Rewitalizacja Skwerku Złotówki - park kieszonkowy na Kabatach

1874
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Tomasz Olszewski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
237 500 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Stworzenie parku kieszonkowego na Skwerku Złotówki, u zbiegu ulic Ekologicznej, Polnej Róży i Cichej Wody na ursynowskich Kabatach.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwerek Złotówki, skrzyżowanie ulic Ekologicznej, Cichej Wody, Polnej Róży i Za Łąkami
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie parku kieszonkowego na Skwerku Złotówki, u zbiegu ulic Ekologicznej, Polnej Róży i Cichej Wody na ursynowskich Kabatach.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie parku kieszonkowego jako miejsca wypoczynku dla mieszkańców południowej części Kabat. Obecnie skwer podzielony jest alejkami na 4 części jak koperta. Większość mieszkańców tylko przechodzi przez skwer skracając drogę. Centralna część skweru jest wyłożona kostką bauma. Wytyczenie klombu w miejscu obecnego skrzyżowania alejek i otoczenie go alejką w kształcie ronda zachęci do odpoczynku na ławkach wokół tego klombu. Obecna roślinność zostanie fachowo uporządkowana. Posadzone zostaną krzewy lubiane przez ptaki, co docenią miłośnicy przyrody. Oprócz nowych nasadzeń rewitalizacja zakłada wymianę ławek, ustawienie stojaków na rowery, wymianę nawierzchni alejek wraz z otaczającym skwer chodnikiem, ustawienie niskich wygrodzeń po obwodzie oraz wymianę oświetlenia.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Aktualnie Skwerek Złotówki jest zaniedbany i niezbyt przyjazny dla mieszkańców. Nowy Skwerek Złotówki stanie się miejscem spotkań i wypoczynku. Świeża zieleń będzie zachęcać do przychodzenia na spacery, zwiększy także walory estetyczne okolicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
dokumentacja projektowa: 15 000 zł
700m2 trawnika x 22 zł = 15 400 zł
300 m2 krzewów x 65 zł = 19 500 zł
wykonanie klombu z założeniem roślinności: 2 500 zł
600 m2 nawierzchni mineralnej/mineralno-żywicznej x 90 zł = 54 000 zł
75 m2 nawierzchni betonowej (skrajnia: opaska + obrzeża) = 30 000 zł
4 ławki x 3 200 zł = 12 800 zł
4 kosze na odpady x 4 000 zł = 16 000 zł
6 stojaków rowerowych x 800 zł = 4 800 zł
6 słupów oświetleniowych wraz z oprawami x 11 250 zł = 67 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
237 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zrewitalizowany Skwerek Złotówki zostanie przywrócony do swojej pierwotnej świetności - będzie nie tylko punktem komunikacyjnym w miejskiej przestrzeni publicznej, ale również miejscem odpoczynku wśród zieleni. Przyjazna środowisku niepyląca nawierzchnia mineralna/mineralno-żywiczna ułożona nie tylko w miejscu alejek, ale też po obwodzie Skwerku, zwiększy powierzchnię biologicznie czynną pozytywnie wpływając na gospodarkę wodną. Niskie wygrodzenia oraz zieleń zachęcą kierowców do parkowania aut w wyznaczonych do tego miejscach. Słupy oświetleniowe wraz z oprawami zostaną wymienione na energooszczędne. Pojawią się elementy miejskiej małej architektury - ławki, kosze na odpady i stojaki rowerowe.

Modyfikacje

22.04.2021 12:01
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
27.04.2021 13:41
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (14)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W jakim celu mają tutaj być postawione stojaki na rowery? Wokół nie ma sklepów, odległych alejek, aby nie mieć na oku własnego roweru.
  Poza tym, kolejna sprawa: czy ten projekt naruszy obecną ilość dostępnych miejsc postojowych zlokalizowanych wokół tego Skweru? Bo niestety, na to wygląda!
  Zgłaszam sprzeciw wobec dalszego zabierania dotychczas dostępnych miejsc postojowych, a wszystkim rozważającym głosowanie na ten projekt, pod płaszczykiem ciekawie brzmiącej nazwy "rewitalizacja Skweru Złotówki" polecam ROZWAGĘ, aby w takiej formie NIE popierać tego projektu (tj. na niego NIE głosować)!!!
  Mieszkaniec13885  15.06.2021 18:51
  • Szanowny Panie,

   przejęło mnie to, że projekt sprawia dla Pana wrażenie niedopracowanego czy wręcz niepotrzebnego. Jednakże cieszę się, że dzieli się Pan ze mną swoimi sugestiami. Jako pomysłodawca projektu spieszę z wyjaśnieniami dotyczącymi kwestii przez Pana poruszonych.

   1. Stojaki na rowery zostały zaproponowane ze strony Urzędu Dzielnicy w trakcie prac nad projektem. Pozwolą one na wygodne pozostawienie roweru, a same stojaki będą umieszczone w sposób nie przeszkadzający w poruszaniu się. W tym wypadku kwestia bezpieczeństwa to rzeczywiście sprawa drugorzędna, choć również istotna.

   2. Rozumiem Pana zaniepokojenie dotyczące sfery parkowania. To prawda, że na Kabatach czasami trudno znaleźć dogodne miejsce do pozostawienia samochodu. Jednakże wokół zieleńca na Skwerku Złotówki nie ma żadnych miejsc do parkowania! Wszyscy kierowcy parkują tam w sposób nieprawidłowy. Oprócz tego nienaruszone pozostaną wydzielone miejsca parkingowe na około Skwerku oraz przy ulicach: Cichej Wody, Lisi Jar, Kabacki Dukt czy Ekologicznej. Zdaję sobie sprawę, że kwestia parkowania jest ważna, ale nie może ona obniżać estetyki i atrakcyjności naszej dzielnicy, co niewątpliwie ma miejsce na Skwerku Złotówki.

   Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na Pana pytania, zarówno te dotyczące stojaków na rowery, jak i kwestii parkowania. W razie ewentualnych wątpliwości zachęcam również do napisania do mnie prywatnej wiadomości. Prosiłbym również o rzeczową dyskusję z Pana strony, powyższy komentarz jest według mnie bardzo emocjonalny i może on zaburzać ocenę projektu przez innych.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Tomasz Olszewski
   Tomasz Olszewski  15.06.2021 20:35 Autor projektu
  • Szanowny Panie,
   Dziękuję za Pana odpowiedź i z przykrością stwierdzam, że jest Pan tylko podstawionym "słupem" firmującym ten projekt jako autor.
   Przykro mi, że Pan i Pana mocodawcy zupełnie NIE liczycie się z mieszkańcami i robicie sobie eksperymenty kosztem nas, mieszkańców!
   To nie jest miejsce, gdzie są potrzebne stalowe rurki jako stojaki do rowerów, więc argument, że to propozycja "ze strony Urzędu Dzielnicy w trakcie prac nad projektem" tylko Pana odsłoniła w tej farsie.
   Nadmienię, że o tym "pilotażowym" projekcie zrobienia ze Skweru Złotówki tzw. "woonerfu" usłyszałam z ust Burmistrza R. Kempy dobry czas temu i widzę, że go realizuje pod Pana nazwiskiem, jako autora! Co za tupet!!
   Do tego ta otoczka, że 'wokół Skwerku Złotówki nie ma żadnych miejsc do parkowania", otóż, jest Pan w błędzie, doskonale wiem, jakie było pierwotne przeznaczenie tych miejsc, właśnie pod parkowanie!
   Dramatem jest wykorzystywanie idei BO do takich celów, aby mieć potem ewentualne alibi do dokonania tych chorych zmian podpisami NIEŚWIADOMYCH mieszkańców, na co ewentualnie oddadzą swój głos!
   Nie zamierzam z Panem prowadzić prywatnej korespondencji, bo jest Pan tylko figurantem tej chorej inwestycji!.
   O ile rewitalizacja tego miejsca, zadbanie o nasadzenia po ćwierćwieczu od utworzenia tego Skweru jest rzeczywiście potrzebna, o tyle to, co chcecie z p. Burmistrzem przepchnąć niby rękoma mieszkańców jest zwykłą NIEGODZIWOŚCIĄ.
   I proszę mnie nie pouczać o emocjonalnym wpisie, czy zaburzaniu oceny projektu przez innych, mam tylko nadzieję, że MIESZKAŃCY tej okolicy przejrzą na oczy, jaki tu wilk w owczej skórze im się zalągł!
   Niestety, nie pozdrawiam!
   Mieszkaniec13885  15.06.2021 22:48
  • Chciałbym dodać jeszcze dwie rzeczy, możliwe, że nie zrozumieliśmy się w całości.
   Projekt nie naruszy miejsc aktualnie dostępnych na obrzeżach skwerku. Na trawnik przekształcona zostanie tylko zewnętrzna część zieleńca na środku skwerku. Jeśli opis projektu mógł sprawić, że zakres projektu wygląda na szerszy niż w rzeczywistości to bardzo przepraszam.
   Projekt ten zgłosiłem samodzielnie, nie ma on żadnego związku z koncepcją skwerku holenderskiego, o którym rzeczywiście od długiego czasu nic nie słychać.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Tomasz Olszewski
   Tomasz Olszewski  16.06.2021 22:21 Autor projektu
 • Naprawdę pan jest autorem tego wytworu?: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25330139,na-kabatach-powstanie-skwer-na-wzor-holenderski-a-kolejne-w.html

  "Pierwszy ursynowski woonerf ma powstać na Kabatach w miejscu Skwerku Złotówki w kwartale ulic: Za Łąkami, Polnej Róży, Ekologiczna i Cichej Wody. – Trzeba zmienić organizację ruchu, usunąć bariery architektoniczne, czyli zrównać chodniki z jezdnią, posadzić nową zieleń oraz dostosować infrastrukturę do potrzeb użytkowników tego miejsca – wylicza Barbara Mąkosa-Stępkowska z ursynowskiego ratusza"!
  "Władze dzielnicy nie potrafią określić terminu budowy woonerfu. Najpierw trzeba uchwalić budżet i stworzyć wstępną koncepcję architektoniczną, która zostanie przedłożona pod dyskusję mieszkańcom. "

  Czyżby nie starczyło budżetu w urzędzie i teraz pan im daje swoje nazwisko aby firmować ten urojony pomysł z woonerfem? i gdzie były, albo są te konsultacje? Od razu pod głosowanie w budżecie obywatelskim, a potem będzie, że "mieszkańcy chcieli"?? ogłupieni tym opisem?

  A co do miejsc parkingowych, to wcześniej podawali tak:
  "Mieszkańcy obawiają się jednak o utratę dotychczasowych miejsc parkingowych. – Będziemy dążyć do takiego rozplanowania miejsc, by w rezultacie ich nie ubyło. Woonerf jest specyficznym rodzajem ulicy w strefie zurbanizowanej, który poprzez uspokojenie ruchu ma zapewniać bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom, gwarantując odpowiednią zieleń i przyjazną architekturę oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, stąd troska o zachowanie funkcji komunikacyjnej ulicy i pozostawienie możliwości parkowania – wylicza Mąkosa-Stępkowska." a teraz piszesz pan, że "wokół Skwerku Złotówki nie ma żadnych miejsc do parkowania"?

  Jest pan mieszkańcem przy tym Skwerze, że taki pomysł zdecydował się pan firmować? Jeśli masz pan honor, to wycofaj ten projekt, bo w tej postaci jest on szkodliwy dla mieszkańców! żadne dalsze zabieranie miejsc do parkowania, to jest spokojna okolica, bez wypadków i bez zbędnego hałasu!
  Mieszkaniec27049  16.06.2021 02:05
  • Szanowny Panie,

   tak jak w odpowiedzi powyżej chciałbym odpowiedzieć, że mój projekt nie jest związany z koncepcją skwerku holenderskiego. To niezależna inicjatywa, a jestem przekonany, że jeśli urząd dzielnicy wróci do tego pomysłu to zapowiedziane konsultacje społeczne przeprowadzi. Jednocześnie informuję, że miejsca parkingowe wokół skwerku nie będą usuwane, jedynie chodnik na obrzeżach zieleńca na środku skwerku zostanie przekształcony na trawnik, zachowując przy tym przepisowe 50 cm skrajni jezdni.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Tomasz Olszewski
   Tomasz Olszewski  17.06.2021 21:46 Autor projektu
  • Nie do końca jestem przekonany, napisał Pan, cytuję "miejsca parkingowe wokół skwerku nie będą usuwane, jedynie chodnik na obrzeżach zieleńca na środku skwerku zostanie przekształcony na trawnik, zachowując przy tym przepisowe 50 cm skrajni jezdni", czy może to Pan wyjaśnić?
   Interesuje mnie te "przepisowe 50 cm skrajni jezdni" skoro mowa o "chodniku na obrzeżach zieleńca na środku skwerku"?
   Mieszkaniec27049  18.06.2021 16:06
 • Mam nieodparte wrażenie, że bawi się Pan w grę słów!
  No to przeanalizujmy:
  "Projekt nie naruszy miejsc aktualnie dostępnych na obrzeżach skwerku. Na trawnik przekształcona zostanie tylko zewnętrzna część zieleńca na środku skwerku."

  Obecnie samochody parkują po lewej stronie jezdni wokół skweru, a Pan podaje, że na trawnik zostanie przekształcona zewnętrzna część zieleńca, czyli która?? ta, gdzie obecnie są parkowane pojazdy?

  Pytam się konkretnie, co przewiduje Pana projekt: czy samochody, które obecnie parkują po tej lewej stronie jezdni na wszystkich 4 bokach wokół Skweru zostaną nadal dostępne pod parkowanie.
  Mieszkaniec13885  18.06.2021 16:53
  • Poniżej zamieszczam odpowiedzi na Państwa pytania:

   1. Skwerek Złotówki umieszczony jest na planie kwadratu, na środku skwerku znajduje się, również kwadratowy, zieleniec. To właśnie on będzie obiektem rewitalizacji, obrzeża zieleńca zostaną przekształcone na trawnik. Jednocześnie reszta skwerku i miejsca parkingowe wokół niego nie będą w żaden sposób modyfikowane.
   2. Skrajnia jezdni to wymóg prawny, który polega na zachowaniu 50 cm dodatkowej przestrzeni przy drodze, w celu zapewnienia bezpiecznego ruchu pojazdów. Kiedy obrzeża kwadratowego zieleńca na środku skwerku zostaną przekształcone na trawnik, skrajnia nadal będzie zachowana.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Tomasz Olszewski
   Tomasz Olszewski  20.06.2021 12:19 Autor projektu
 • Mam pytanie do Autora tego projektu, dlaczego MANIPULUJE Pan tutaj przekazywanymi informacjami! i nie potrafi udzielić JEDNOZNACZNEJ odpowiedzi, czy obecnie wykorzystywane miejsca pod parking aut zlokalizowane na obrzeżach zieleńca omawianego Skweru pozostaną dalej dostępne, czy nie?!!

  Ad. odpowiedzi Autora:
  "1. Skwerek Złotówki umieszczony jest na planie kwadratu, na środku skwerku znajduje się, również kwadratowy, zieleniec. To właśnie on będzie obiektem rewitalizacji, obrzeża zieleńca zostaną przekształcone na trawnik. Jednocześnie reszta skwerku i miejsca parkingowe wokół niego nie będą w żaden sposób modyfikowane."
  KAŻDY MIESZKANIEC tego skweru wokół doskonale rozumie i wie, o którym zieleńcu jest mowa i o które miejsca parkingowe trwa tu dopytywanie! W ostatni piątek policzyłam, że chodzi o co najmniej 21(!) obecnych miejsc postojowych, w tym 7-em skośnych i po ok. 5 z każdej pozostałej strony tego kwadratu! Nie dopytuję się o miejsca postojowe położone bezpośrednio przy budynkach zlokalizowanych wokół Skweru, bo potrafię czytać, czego dotyczy ten projekt!

  Ad. "2. Skrajnia jezdni to wymóg prawny, który polega na zachowaniu 50 cm dodatkowej przestrzeni przy drodze, w celu zapewnienia bezpiecznego ruchu pojazdów. Kiedy obrzeża kwadratowego zieleńca na środku skwerku zostaną przekształcone na trawnik, skrajnia nadal będzie zachowana"
  - i właśnie o tę SKRAJNIĘ chodzi, dlaczego uzurpuje Pan sobie prawo, do ingerowania w obecną przestrzeń i Pana "rękoma" eliminowanie co najmniej 21! miejsc postojowych wykorzystywanych przez mieszkańców NIE tylko budynków zlokalizowanych wokół, ale i mieszkańców ulic sąsiednich i Gości tych mieszkańców!

  I kolejne pytanie, czy jest Pan mieszkańcem, a jeśli tak, to której Wspólnoty, zlokalizowanej wokół tego Skweru, że "samodzielnie" (jak Pan twierdzi) porwał się, aby zrobić Mieszkańcom niedźwiedzią przysługę?! Dlaczego projekt, który poparłabym z czystym sumieniem, NIE dotyczy samej roślinności, tylko jest przede wszystkim ZAMACHEM na unicestwienie obecnych ok. 21 miejsc postojowych!
  Mieszkaniec13885  20.06.2021 20:01
  • Szanowna Pani,

   Chciałbym po raz kolejny dodać, że wokół zieleńca kierowcy parkują w sposób nieprawidłowy, nie można mówić, żeby znajdowały się tam miejsca postojowe, nazwać to można jedynie dzikim parkingiem. Poniżej zamieszczam link do zdjęć Google Maps pokazujących jak w rzeczywistości parkują kierowcy. Nietrudno zauważyć, że nie zachowują oni przepisowego 1,5 m przestrzeni dla pieszych oraz utrudniają widoczność w obrębie skrzyżowania.

   Cieszę się jednak, że udało się nam wymienić spostrzeżeniami. Szkoda, że nie udało się zrobić tego przed rozpoczęciem głosowania, kiedy możliwa byłaby zmiana projektu. Widoczne jest, że nasze poglądy dotyczące przestrzeni miejskiej znacznie się różnią - dla Pani priorytetem jest interes osób poruszających się samochodem, dla mnie priorytetem jest interes osób pieszych i estetyka dzielnicy. Pozwólmy zdecydować mieszkańcom, które rozwiązanie dla Skwerku Złotówki jest lepsze.

   PS. Link do zdjęć zaparkowanych aut (WeTransfer) - https://we.tl/t-mrqZeid3VH

   Pozdrawiam serdecznie,
   Tomasz Olszewski
   Tomasz Olszewski  20.06.2021 21:53 Autor projektu
 • Szanowny Panie Autorze!
  Zamiast w kółko edytować swoje komentarze, może łaskawie powiedziałby Pan PRAWDĘ, o którą się dopytuję, tj. o ok. 21 (!) miejsc postojowych wokół wnętrza Skweru.
  Nie dopytuję się Pana póki co o miejsca "wytyczone", tj. zlokalizowane po prawej stronie jadąc dookoła Skweru, bo one do centralnego zieleńca nie należą!
  Mieszkaniec13885  20.06.2021 21:48
 • No cóż, Pana bezczelność jednak sięgnęła zenitu! Do tego trzeba było tygodnia, aby Pan wreszcie z siebie wykrztusił, że sobie przyznał samozwańcze prawo o decydowaniu o "dzikim parkowaniu".

  Tam akurat jak najbardziej jest miejsce, aby to parkowanie usankcjonować według dzisiejszych prawideł, a nie udawał Pan słupa!, aby zlikwidować ok. 21 (!) miejsc postojowych!

  I jeszcze jedno, NIE MA PAN PRAWA mówić o estetyce dzielnicy, skoro nie pofatygował się Pan nawet, aby przedyskutować ten chory pomysł z zarządami zlokalizowanych tu wspólnot/spółdzielni!

  Przykro mi, ale nie mam dla pana za grosz szacunku, za taki sposób działania!
  Mieszkaniec13885  20.06.2021 22:01
 • i jeszcze jedno "autorze", doprawdy, masz odwagę wklejać tu nieaktualne zdjęcie z Google?
  Co za oszust z pana!!!!
  Mieszkaniec13885  20.06.2021 22:09
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany