Most bezpieczeństwa dla wiewiórek na ul. Derkaczy

638
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wawer
Autor pomysłu Paweł Rozowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
11 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 902 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Z uwagi na dużą liczbę wiewiórek, ginących pod kołami samochodów, proponujemy wykonanie mostu, bezpiecznego przejścia dla nich, po linie nad jezdnią, na ulicy Derkaczy przy Soplickiej, os. Falenica.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
31.03.2022 10:58

marzec - procedura wyłonienia wykonawcy, zawarcie umowy;

kwiecień - rozpoczęcie prac nad projektem i pozyskiwaniem ewentualnych zgód na realizację przedsięwzięcia;

sierpień - zakończenie prac studyjnych;

wrzesień - wykonanie robót budowlanych

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wawer

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Derkaczy między Bysławską i Młodą
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Z uwagi na dużą liczbę wiewiórek, ginących pod kołami samochodów, proponujemy wykonanie mostu, bezpiecznego przejścia dla nich, po linie nad jezdnią, na ulicy Derkaczy przy Soplickiej, os. Falenica.
Opis projektu
Z uwagi na dużą liczbę wiewiórek, ginących pod kołami samochodów, proponujemy wykonanie mostu, bezpiecznego przejścia dla nich, po linie nad jezdnią, na ulicy Derkaczy przy Soplickiej, os. Falenica.
Tylko w ubiegłym roku, zginęło pod kołami samochodów kilka wiewiórek, w tym jedna szara, bardzo rzadko spotykana u nas, ulica Derkaczy stała się obecnie ruchliwym objazdem dla samochodów jadących z kierunku Otwocka do Śródmieścia.
Proponujemy wykonać w tym miejscu, bezpiecznego przejścia nad jezdnią. Po obu stronach ulicy można ustawić dwa drewniane słupy /mogą być z odzysku, używane, min. 5,5 m wysokości po wkopaniu/ Pomiędzy słupami, na wysokości min. 5 m nad jezdnią, należy zamocować stabilnie grubą linę /np. plecionka/. Słupy należy umiejscowić w pobliżu wysokich drzew, rosnących na poboczu.
Resztę szczegółów konstrukcji można uzgodnić z Wydziałem Ochrony Środowiska Dz.Wawer.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wszystkie działania proekologiczne w zasadzie nie powinny potrzebować uzasadnienia, tym bardziej, że nasze osiedla były określane jako letniskowe. Teraz, przy rozbudowie infrastruktury komunikacyjnej, szczególnie należy zadbać o utrzymanie tego stanu letniskowego, wypoczynkowego, przez ochronę zagrożonej przyrody i fauny. Dzielnica Wawer ma szanse, jako pierwsza w stolicy, zrealizować most dla wiewiórek.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wykonanie urządzenia wraz z dokumentacją - 10 500 zł; oznakowanie - 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
11 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt jest innowacyjnym rozwiązaniem. W pierwszej kolejności poprawi bezpieczeństwo wiewiórek w rejonie ul. Derkaczy, a ponadto będzie elementem edukacji ekologicznej, będzie zwracał uwagę i zachęcał do dyskusji.

Modyfikacje

29.04.2021 12:39
Koordynator w dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł mi się bardzo podoba, choć myślę, że warto by było doprecyzować liczbę i lokalizację przejść wynikające z zaobserwowanych zwyczajów tych miłych zwierzątek. P.s Wiewiórki świetnie sobie radzą przebiegając nawet po kablach telefonicznych
  Andrzej Tomaszczyk  24.01.2021 14:13
  • Szanowni Państwo, dziękuję za pozytywny komentarz. W kwestii liczby i lokalizacji proszę o zapoznanie się z opisem projektu. Liczba: 1 most bezpieczeństwa. Lokalizacja: ulica Derkaczy róg Soplickiej. Słupów z kablami telefonicznymi w okolicy tej nie ma (kabel światłowodowy teleinformatyczny biegnie pod ulicą). Coraz mniej też dużych drzew przy ulicach. Na przykład na pobliskiej Młodej wszystkie stare i wielkie klony i akacje zostały wycięte przez Miasto. Ich miejsce zajęła betonowa kostka a także kilka "mioteł" czyli karłowatych drzewek, których korony nigdy nie będą chronić przez kurzem, hałasem lub nadmiernym nasłonecznieniem lub służyć wiewiórkom (tu polecam inny projekt: "Drzewa i krzewy na ulicy Młodej"). Pozdrawiam serdecznie!
   Paweł Rozowski  25.01.2021 14:32 Autor projektu
 • Mam taką propozycję. Zanim jeszcze projekt zacznie być głosowany, wybrany i realizowany, warto namówić mieszkańców na rejestrowanie obserwacji wiewiórek na tym terenie choćby w aplikacji iNaturalist co może potem, jeśli dojdzie do realizacji bardzo pomóc w ustaleniu najlepszego miejsca.
  Robert Goliński  24.05.2021 18:08
 • Miejsce jest świetne i mam nadzieję, że rozjechana na ul Derkaczy wiewiórka nie była ostatnią na tym terenie (widziałem ok 1,5 miesiaca temu, odcinek Młoda - Bysławska )
  Mieszkaniec13214  19.06.2021 17:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany