Bemowska Wymiana Książek

517
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Aleksandra Krugły
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 502 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1023 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Spotkanie dla wszystkich,którzy lubią książki i chętnie się nimi dzielą. Odwiedzający wymieniają się przyniesionymi książkami oraz mogą porozmawiać w kawiarnianej atmosferze nie tylko o literaturze. Wydarzenie wpisuje się w ideę bookcrossingu,według której na Bemowie działa m.in. Biblioteczka Plenerowa na Osiedlu Przyjaźń oraz planowane biblioteki plenerowe w parkach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
11.12.2017 12:52
W ramach projektu w domu sąsiedzkim Dwa Jelonki odbyła się pierwsza bemowska wymiana książek. Relacja z wydarzenia: https://www.facebook.com/dwajelonki/posts/772821879588660
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla Dzielnicy Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Klub Karuzela, ul. Konarskiego 85 na Osiedlu "Przyjaźń"
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren Osiedla Przyjaźń nie należy do miasta, jednak projekt ma charakter miękki, a nie inwestycyjny. Klub Karuzela, podobnie jak cały teren Osiedla Przyjaźń, jest własnością Skarbu Państwa, obecnie zaś znajduje się w dzierżawie Akademii Pedagogiki Specjalnej. APS wyraziła zgodę na udostępnienie Klubu na potrzeby projektu. Jeśli w 2017 r., w którym projekt miałby zostać zrealizowany APS nie dzierżawiłaby już Klubu, proponujemy zorganizowanie Bemowskiej Wymiany Książek w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201, w przestrzeni na 2 pietrze.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Spotkanie dla wszystkich,którzy lubią książki i chętnie się nimi dzielą. Odwiedzający wymieniają się przyniesionymi książkami oraz mogą porozmawiać w kawiarnianej atmosferze nie tylko o literaturze. Wydarzenie wpisuje się w ideę bookcrossingu,według której na Bemowie działa m.in. Biblioteczka Plenerowa na Osiedlu Przyjaźń oraz planowane biblioteki plenerowe w parkach.
Opis projektu
Bemowska Wymiana Książek to spotkanie miłośników książek, podczas którego będą mogli wymienić się przyniesioną literaturą, a także porozmawiać w miłej, kawiarnianej atmosferze.

[OPIS PRZEBIEGU WYMIANY]
Przestrzeń sali widowiskowej Klubu Karuzela zostanie tak zorganizowana, aby znalazła się w niej część zajmowana przez stoliki, na których będą wykładane książki na wymianę, ale także część kawiarniana, gdzie przy stolikach będzie można napić się kawy/herbaty, zjeść przekąskę i porozmawiać nie tylko o literaturze.
Udział w wydarzeniu będzie regulował regulamin, w którym znajdą się zasady wymiany (liczba możliwych do wymiany książek itp.)

[ORGANIZATORZY]
Za organizację imprezy będzie odpowiedzialne Bemowskie Centrum Kultury, które już wspierało przygotowanie podobnego wydarzenia - Jesiennej Wymiany Książek pod patronatem Biblioteczki Plenerowej na Osiedlu Przyjaźń. BCK od dłuższego czasu promuje wymianę literatury, m.in. prowadząc bardzo popularny punkt wymiany książek w swej siedzibie na ul. Górczewskiej 201. Do współpracy zaproszona będzie dzielnicowa Biblioteka Publiczna, która również udostępnia regały wymiany książek.
Organizatorzy ze strony dzielnicy będą współpracowali z mieszkańcami, bemowskimi NGO oraz grupami nieformalnymi, które będą aktywnymi współtwórcami wydarzenia na każdym etapie.

[TERMIN]
Bemowska Wymiana Książek zostanie zorganizowana w drugim kwartale 2017 r.
Uzasadnienie realizacji projektu
Pomysł Bemowskiej Wymiany Książek opiera się na idei wymiany, zgodnie z którą funkcjonują coraz popularniejsze regały i półki bookcrossingowe. Na Bemowie oraz w kilku innych dzielnicach Warszawy w ramach budżetu partycypacyjnego wybrano do realizacji projekty bibliotek plenerowych, które, ustawione w przestrzeni publicznej, służą takiej wymianie. Bemowiacy czekają na budowę takich bibliotek w Parku Górczewska oraz w okolicy Fortu Bema. Od sierpnia 2015r. funkcjonuje już biblioteczka plenerowa na Osiedlu Przyjaźń 115, stworzona przez mieszkańców wspieranych przez Bemowskie Centrum Kultury. Organizowana pod patronatem osiedlowej biblioteczki Jesienna Wymiana Książek okazała się wielkim sukcesem, chcielibyśmy więc powtórzyć to wydarzenie na większą skalę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Obsługa Wymiany - obsługa recepcji, gdzie przyjmowane są książki od odwiedzających, w tym wydawanie bonów , segregowanie i rozkładanie książek na stołach tematycznych , bieżące odpowiadanie na pytania odwiedzających, sprzątnięcie pozostałych książek(3 osoby x 4 godziny x 30 zł) - 360 zł
Poczęstunek (kawa, herbata, woda, przekąski) - 500 zł
Projekt graficzny i wydruk materiałów informacyjnych, bonów na wymianę książek, pamiątkowych zakładek do książek itp. - 500 zł
Promocja (dokumentacja fotograficzna, ogłoszenia w mediach lokalnych itp.) - 700 zł
wynajęcie sali widowiskowej - (110,70 zł. brutto jedna godzina) - 442 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 502,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

15.01.2016 20:30
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
04.05.2016 13:09
kwasilewska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany