"Memory" - Zajęcia terapeutyczne dla osób żyjących z demencją

578
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
88 500 zł
Kategoria
  • pomoc społeczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada prowadzenie zajęć terapeutycznych przez specjalistów, dla seniorów cierpiących z powodu różnych zaburzeń poznawczych m.in. choroby Alzheimera, jak również innych form demencji. Celem zajęć jest utrzymanie jak najdłużej sprawności poznawczej i społecznej seniorów, organizacja ich czasu wolnego, jak również możliwość odpoczynku i wytchnienia dla opiekunów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zajęcia odbywać się będą w jednym z lokali Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, tj. w Miejscu Aktywności Lokalnej SURMA, przy ul. Białobrzeskiej 17.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie zajęć terapeutycznych przez specjalistów, dla seniorów cierpiących z powodu różnych zaburzeń poznawczych m.in. choroby Alzheimera, jak również innych form demencji. Celem zajęć jest utrzymanie jak najdłużej sprawności poznawczej i społecznej seniorów, organizacja ich czasu wolnego, jak również możliwość odpoczynku i wytchnienia dla opiekunów.
Opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie zajęć terapeutycznych przez specjalistów dla seniorów cierpiących z powodu różnych zaburzeń poznawczych m.in. choroby Alzheimera, jak również innych form demencji. Celem zajęć jest utrzymanie jak najdłużej sprawności poznawczej i społecznej seniorów, organizacja ich czasu wolnego, jak również możliwość odpoczynku ich opiekunów. Jest to projekt skierowany do mieszkańców Warszawy.
Do końca marca 2022 r. prowadzona będzie promocja i rekrutacja seniorów do projektu.
Rekrutację uczestników będzie prowadził psycholog OPS, koordynator projektu. Będą prowadzone indywidulane spotkania z seniorami i ich opiekunami w celu zbadania funkcjonowania poznawczego seniora i zakwalifikowania do grupy terapeutycznej. Uczestnicy zajęć będą rekrutowani na podstawie badania funkcji poznawczych przez psychologa, przy użyciu przesiewowych badań testowych.
Ze względu na specyficzne potrzeby uczestników, grupa terapeutyczna będzie liczyła maksymalnie 15 osób.
W okresie od kwietnia do listopada 2022, planowane są właściwe zajęcia ze specjalistami, 5 razy w tygodniu po 2 godziny, tj. łącznie 300 h zajęć.
Specjaliści prowadzący zajęcia:
• Terapeuta zajęciowy – opiekun grupy; obecny na każdych zajęciach do pomocy i organizacji zajęć każdego specjalisty; prowadzi arteterapię i warsztaty kreatywności - 1 x w tygodniu;
• Psycholog – treningi funkcji poznawczych 2 x w tygodniu oraz konsultacje z opiekunami;
• Fizjoterapeuta – 1x w tygodniu
• Muzykoterapeuta - 1x w tygodniu;
Raz w miesiącu zebrania całego zespołu terapeutycznego – prowadzący psycholog OPS, koordynator projektu (8 spotkań);
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Propozycja zajęć dla seniorów żyjących z demencją, szczególnie z chorobą Alzheimera, jest wyjściem naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na aktywizację i zaopiekowanie tej grupy społecznej. Na Ochocie brakuje specjalistycznego miejsca, gdzie seniorzy z zaburzeniami poznawczymi, mogliby ćwiczyć swoją sprawność umysłową i fizyczną, a ich opiekunowie mogli chwilę odpocząć i móc załatwić swoje osobiste sprawy. Wiąże się to nie tylko z dostępnością lokali, w godzinach, kiedy seniorzy są jeszcze aktywni, ale przede wszystkim z wysokimi kosztami zatrudnienia specjalistów. Celem prowadzonej terapii zajęciowej jest między innymi usprawnianie i podtrzymywanie zdolności do samodzielności, utrzymywanie jak najdłużej sprawności poznawczej, zwiększenie socjalizacji i polepszenie komunikacji, zmniejszenie objawów zaburzeń zachowania, poprawa samopoczucia seniorów, a także wsparcie wytchnieniowe dla opiekunów. Lekarze i specjaliści często podkreślają, jak niezwykle istotne jest utrzymywanie przez chorych aktywności intelektualnej, fizycznej i społecznej. Aktywność poznawcza stymuluje pracę mózgu, dzięki czemu może spowalniać zachodzące w nim procesy neurodegeneracyjne. Aktywność fizyczna pozwala utrzymać ciało chorego w dobrej kondycji. Utrzymywanie kontaktów społecznych pozytywnie wpływa na jego poczucie satysfakcji życia i chroni przed osamotnieniem i wyobcowaniem w chorobie. Regularne zajęcia dla chorych mają szczególnie istotne znaczenie dla ich bezpośrednich opiekunów. Będzie to dla nich forma opieki wytchnieniowej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. promocja projektu (grafik, wydruk) - 3000 zł
2. zakup materiałów i pomocy do zajęć, mat. eksploatacyjne i biurowe - 10 000 zł – papier i toner do xero, długopisy, kredki, książki, płyty z muzyką relaksacyjną, proste instrumenty perkusyjne, gumy i piłki do ćwiczeń rehabilitacyjnych, gry planszowe, materiały plastyczne, farby, krepiny, filce, włóczki itp. do artterapii;
3. poczęstunek i ekologiczne naczynia jednorazowe - 3500 zł
4. wynagrodzenie dla specjalistów prowadzących zajęcia i koordynatora projektu prowadzącego zebrania zespołu terapeutycznego - 72 000 zł:
- terapeuta zajęciowy – opiekun grupy – 120 zł/h – 300 h – 36 000 zł
- psycholog – 150 zł/h – 120 h – 18 000 zł
- fizjoterapeuta – 150 zł/h – 60 h – 9 000 zł
- muzykoterapeuta – 150 zł/h – 60 h – 9 000 zł

Razem: 88 500 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
88 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt zakłada poprawę jakości życia seniorów, żyjących z demencją ( z Alzheimerem) szczególnie usprawnienie podtrzymywania zdolności do ich samodzielności.

Modyfikacje

18.03.2021 08:23
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Ochota
19.03.2021 11:30
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Ochota
28.04.2021 13:25
Koordynator w Dzielnicy Ochota
28.04.2021 13:26
Koordynator w Dzielnicy Ochota
28.04.2021 13:28
Koordynator w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany