Rewitalizacja Parku przy ul. Bernardyńskiej

1611
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Gabriela Wojciechowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
329 630 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada inwentaryzacja drzewostanu. Odtworzenie niskiej partii roślinności poprzez dowóz ziemi urodzajnej, usunięcie karp korzeniowych drzew wcześniej wyciętych, wysiew traw i dosadzenie bylin. Projekt i montaż tablicy drewnianej przydatnej do komunikacji sąsiedzkiej i komunikacji mieszkańców z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Nowy park przy ul. Bernardyńskiej, nad Kanałem Czerniakowskim
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada inwentaryzacja drzewostanu. Odtworzenie niskiej partii roślinności poprzez dowóz ziemi urodzajnej, usunięcie karp korzeniowych drzew wcześniej wyciętych, wysiew traw i dosadzenie bylin. Projekt i montaż tablicy drewnianej przydatnej do komunikacji sąsiedzkiej i komunikacji mieszkańców z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy.
Opis projektu
Projekt zakłada:
- inwentaryzacja drzewostanu,
- dowóz ziemi urodzajnej, którą domiesza się do gleby gliniastej we wschodniej i środkowej części parku, a także wszędzie w miejscu uskoków po usunięciu z ziemi karp korzeniowych, na przygotowanym terenie założenie rabat bylinowych.
- ręczne usuwanie zbiorowisk pokrzyw i skupisk mniszka lekarskiego, wysiew trawy, usuniecie stanowiska rdestowaca z usunięciem ziemi, uzupełnienie nasadzeń bylin okrywowych w cieniu (dobór gatunków wg planu i koncepcji uzgodnionej z mieszkańcami), pielęgnacja bylin i trawy w początkowym okresie wzrostu,
- uzupełnienie żywopłotu wzdłuż ogrodzenia parku z krzewów z gatunku Rosa rugosa
-projekt i montaż drewnianej, zadaszonej tablicy ogłoszeniowej do komunikacji międzysąsiedzkiej, obudowa tablicy powinna być neutralna i mało widoczna, tablica umiejscowiona byłaby niedaleko furtki przy bloku nr 2 lub furtki przy bloku nr 10i, to jest przy jednej z istniejących tablic. Tablica użyteczna byłaby dla społeczności seniorów, którzy często nie korzystają z kanałów komunikacji elektronicznej, a interesują się bieżącymi pracami przeprowadzanymi w parku. (projekt tablicy do konsultacji z przedstawicielami lokalnej społeczności).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Park poza wieloma innymi zaletami pełni funkcję schładzającą okoliczne osiedle. Park położony jest na dawnym tarasie zalewowym Wisły i zwarta gleba gliniasta utrudnia wegetację roślin, dowóz ziemi urodzajnej pomoże dotlenić i wzbogacić wierzchnią warstwę gleby. Trawy i byliny nie zostały zasadzone w roku 2018, zrealizujmy etap tworzenia pięter zielni parkowej teraz! Konieczna jest rewitalizacja runa całej powierzchni parku. Tablica informacyjna przyda się mieszkańcom do wieszania ogłoszeń o pracach ogrodniczych czy innych przedsięwzięciach, które mamy nadzieję w roku 2022 będziemy mogli realizować wspólnie.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Inwentaryzacja + oznaczenie drzew arbotagami – 9 000,00 zł
2. Dowóz ziemi urodzajnej i założenie rabat bylinowych zgodnie z pkt 4. Powyżej – 217 750,00 zł
3. Ręczne usuwanie zbiorowisk pokrzywy i mniszka + dosiew trawy - 5 000,00 zł
4. Usunięcie rdestowca i stworzenie w jego miejscu rabaty bylinowej – 64 200,00 zł
5. Nasadzenia żywopłotu z róży Rosa rugosa wraz z roczną pielęgnacją – 18 180,00 zł
6. Projekt i wykonanie tablicy ogłoszeniowej – 15 000, 00 zł
7. Oznaczenie projektu tabliczkami Budżetu obywatelskiego - 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
329 630,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Inwentaryzacja zieleni pozwoli na odpowiednie projektowanie zieleni parkowej, dowóz ziemi, usuwanie roślin inwazyjnych poprawi bioróżnorodność parku, nasadzenia krzewów z gatunku Rosa rugosa będą stanowiły naturalną barierę, służyły owadom i upiększą park, tablica ogłoszeniowa nawiąże do pozostałych elementów parku i będzie spełniać funkcję społeczną w parku

Modyfikacje

25.01.2021 20:57
Autor projektu
25.01.2021 21:00
Autor projektu
25.04.2021 20:55
Zespół Rejonu Ogrodniczego 4 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Projekt ma dobre założenia i mądrze zrealizowany ma szansę poprawić wpłynąć na poprawę otoczenia.
  Chciałabym tylko zapytać, czy do podlewania roślinności nie byłoby lepiej retencjonować deszczówkę, zamiast pobierać wodę z i tak wysychających cieków wodnych?

  Rdestowiec jako inwazyjny gatunek obcy wymaga usuwania, ale dlaczego mają być usunięte naturalne kępy pokrzyw i mniszka? Roślinność spontaniczna wybiera sobie najdogodniejsze siedliska i dzięki temu rośnie bez udziału człowieka: nie wymaga podlewania, pielęgnacji. Jest też przez to całkiem bezkosztowa, a i jej funkcja ekosystemowa skuteczniejsza dla ludzi i środowiska. Primum non nocere.

  W ślad za tym, wydaje się szkodliwe przyrodniczo usunięcie istniejącego runa. Nie znam lokalnych warunków, ale ogólnie rzecz biorą takie działania są dla dzikiej przyrody niepożądane. Czy są w tym przypadku konieczne?

  Więcej o tym można poczytać w broszurze prof. Macieja Luniaka wydanej przez Zarząd Zieleni "Dzikie życie w parkach miejskich - jak mu sprzyjać" http://zzw.waw.pl/2019/02/28/dzikie-zycie-w-parkach-miejskich-jak-im-sprzyjac-plik-do-pobrania/

  Powodzenia w głosowaniu!
  Agnieszka Gołębiowska  07.02.2021 12:16
 • Super pomysł!
  Mieszkaniec26497  06.05.2021 09:37
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany