"Szesnastka" -klub dla młodzieży w Domu Kultury "Kolorowa"

466
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Kinga Strzelecka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt polega na zorganizowaniu klubu młodzieżowego pod nazwą „Szesnastka”, w budynku Domu Kultury „Kolorowa”

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. gen. K. Sosnkowskiego 16, Warszawa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu klubu młodzieżowego pod nazwą „Szesnastka”, w budynku Domu Kultury „Kolorowa”
Opis projektu
Młodzież w wieku 15-18 lat to już nie dzieci prowadzone „za rączkę” przez rodziców na różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne a jeszcze nie dorośli mogący korzystać z rozrywek oferowanych w stolicy.
Dlatego też istnieje potrzeba zorganizowania miejsca gdzie ci młodzi ludzie mogliby się spotykać w grupie rówieśniczej poza domem, gdzie często nie mają warunków do spotykania się z kolegami i koleżankami.
Klub „Szesnastka” byłby azylem dla młodzieży szukającej wytchnienia po pobycie w gwarnej szkole, miejscem gdzie można poznać nowych znajomych i spędzić z nimi czas, oglądając ciekawy film przy herbatce i sałatce, którą będą mogli samodzielnie przyrządzić w klubowym aneksie kuchennym, a może grać w gry planszowe, które przeżywają obecnie swój renesans.
Klub nastawiony będzie na maksymalne uruchomienie aktywności młodych uczestników co będzie obejmowało zarówno relaks w Klubie jak i dbałość o to miejsce. Brak pełnoletniości uczestników będzie wymagał zatrudnienia dwóch osób dorosłych z uprawnieniami pedagogicznymi, które będą w sposób fachowy integrowały grupę i czuwały nad jej bezpieczeństwem.
Usytuowanie klubu młodzieżowego w Domu Kultury tętniącego życiem kulturalnym, zapewne będzie dla młodych ludzi inspiracją i możliwością rozwijania nowych zainteresowań.

Projekt obejmuje:
- remont pomieszczeń (z przeróbkami budowlanymi)
- wyposażenie w meble (kanapy, siedziska, krzesła, stoliki, regały, szafę)
- wyposażenie aneksu kuchennego (meble, sprzęt AGD)
- wyposażenie w sprzęt audiowizualny i komputerowy
- wyposażenie w gry plansze i manualne
- honorarium dla 2 osób - animatorów prowadzących zajęcia
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
- stworzenie przestrzeni dla wypoczynku i rekreacji młodzieży
- wzmacnianie więzi interpersonalnych młodych ludzi
- wspieranie pasji i ukierunkowanie zainteresowań młodzieży

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ogólny koszt projektu: 150 000 zł. Szczegółowe pozycje kosztorysu:
- remont pomieszczeń (wraz z przeróbkami budowlanymi0 i adaptacja pomieszczenia oraz wyposażenie pomieszczenia (AGD, RTV, sprzet audiowizualny, komputerowy, gry ) - 128 000 zł
- honorarium dla dwóch animatorów (działania w miesiącach IX-XII 2022 r.) - 20 000 zł
- promocja projektu 2 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
- stworzenie przestrzeni dla wypoczynku i rekreacji młodzieży,
- wzmacnianie więzi interpersonalnych młodych ludzi,
- wspieranie pasji i ukierunkowanie zainteresowań młodzieży.

Modyfikacje

22.01.2021 11:19
Autor projektu
22.01.2021 11:23
Autor projektu
25.01.2021 21:10
Autor projektu
19.04.2021 10:38
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Wychowywałem się w Ursusie i chcę się podzielić pewną historią/opinią. Jestem reprezentantem klasy średniej, być może częściowo wyższej, na terenie Ursusa. Miałem znajomych pochodzących z różnych rodzin, biednych, bogatych, nie jest to jakoś mocno istotne. Do czego zmierzam w tym wywodzie. Ano do tego, że w mając te 12-18 lat nigdy nam nie przyszło do głowy, żeby pójść spędzać swój wolny czas w Domu Kultury, jakimkolwiek. Dla nas Domem Kultury, a być może właśnie antykultury była ulica, podwórka i skejtparki. Byliśmy skejtami i być może mimo wieku, nadal jeszcze nimi trochę jesteśmy, mimo że część z nas ukończyła studia, szkołę średnią, zawodową itd. Urzędowy Dom Kultury to był dla nas wstyd. Nie byliśmy patologią (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa), nie niszczyliśmy bloków, nie mazaliśmy po murach, nie robiliśmy bójek, ale mieliśmy swoje różne mniej, bądź też bardziej akceptowalne nawyki, koleżeńskie tradycje i rytuały. Dużą część swoich młodzieńczych lat spędziliśmy na Hasance, na rampie jeżdżąc i słuchając różnych zespołów muzycznych, a także przesiadując godzinami na jakiejś ustronnej ławce w Parku Czechowickim, chodząc do miejsc niedostępnych takich jak dawne tereny po fabrykach Ursus, chodząc po niegrodzonych wtedy jeszcze osiedlach na Skoroszach i na przylegających do nich ówczesnych polach kapusty, czy przesiadując w innych paskudnych zaroślach. W tym wieku ludzie się alienują od społeczeństwa, buntują itd. Może młodzi ludzie dzisiaj się zmienili, są inni i taka oferta gier planszowych, kina i ciastek do nich by przemawiała, ale jednak w to powątpiewam, patrząc na to, jak to wszystko nadal wygląda w naszej dzielnicy. Jestem skłonny stwierdzić, że większą funkcję kulturotwórczą spełnia niedawno oddany skejtpark przy ulicy Dzieci Warszawy, niż będą spełniały te zajęcia. Nie twierdzę jednak, że Dom Kultury powinien zostać zamknięty, ale myślę, że powinien bardziej się ukierunkowywać na osoby 0-12, bądź 20+, które już powoli wiedzą, czego chcą od życia.
  Mieszkaniec26464  01.05.2021 21:13
  • Dzień dobry,
   dziękuję za zainteresowanie moim projektem i tak obszerny oraz osobisty komentarz- doceniam.
   Przestrzeń klubu "16" chciałabym powołać jako alternatywne miejsce do spędzania wolnego czasu przez młodzież. Jedni lubią skejtparki, inni wolą spotkania na łonie natury, a może znajdą się i tacy, którzy chcieliby przyjść do naszego domu kultury? Może zechcą z "16"-tki skorzystać osoby, które jako dzieci uczęszczały na zajęcia, wydarzenia znajdujące się w ofercie naszej placówki i najzwyczajniej w świecie darzą sentymentem. zaufaniem i sympatią nasz dom kultury? A może młodzież o jeszcze innych zainteresowaniach? Czas pokaże. Dziękuję za Pana informację zwrotną.
   Kinga Strzelecka  16.05.2021 21:35 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany