Zielone skwery na Pradze-Południe - Mini puszcza Białowieska, Skwer Trzech Pokoleń -Walewska Suchodolska, Ogród przy bibliotece przy Meksykańskiej

1072
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Joanna Rybicka
Współautorzy Mieszkanka, Bogumiła Nowacka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
660 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada urządzenie na nowo trzech ogólnodostępnych i sprzyjających wypoczynkowi mieszkańców przestrzeni zielonych na Pradze-Południe. Każde z nich jest obecnie zaniedbane, wymaga zadbania o istniejące rośliny, wykonania nowych nasadzeń, czy usunięcia niepotrzebnego asfaltu czyli poprawy funkcjonalności i estetyki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt dotyczy trzech lokalizacji.
Mini puszcza Białowieska: Białowieska 14 róg ul Budrysów
Skwer Trzech Pokoleń: teren między budynkami Walewska 3, 5, 5a, Suchodolska 4a i 4b. Fragment działki nr 29/12 z obrębu 30502
Ogród przy bibliotece przy Meksykańskiej: Pl. Przymierza 8, ul. Meksykańska 3
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada urządzenie na nowo trzech ogólnodostępnych i sprzyjających wypoczynkowi mieszkańców przestrzeni zielonych na Pradze-Południe. Każde z nich jest obecnie zaniedbane, wymaga zadbania o istniejące rośliny, wykonania nowych nasadzeń, czy usunięcia niepotrzebnego asfaltu czyli poprawy funkcjonalności i estetyki.
Opis projektu
Projekt zakłada urządzenie na nowo trzech całodobowo ogólnodostępnych miejsc wypoczynku. Działania dla każdego z miejsc opisano oddzielnie.

Mini puszcza Białowieska.
Należy wykonać nasadzenie nowych drzewek i krzewów na trawnikach wokół budynku. Ustawienie ławki i stojaka na rowery. Stworzenie przyjaznego miejsca dla ptaków żyjących wokół budynku Białowieska 14 takich jak: dzięcioł duży, pełzacz ogrodowy, pełzacz leśny, kowalik, raniuszek, sikorka bogatka, sikorka modraszka, wróbel, mazurek.

Skwer Trzech Pokoleń
Projekt zakłada urządzenie ogólnodostępnego skweru o nazwie "Skwer Trzech Pokoleń" na terenie zielonym między ulicami Walewską a Suchodolską. Dokładne urządzenie i zaplanowanie skweru należy powierzyć profesjonalnemu architektowi krajobrazu. Skwer powinien spełniać funkcje spacerowo - rekreacyjne. Proponuję podzielić teren wchodzący w skład opracowania na 3 strefy zgodnie z podziałem poprzecznych chodników (położonych równolegle do ulicy Walewskiej) w kolejności od ulicy Walewskiej do ulicy Suchodolskiej na strefę leśną, kolorową strefę kwiatową oraz strefę dziką naśladującą park typu angielskiego (podział zaznaczony na rysunku). Dalsza część opisu znajduje się w załączniku do projektu pt. „Skwer Trzech Pokoleń – opis szczegółowy”.

Ogród przy bibliotece przy Meksykańskiej
Projekt rewitalizacji skweru, znajdującego się pomiędzy dwoma budynkami, jednego przy Pl. Przymierza 8, drugiego zaś przy ul. Meksykańskiej zakłada rearanżację przestrzeni użytkowej i stworzenie przyjaznego, zielonego, naturalnego otoczenia. Obecnie nawierzchnią podwórka jest stary asfalt i pozostałość po piaskownicy. Plan zmiany opisanej przestrzeni zakłada likwidację asfaltowej nawierzchni, zasianie trawy, postawienie drewnianej ławki parkowej w północnej części podwórza, posadzenie żywopłotu oddzielającego podwórze od traktu komunikacyjnego, będącego chodnikiem od południa, wyremontowanie betonowego murka, zainstalowanie na nim drewnianej nawierzchni umożliwiającej siedzenie, umieszczenie na elewacji biblioteki neonu “Biblioteka”, oświetlającego skwer wieczorami.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W dobie kryzysu klimatycznego każdy kawałek terenu zielonego i każde drzewo jest na wagę złota. Rośliny dają nam cień i wytchnienie od upałów, pomagają w retencji wody. Dlatego wszystkim nam powinno zależeć by terenów zielonych było jak najwięcej, a te które są by były estetyczne, zadbane i umożliwiające mieszkańcom zasłużony wypoczynek.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Skwer 3 pokoleń 330 000 zł
2. Puszcza Białowieska 110 000 zł
3. Plac przy Meksykańskiej 220 000 zł

Łączna wycena projektu to koszt 660 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
660 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Powstanie nowa przestrzeń sprzyjająca odpoczynkowi na świeżym powietrzu.

Modyfikacje

23.04.2021 12:44
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe
01.06.2021 13:53
Koordynator w Dzielnicy Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo mi sie podoba pomysł, będę głosowała "za". Jeśli chodzi o Bibliotekę na Meksykańskiej, prosiłabym nie umieszczać neonu, jedynie ewentualnie napis podświetlany LED o niewysokiej mocuy i ciepłym świetle, ponieważ jest to podwórko wewnętrzne dwóch bloków i ludzie mają od tej strony często usytuowane sypialnie w mieszkaniach - właśnie dlatego, że nie ma tam neonów czy innych źródeł światła (jak od Pl. Przymierza czy od ul. Wandy). Zatem sądzę, że neon by bardzo przeszkadzał mieszkańcom tych dwóch bloków na Meksykańskiej.
  Mieszkaniec20951  11.06.2021 10:44
  • Dziękuję bardzo za poparcie projektu i za zwrócenie uwagi na ważny problem. Jeśli zostanie zainstalowany neon, to można będzie ustawić godziny jego włączania i wyłączania tak, żeby nie przeszkadzał w nocnym odpoczynku. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie będzie dla Pani satysfakcjonujące.
   Pozdrawiam serdecznie : )
   Joanna Rybicka  17.06.2021 14:54 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany