Instalacja artystyczna - rzeźba Juliana Ursyna Niemcewicza

1385
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Antoni Kowalski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i umieszczenie na postumencie rzeźby Juliana Ursyna Niemcewicza, wielkiego bohatera narodowego, a także historycznego właściciela ziem na których obecnie znajduje się dzielnica Ursynów. Ursynów wziął właśnie nazwę od nazwiska Julina Ursyna Niemcewicza.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skrzyżowanie Alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi na rogu od strony ulicy Polinezyjskiej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i umieszczenie na postumencie rzeźby Juliana Ursyna Niemcewicza, wielkiego bohatera narodowego, a także historycznego właściciela ziem na których obecnie znajduje się dzielnica Ursynów. Ursynów wziął właśnie nazwę od nazwiska Julina Ursyna Niemcewicza.
Opis projektu
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i umieszczenie na cokole metalowej rzeźby Juliana Ursyna Niemcewicza w postaci instalacji artystycznej, wielkiego bohatera narodowego i historycznego właściciela dóbr, na których w dużej części obecnie znajduje się Ursynów . Rzeźba Niemcewicza byłaby rozmiarów zbliżonych do dorosłego mężczyzny (jeśli istnieją odniesienia historyczne może być zbliżony do normalnej wielkości i zrostu Juliana Niemcewicza). Wysokość cokołu wyniosłaby około metra. Na cokole był by umieszczony również napis "Julianowi Ursynowi Niecewiczowi mieszkańcy Ursynowa AD (rok ustawienia pomniku w rzymskim systemie zapisywania liczb)". Rzeźba tak zasłużonej postaci powinna być umieszczona w takim miejscu aby była widoczny i łatwo dostępna. Wybrałem skrzyżowanie Alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi na rogu od strony ulicy Polinezyjskiej. Rzeźba byłaby umieszczona przodem w stronę Urzędu Dzielnicy. Usytuowanie rzeźby ma nawiązywać do pomnika Charlesa de Gaulle przy rondzie jego imienia w Warszawie. Teren wokół rzeźby mógłby być zagospodarowany małymi chodnikami prowadzącymi do pomnika oraz licznymi pasami kwiatów.
Rzeźba jako instalacja artystyczna ma przypominać kształtem normlanego człowieka zgodnie z zachowanymi wizerunkami Niemcewicza.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Julian Ursyn Niemcewicz był wielkim bohaterem narodowym i jednocześnie jest patronem Ursynowa i po tylu latach nadal nie doczekał się swojej rzeźby na Ursynowie. Oczywiście jest kamień z tablicą przy jego dawnym pałacu, największa sala Urzędu Dzielnicy Ursynów czy biblioteka noszą jego imię jednak moim zdaniem zasługuje na rzeźbę w postaci instalacji artystycznej, za zasługi dla Polski i dla Ursynowa. Należy pamiętać nie tylko o współczesnych bohaterach, o tych z XX wieku bo Polska tradycja sięga milenium i nam - mieszkańcom Ursynowa - trafił się taki znamienity bohater walczący o niepodległość naszej Ojczyzny. Powinniśmy to jak najlepiej wykorzystać pielęgnując pamięć o jego dokonaniach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Budowa upamiętnienia w formie pomnika nie może być realizowana w ramach procedury Budżetu Obywatelskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmowanie uchwał w sprawie wznoszenia pomników leży w wyłącznej kompetencji rady m.st. Warszawy, a nie Prezydenta. Prezydentowi m.st. Warszawy przysługuje jedynie prawo do realizacji innego rodzaju upamiętnień, np. tablic pamiątkowych.
Postać Niemcewicza jest już upamiętniona na terenie Ursynowa w formie kamienia z tablicą pamiątkową na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Modyfikacje

10.02.2021 10:48
m.stefanska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany