Ratujemy duże dęby! Odbetonujmy i dajmy oddech

1624
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Daniela Grzesińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
385 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1651 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Dęby to piękne drzewa! Szczególnie te duże dają nam mnóstwo tlenu, pochłaniają zanieczyszczenia, chronią przed słońcem,deszczem. Niestety część z nich zamiera-są praktycznie zabetonowane, ściśle otoczone kostką lub płytami. W projekcie chcemy zamienić tradycyjny chodnik na taki, który pozwoli dębom bezpiecznie rosnąć, a nam bezpiecznie korzystać z miejsca dla pieszych.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
19.07.2022 09:35

Aktualizacja 19.07.2022: wybraliśmy wykonawcę, który ma 3 miesiące na wykonanie prac projektowych. Dokumenty powinny być gotowe najpóźniej w październiku.

Aktualizacja 15 czerwca 2022: 13 czerwca ogłosiliśmy przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową - otwarcie ofert mamy 21.06.2022. Jeśli zgłoszą się oferenci i zmieścimy się w przeznaczonej kwocie, to wybierzemy wykonanawcę i w ciągu kilku dni podpiszemy umowę. Wykonawca będzie miał 3 miesiące na przygotowanie dokumentacji. Link do postępowania przetargowego https://zamowienia.um.warszawa.pl/pn/umw/demand/notice/public/63641/details 


Zaplanowaliśmy realizację inwestycji wg harmonogramu:

  • 2. kwartał 2022 roku - opracowanie projektu drogowego,
  • 3. kwartał 2022 roku - realizacja w terenie po wyborze wykonawcy w trybie przetargu nieograniczonego.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Urząd Dzielnicy Białołęka Wydział Infrastruktury

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
różne lokalizacje wzdłuż ul. Milenijnej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Dęby to piękne drzewa! Szczególnie te duże dają nam mnóstwo tlenu, pochłaniają zanieczyszczenia, chronią przed słońcem,deszczem. Niestety część z nich zamiera-są praktycznie zabetonowane, ściśle otoczone kostką lub płytami. W projekcie chcemy zamienić tradycyjny chodnik na taki, który pozwoli dębom bezpiecznie rosnąć, a nam bezpiecznie korzystać z miejsca dla pieszych.
Opis projektu
Projekt stanowi kontynuację tworzenia tzw. chodników podwieszonych przy dębach z 2020r. W poprzednim projekcie nowe warunki zyskały dęby przy ul. Ćmielowskiej i ul. Myśliborskiej. Tym razem proponowane drzew znajdują się przy ul. Milenijnej. Są to bardzo duże dęby, jeden z nich jest nawet pomnikiem przyrody! Większość z tych dębów rozpiera korzeniami chodniki lub ścieżki rowerowe.
Drzewa wytypowane:
- ul. Milenijna na wysokości placu zabaw/parku "Ceramiczna", w sąsiedztwie ogrodzenia
- ul. Milenijna, drzewo pomnikowe znajdujące się na odcinku pomiędzy placem zabaw/parkiem "Ceramiczna" a ul Kaflową
- ul. Milenijna przy wejściu na skwer przy ul. Jagmina, za domkami szeregowymi
- ul. Milenijna przy ogrodzeniu ROD: jeden na wysokości przystanku autobusu 211 Ćmielowska, drugi dalej w stronę ul. Pani na Wiśniewie

Projekt zakłada usunięcie utwardzonej nawierzchni wokół pni drzew i pod koronami, oraz zastąpienie jej nawierzchnią umożliwiającą drzewom bezpieczny wzrost - zastosowanie chodników podwieszonych (korzenie mogą swobodnie oddychać i rozwijać się) - przedłuży to ich życie w dobrej kondycji. Taka nawierzchnia nie różni się niczym dla użytkownika chodnika, jest również wytrzymała na ruch kołowy ciężki. Zastosowanie chodników podwieszonych (np.Silva cell) jest opisane w publikacjach mi.in. dr Marzeny Suchockiej z SGGW i szeroko stosowane na świecie, a także coraz częściej w Polsce jako metoda poprawy warunków siedliskowych drzew w miastach.

Pamiętajmy, że zdrowe drzewa to nasze zdrowie - rocznie, jedno drzewo może pochłonąć nawet do 45 kg substancji toksycznych! Duże zdrowe drzewo o średnicy pnia 77 cm oczyszcza powietrze 70 razy efektywniej (1400 g zanieczyszczeń na rok) niż drzewo małe, młode o średnicy pnia 8 cm (20g zanieczyszczeń na rok).

Planuje się, aby istniejący chodnik został rozebrany i w ziemi umieszczone skrzynie modułowe, które umożliwią bardziej swobodny rozwój korzeni. O ile będzie to możliwe w związku z istniejącymi korzeniami. Jeśli nie, to istnieje inna metoda, która była zastosowana w projekcie realizowanym w 2020r. Jeśli będzie taka możliwość, to chodnik umieszczony na powierzchni po zakończeniu prac pod ziemią, będzie wykonany z warstwy częściowo przepuszczalnej tak, aby woda mogła swobodnie spływać do gleby. Wpłynie to na lokalną retencję, zabezpieczy przez podtopieniami.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem projektu jest poprawa warunków życia dużych drzew na terenie Tarchomina, dębów, poprzez zastosowanie metody chodników podwieszanych, zamiast kostki lub betonu, które szczelnie otaczają pnie drzew uniemożliwiając im swobodne oddychanie, a tym samym bezpieczny wzrost. Aby drzewo mogło dłużej żyć i pełnić szereg funkcji ekosystemowych, które wpływają na poprawę warunków naszego życia.
Drzewa są niezbędnym elementem życia w miastach - oczyszczają powietrze, chłodzą letnie upały, ocieniają i umilają spacery, są miejscem życia wielu zwierząt, w tym ptaków. Okolicę zamieszkuje m.in. dzięciołek, dzięcioł zielony, czy kulczyk.
W tym projekcie chronimy duże drzewa - duże zdrowe drzewo oczyszcza powietrze 70 razy efektywniej niż drzewo małe, dlatego tak ważne jest dbanie o nie.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W tym :
projekt techniczny 25 000 zł
roboty drogowe 360 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
385 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa warunków egzystencji dużych dębów na terenie Tarchomina poprzez przebudowę chodnika i ścieżki rowerowej umożliwi drzewom bezpieczny wzrost. Duże drzewa efektowniej oczyszczają powietrze i przyczyniają się do poprawienia warunków życia mieszkańców miast.
Chodnik i ścieżka rowerowa będzie podlegała utrzymaniu letniemu, zimowemu oraz remontom po okresie gwarancji.
Roczne utrzymanie letnie to koszt około 500,0 zł
Roczne utrzymanie zimowe to koszt około 1000,0 zł
Remonty około 1500,0 zł

Modyfikacje

23.04.2021 11:17
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Białołęka
06.05.2021 15:35
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany