Tak więc, zgadzam się z autorem, że docelowo Stawki powinna być zwężona do dwóch pasów.
  Życzyłabym sobie również przy okazji uwzględnienia w projekcie zazielenienia i estetyzacji ulicy (drzewa).
  Mieszkaniec3352  01.04.2016 15:39
  • Dziękuję za dobre słowo. Niestety, teraz już za późno, by uzupełnić projekt o nasadzenia. Ale miasto ma przecież program miliona drzew, których nie ma gdzie posadzić. Jeśli uda się zmienić organizację ruchu na Stawki, to zwolni się trochę miejsca, które można będzie wykorzystać na nasadzenia zieleni z innych środków niż BP. Np. dzięki przeniesieniu parkowania z chodnika na jezdnię powinno dać się uzupełnić szpaler drzew po stronie północnej w rejonie budynków 4A i 4B.
   Mieszkaniec476  01.04.2016 17:16 Autor projektu
  • Mam nadzieję, że projekt przejdzie, a przynajmniej spowoduje dyskusję i pochylenie się szerszego grona mieszkańców i władz nad tym fragmentem Muranowa. Być może, w ramach kompetencji i współpracy urzędów, pomimo nie uwzględnienia nasadzeń w obecnej wersji projektu, udałoby się je zrealizować.
   Mieszkaniec3352  28.04.2016 15:56
 • Kurczę, świetny pomysł. Jako mieszkaniec ul. Inflanckiej bardzo go popierałem. Niestety został zweryfikowany negatywnie. Czy autor mógłby wyjaśnić (bo zakładam, że wie), co planują dokładnie Tramwaje Warszawskie a co koliduje z projektem? Niestety z kart weryfikacyjnych niewiele wynika. Czy jest szansa, że projekt zostanie de facto zrealizowany przez Tramwaje Warszawskie przy okazji remontu torowiska?
  Mieszkaniec4049  12.06.2016 14:47
  • Projekt został zweryfikowany negatywnie, mimo że dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego prosił ZDM o ponowną weryfikację.

   Dostałem od ZDM wstępny projekt Tramwajów Warszawskich - według mnie słaby, niezgodny zarówno z obowiązującymi przepisami (zabezpieczenie przejść dla pieszych) jak i dokumentami planistycznymi (brak trasy rowerowej). Gdyby to był projekt do budżetu partycypacyjnego, to na pewno zostałby zweryfikowany negatywnie. Przekazałem uwagi do ZDM, ale nie dostałem żadnej informacji zwrotnej, czy uwagi zostały uwzględnione i kiedy ulica będzie przebudowywana.
   Mieszkaniec476  13.06.2016 18:55 Autor projektu
  • :(
   Mieszkaniec4049  14.06.2016 08:57
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany