Bezpłatne rodzinne eko-warsztaty w Bibliotece

677
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Maksymilian Ciszkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
32 630 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 769 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Proponowane eko-warsztaty to artystyczne działanie w obszarze kultury i sztuki zachęcające przede wszystkim dzieci (ale również wspólnie z nimi ich rodziców i dziadków) do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania ich pasji i zainteresowań.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.06.2022 13:05

link do materiału z Eko Warsztatów w ramach BO 2022:

https://www.facebook.com/BibliotekaBemowo/videos/497719378728101


Trwa nabór instruktorów  do realizacji zajęć, przygotowywane są dokumenty niezbędne do rozpoczecia zajęć. Realizacja od marca a nabory na warsztaty każdorazowo przed kolejnymi zajęciami.


Warsztaty prowadzone w sposób ciągły, zrealizowano więcej niż połową zajęć przewidzianych w projekcie, po wakacyjnej przerwie kolejne będą realizowane od września. 

Aktualne informacje o naborach dostępne na https://bibliotekabemowo.pl

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Placówki Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy:
Czytelnia nr XVII przy ul. Powstańców Śląskich 17
oraz Spotykalnia przy ul. Powstańców Śląskich 126
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Proponowane eko-warsztaty to artystyczne działanie w obszarze kultury i sztuki zachęcające przede wszystkim dzieci (ale również wspólnie z nimi ich rodziców i dziadków) do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania ich pasji i zainteresowań.
Opis projektu
Projekt obejmuje realizację eko-warsztatów, w ramach których dzieci i młodzież wraz z towarzyszącą osobą dorosłą zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi ekologii oraz sposobów dbania o środowisko. Podczas poszczególnych warsztatów będą mieli możliwość wykonania: karmnika dla ptaków, obrazu z mchu chrobotka, kokedamy, lasu w słoiku, ogrodu wertykalnego, dywaników z resztek materiałów oraz lampionów ze słoików.

W dwóch placówkach bibliotecznych w godzinach popołudniowych będą odbywać się warsztaty z instruktorem, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jakie problemy występują w naszym środowisku i jak można im samodzielnie przeciwdziała. Poprzez wykonanie ekologicznej pracy plastycznej uczestnicy zbliżą się do natury.

Zależy mi, żeby z oferty mogło skorzystać jak najwięcej uczestników. Zajęcia odbywać się będą w dogodnych dla uczestników godzinach. Na każde spotkanie prowadzone będą otwarte zapisy - ze względu na możliwości sali, w której spotkania będą się odbywać, do udziału zaproszonych w każdym warsztacie będzie ok. 20 osób – rodzic wraz z dzieckiem. Informacja o rekrutacji dostępna będzie: na plakatach i ulotkach w placówkach bibliotecznych, na stronie biblioteki, na Facebooku oraz w prasie lokalnej. Udział w projekcie będzie bezpłatny, wszystkie niezbędne materiały do zajęć uczestnicy otrzymają podczas warsztatów.

Kosztorys warsztatów:

1. Koszty wynagrodzenia instruktorów podczas warsztatów (honorarium):
7 warsztatów x 2 placówki – 14 warsztatów x 2 godziny = 28 godzin
28 godzin x 320 zł = 8 960 zł

2. Koszty zakupu materiałów na warsztaty (wykonanie prac): 16 980,00zł
zimowy eko-karmnik (w naczyniu) dla ptaków – 800,00zł
obrazu z mchu chrobotka 2 500,00zł
kokedama – 1 800,00zł
lasu w słoiku – 4 000,00 zł
ogród wertykalny – 4 380,00zł
dywaników z resztek materiałów – 2 500,00zł
lampionów ze słoików – 1 000,00zł

3. Koszty zakupu urządzeń oraz wyposażenia na warsztaty (np. ceraty, pistolety do kleju, rękawiczki, ceraty, druty i inne): 3 690,00zł
4. Promocja warsztatów (w tym: teksty prasowe, projekty graficzne i filmy zachęcające do udziału) – 3 000,00zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt zajęć stanowi przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnych środowisk na ciekawe i innowacyjne warsztaty ekologiczne dla najmłodszych mieszkańców Dzielnicy Bemowo. To przedsięwzięcie skierowane do młodych ludzi którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, doskonalić już posiadane oraz nabywać nowe. Jego głównym celem jest więc odkrywanie i rozwijanie zdolności oraz zainteresowań w różnych dziedzinach ekologii w ramach proponowanych warsztatów. Uczestnictwo w projekcie da również młodym ludziom możliwość zapoznania nowych osób, które mają podobne pasje i zainteresowania, pozwoli na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń oraz integracje. Przedsięwzięcia, które zaproponowałem do realizacji na rynku komercyjnym, są bardzo drogie, a chciałbym, aby każdy miał możliwość uczestniczenia w takich warsztatach. Moja propozycja znacznie rozszerza ofertę kulturalną bo daje możliwość uczestniczenia w warsztatach wspólnie z dziećmi ich rodzicom oraz dziadkom – dorosłym mieszkańcom Bemowa. Jest to znaczne uatrakcyjnienie oferty dla mieszkańców Bemowa, które zlokalizowane będzie w placówkach bibliotecznych, które usytuowane są w łatwo dostępnych miejscach.
Proponowane zajęcia to również nowatorskie podejście do formy jaką są tego typu eko-warsztaty dla dzieci i młodzieży. Projekt ten zaangażuje do udziału wszystkich młodych ludzi dla ekologia i dbanie o środowisko to prawdziwa pasja bez względu na ich wiek. Warsztaty podzielone będą na bloki tematyczne i skierowane nie tylko do pasjonatów ekologii – na pewno każdy młody człowiek będzie mógł znaleźć w tych propozycjach coś dla siebie. Ten projekt to rodzaj samodoskonalenia i rozwoju w zakresie ekologii, ale również sposób spędzania czasu wolnego polegający na wymianie doświadczeń. Zajęcia to idealny sposób na połącznie dobrej zabawy z nauką o roślinach, ich cechach, pielęgnacji oraz wszystkich aspektach ekologii. Propozycje poszczególnych tematów powinny zachęcić młodych do aktywności, włączenia się w nurt dbania o środowisko i uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach Ten projekt to odpowiedź na zapotrzebowanie na bezpłatne eko-zajęcia na Bemowie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt 677 - Kosztorys warsztatów: 32 630,00 PLN

1. Koszty wynagrodzenia instruktorów podczas warsztatów (honorarium):
7 warsztatów x 2 placówki – 14 warsztatów x 2 godziny = 28 godzin
28 godzin x 320 zł = 8 960 zł

2. Koszty zakupu materiałów na warsztaty (wykonanie prac): 16 980,00zł
zimowy eko-karmnik (w naczyniu) dla ptaków – 800,00zł
obrazu z mchu chrobotka 2 500,00zł
kokedama – 1 800,00zł
lasu w słoiku – 4 000,00 zł
ogród wertykalny – 4 380,00zł
dywaników z resztek materiałów – 2 500,00zł
lampionów ze słoików – 1 000,00zł

3. Koszty zakupu urządzeń oraz wyposażenia na warsztaty (np. ceraty, pistolety do kleju, rękawiczki, ceraty, druty i inne): 3 690,00 zł

4. Promocja warsztatów (w tym: teksty prasowe, projekty graficzne i filmy zachęcające do udziału) – 3 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
32 630,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Bezpłatne rodzinne eko-warsztaty w Bibliotece to nowatorskie podejście do formy jaką są tego typu warsztaty dla dzieci i młodzieży. Projekt zaangażuje do udziału wszystkich młodych ludzi. Ekologia i dbanie o środowisko to prawdziwa pasja bez względu na wiek. Warsztaty podzielone są na bloki tematyczne i skierowane nie tylko do pasjonatów ekologii. Z pewnością każdy młody człowiek będzie mógł znaleźć w tych propozycjach coś dla siebie. Projekt pozwoli na samodoskonalenie i rozwój w zakresie ekologii oraz będzie sposobem spędzania czasu wolnego (wymiana doświadczeń). Stanowić będą połączenie dobrej zabawy z nauką o roślinach, ich cechach, pielęgnacji oraz wszystkich aspektach ekologii. Propozycje poszczególnych tematów zachęcą młodych do aktywności, włączenia się w nurt dbania o środowisko i uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach Projekt jest odpowiedzią
na zapotrzebowanie na bezpłatne eko-zajęcia na Bemowie.

Modyfikacje

25.03.2021 09:58
Wydział Kultury dla Dzielnicy Bemowo
01.06.2021 15:35
Koordynator w Dzielnicy Bemowo
01.06.2021 15:36
Koordynator w Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany