Filmy, audiobooki, książki oraz prasa i książki elektroniczne do Biblioteki żoliborskiej 2022

548
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 895 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest wzbogacenie oferty czytelniczej żoliborskich Bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych (drukowanych), audiobooków i filmów oraz do prasy i książek elektronicznych. Dzięki temu Biblioteka ma szansę realizować swoją misję jaką jest rozbudzanie i umacnianie zainteresowań czytelniczych. Dostęp do e-czytelnictwa sprzyja zwiększeniu dostępności usług bibliotecznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.06.2022 08:08

1. Podpisana umowa z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Żoliborz na realizację projektu.                                                              2. Na dzień 31 maja 2022r. zostały zakupione materiały biblioteczne.                                                                                          3. Termin realizacji - do dnia 30 listopada 2022r.    

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla dzielnicy Żoliborz

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Czytelnia Naukowa nr XVI pl. Inwalidów 3; Czytelnia Pod Sowami ul. Gen Zajączka 8; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 13 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XX ul. Śmiała 24; Biblioteka dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 111 ul. Mickiewicza 65; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 16 ul Słowackiego 19A; Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138 oraz Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV ul. Broniewskiego 9a

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest wzbogacenie oferty czytelniczej żoliborskich Bibliotek poprzez zakup nowości wydawniczych (drukowanych), audiobooków i filmów oraz do prasy i książek elektronicznych. Dzięki temu Biblioteka ma szansę realizować swoją misję jaką jest rozbudzanie i umacnianie zainteresowań czytelniczych. Dostęp do e-czytelnictwa sprzyja zwiększeniu dostępności usług bibliotecznych dla osób z niepełnosprawnościami.
Opis projektu
Zakup filmów będzie początkiem gromadzenia i udostępniania czytelnikom zbiorów filmowych. Zwiększy to atrakcyjność Biblioteki, przyciągając do niej nowych odbiorców. Chcielibyśmy aby Biblioteka zakupiła zarówno nowości filmowe jak i uzupełniła tytuły klasyki.
Zakup książek drukowanych to zachęcanie dzieci i dorosłych do czytania, co jest podstawową misją Biblioteki i jej najważniejszym zadaniem. Aby móc je w pełni realizować Biblioteka musi mieć możliwość zaproponowania czytelnikom w każdym wieku dostępu do jak najszerszej oferty nowości.
Zakup audiobooków - łatwy dostęp do bogatej oferty książki mówionej jest niezwykle ważny dla osób mających problemy ze wzrokiem lub z innego powodu nie mogących czytać tradycyjnych, papierowych wydań. Dzięki poszerzeniu oferty o nowości wydawnicze książki mówionej, Biblioteka przeciwdziałałaby wykluczeniu szerokiego grona osób z możliwości obcowania z literaturą. Możliwość słuchania nagranych utworów literackich jest nie tylko jedynym sposobem dostępu do literatury dla osób z chorobami wzroku, ale również ogromnym wsparciem dla osób przewlekle chorych.
Zakup e-booków - Biblioteka chcąc się rozwijać mogłaby wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu czytelników i poszerzyć ofertę o ebooki – książki w wersji elektronicznej. Książki te będą już na stałe własnością Biblioteki. Tego typu zbiory mają wiele zalet, ich ilości nie ograniczają przestrzeni oraz nie niszczą się – są więc inwestycją na lata. Czytelnik wypożycza taką książkę wprost z katalogu Biblioteki, będąc w dowolnym miejscu gdzie ma dostęp do Internetu. Wypożyczenie ebooka nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami ani koniecznością instalowania dodatkowego oprogramowania. Takie ułatwienie dostępu do książek znacznie przyczyni się do wzrostu czytelnictwa, szczególnie w grupach które notują najniższe statystyki czyli nastolatki oraz młodzi ludzie pracujący.
Zakup e-prasy - Biblioteka, jako swoiste centrum kultury i informacji dla lokalnej społeczności, ma za zadanie zapewnić mieszkańcom dostęp do bieżących informacji. Jednym z najbardziej podstawowych źródeł informacji w wydarzeniach codziennych, budzących największe zaufanie społeczne, jest prasa. Aby w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania czytelników w zakresie dostępu do prasy, Biblioteka musi dysponować szeroką gamą tytułów, obejmującą tematycznie różne zagadnienia i poglądy, oraz móc ją oferować nie tylko w wersji papierowej ale też elektronicznej. Dostęp do codziennej prasy w łatwy sposób, prosto z domu, znacznie zwiększy liczbę jej odbiorców, oraz wyjdzie na przeciw oczekiwaniom czytelników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, którzy nie mogą korzystać z Biblioteki na co dzień.
Dostosowanie programu bibliotecznego MATEUSZ do obsługi e-booków oraz e-prasy - W celu umożliwienia wypożyczeń e-booków oraz e-prasy poprzez katalog online, Biblioteka musi rozbudować używany program biblioteczny o dwa niezbędne moduły. Jest to koszt jednorazowy.
Zakupione nowości będą dostępne dla wszystkich mieszkańców dzielnicy i Warszawy, po wcześniejszym zapisaniu się do Biblioteki, w godzinach otwarcia placówek, a książki i prasa elektroniczna – całą dobę.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ilość mieszkańców Żoliborza systematycznie wzrasta, stąd konieczność dostosowania zbiorów Biblioteki do ich rosnących potrzeb i oczekiwań w zakresie dostępności do literatury i informacji. Atrakcyjna oferta czytelnicza sprawi, że mieszkańcy dzielnicy chętniej odwiedzą Bibliotekę, która będzie budowała u nich pozytywne z nią skojarzenia i wpłynie na rozwój i utrwalenie silnych kompetencji czytelniczych. Ponadto Biblioteka chcąc być nowoczesną instytucją kultury i informacji powinna być otwarta na nowe formy czytelnictwa. Zadaniem Biblioteki jest wspieranie czytelnika w wyborze najdogodniejszego dla niego sposobu obcowania z literaturą, dzięki czemu, niezależnie od sytuacji, czytelnik będzie miał łatwy i wygodny dostęp do oferowanych książek. E - czytelnictwo niesie ze sobą wiele zalet i jest szansą na przekonanie do książek dużego grona użytkowników, którzy za tradycyjnymi książkami nie przepadają lub mają do nich utrudniony dostęp. Warto podkreślić, że korzystanie ze zbiorów bibliotecznych jakie oferuje e-czytelnictwo niesie ze sobą wiele korzyści dla osób z niepełnosprawnościami, a dodatkowo zapewnia ciągłość w dostępie do materiałów bibliotecznych w sytuacjach kryzysowych, które wymagają zamknięcia placówek.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
zakup filmów - ok. 15.000 zł
zakup audiobooków - ok. 20.000 zł
zakup książek - ok. 75.000 zł
zakup e-booków i e-prasy wraz z modułem do programu Mateusz - ok. 40.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wzbogacenie oferty czytelniczej poprzez zakup nowości wydawniczych, audiobooków, filmów oraz prasy i książek elektronicznych. Dodatkowo dostęp do e-czytelnictwa sprzyja zwiększenie dostępności usług bibliotecznych dla osób z niepełnosprawnością.

Modyfikacje

14.04.2021 12:10
Wydział Kultury dla Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany