Pocket Parki dla Warszawy

813
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Mieszkanka
Współautorzy Łukasz Nowak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
960 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Oddano 11110 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada utworzenie niewielkich mini parków zlokalizowanych przy budynkach użyteczności publicznej oraz w miejscach posiadających potencjał na zorganizowanie wypoczynku wśród zieleni.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1) lokalizacja: Dzielnica Ursynów 2- teren położony przed Multikinem Ursynów - pas drogowy al. KEN (dz. Ew. nr 2/1 z obrębu 11027 w rejonie ul. I. Ghandi);
2) lokalizacja: Dzielnica Praga-Północ, teren zieleni w pasie drogowym
ul. J. Zamoyskiego (dz. ew. nr 13 obręb 4-15-08), w rejonie ul. K. Marcinkowskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
1) lokalizacja- Dzielnica Ursynów 2: głównie zakłada się zajęcie terenu od linii żywopłotu do linii istniejących latarni z ewentualnym rozszerzeniem tematu projektowego na teren zieleni znajdujący się między Multikinem a al. KEN oraz na teren znajdujący się od linii latarni do granicy działki przy budynku Multikina. Obecnie szeroki chodnik nie jest w pełni wykorzystywany, ławki ustawiono w sposób nie zachęcający do odpoczynku, teren pokryty jest płytami betonowymi. 2) lokalizacja: Dzielnica Praga-Północ: pod pocket park zaproponowano zagospodarowanie terenu znajdującego się w pasie drogowym ul. J. Zamoyskiego, w rejonie ul. K. Marcinkowskiego. Wybrany teren jest obecnie zaniedbany, ale i stopniowo porządkowany i przywracany użytkownikom poprzez prace modernizacyjne polegające na wprowadzaniu nowych nasadzeń roślinności. Wybrana lokalizacja posiada potencjał na zagospodarowanie jej wyposażeniem małej architektury, ścieżkami spacerowymi oraz dodatkową zielenią.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie niewielkich mini parków zlokalizowanych przy budynkach użyteczności publicznej oraz w miejscach posiadających potencjał na zorganizowanie wypoczynku wśród zieleni.
Opis projektu
Projekt zakłada utworzenie 3 pocket parków w dzielnicy Ursynów (2 miniparki) i w dzielnicy Praga-Północ (1 minipark). Głównym założeniem projektu jest przekształcenie pustych miejsc zajmowanych przez betonowe nawierzchnie, na tereny atrakcyjne, zachęcające do zatrzymania się i odpoczynku. Wybrane miejsca na pocket parki charakteryzują się znacznym ruchem pieszych, rowerzystów, są dobrze skomunikowane - blisko wybranych lokalizacji znajdują się przystanki transportu miejskiego. Wprowadzenie zieleni spowoduje utworzenie zielonych barier odgradzających użytkowników od ruchu samochodowego oraz infrastruktury miejskiej, ale przede wszystkim wpłynie korzystnie na wizualny odbiór przestrzeni miejskiej i poprawi warunki środowiska. Dostępność pocket parków 24/7.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem realizacji pocket parków jest zmiana w przestrzeni publicznej polegająca na wprowadzeniu zieleni oraz elementów wypoczynkowych. Dzięki mini parkom mieszkańcy zyskają dodatkowe miejsce do odpoczynku. Lokalizacje pocket parków wybrano w bliskim sąsiedztwie ścieżek którymi mieszkańcy poruszają się na co dzień i najczęściej- droga od przystanku autobusowego do domu, sklepu, urzędu, szkoły. Wybierając lokalizacje kierowano się także kryteriami bezpieczeństwa takimi jak otwartość przestrzeni z pełną widocznością miejsca oraz sprawdzono czy w danej lokalizacji istnieje oświetlenie, co pozwoli na użytkowanie pocket parków w późnych godzinach wieczornych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Każda z lokalizacji ma przewidzianą na realizację kwotę w wysokości: 480 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
960 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie dostępności małych założeń parkowych klasy parku kieszonkowego.

Modyfikacje

26.04.2021 16:14
Koordynator w Zarządzie Zieleni
27.04.2021 13:21
Dział Rozwoju Zieleni w Zarządzie Zieleni
30.04.2021 09:58
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Projekt ok, z jednym zastrzeżeniem.
    Na Ursynowie brakuje miejsc parkingowych.
    Konieczność likwidacji sześciu miejsc pod pocket park wskazuje że ta lokalizacja projektu jest niewłaściwa.
    Mieszkaniec25908  27.01.2021 20:39
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany