Wieże dla Jerzyków w Warszawskich parkach

710
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Norbert Zieliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
237 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada postawienie wieży dla Jerzyków w każdym możliwym parku w Warszawie. Same ptaki Jerzyki mają pomóc w walce z komarami, meszkami oraz muchami.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lista parków i ogrodów: https://zielona.um.warszawa.pl/parki
79 parków w Warszawie.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada postawienie wieży dla Jerzyków w każdym możliwym parku w Warszawie. Same ptaki Jerzyki mają pomóc w walce z komarami, meszkami oraz muchami.
Opis projektu
Projekt zakłada postawienie wieży dla Jerzyków w każdym możliwym parku w Warszawie. Same ptaki Jerzyki mają pomóc w walce z komarami. Ptaki te żywią się wyłącznie owadami złapanymi w powietrzu, zjadając dokuczliwe muchy, meszki i komary. Zamieszkały na osiedlach, wykorzystując istniejące otwory wentylacyjne w stropodachach. Niestety przy ocieplaniu budynków zamyka się otwory wentylacyjne plastykowymi kratkami i w ten sposób uniemożliwia się dostęp jerzykom do ich jedynych siedlisk i miejsc lęgowych, dlatego też populacja w miastach zaczęła spadać.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Jerzyki mają pomóc w walce z Komarami, muchami, meszkami w mieście. Dodatkowo populacja w ostatnim czasie spadła przez odcięcie siedlisk poprzez ocieplanie budynków.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
237 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Opinia negatywna. 1. Brak badań, które wskazują na zasadności postawienia wieży dla jerzyków w każdym parku (dostęp do bazy pokarmowej, wpływ na poprawę i mniejszą ilość komarów). 2. Opinie organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków wskazują, że koszt wieży jest mocno niewspółmierny do zamierzonych efektów. Wieże zasiedlane są przez jerzyki w niewielkim procencie, i chętniej wybierają je gatunki wróblowe: np. mazurki, sikory, szpaki. 3. Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną ptaków wskazują, że bardziej celowe jest wieszanie budek lęgowych dla jerzyków na ścianach budynków.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dzień dobry,
  Inicjatywa mieszkańców jest dla skrzydlatych sąsiadów często jedyną szansą na poprawę warunków ich bytowania blisko ludzi. Intensywne remonty i termomodernizacje faktycznie przyczyniają się do utraty siedlisk przez jerzyki i kilkanaście innych gatunków, które wybierają budynki na swoje miejsce do życia. Więcej o tym tutaj https://bit.ly/39v1gpM

  Są jednak metody, o których już wiemy, że ich koszt jest mocno niewspółmierny do zamierzonych efektów. Wieże zasiedlane są przez jerzyki w niewielkim procencie, i chętniej wybierają je gatunki wróblowe: np. mazurki, sikory, szpaki (ale nie wróble domowe, Passer domesticus!). 

  Jerzyki to ptaki wybitnie związane z budynkami, dlatego najefektywniej jest tworzyć nowe siedliska właśnie tam, a jednocześnie wzmocnić ochronę już istniejących siedlisk podczas remontów. Zasiedlenie w takich skrzynkach waha się między 30-50%, a gdzieniegdzie osiąga nawet 100%.

  Zachęcałabym, by zaplanowane środki przeznaczyć również na montaż skrzynek dla gatunków gniazdujących na drzewach oraz ich czyszczenie i konserwację.

  Można za te pieniądze powiesić i oczyścić ponad 1300 szt. skrzynek różnych typów.

  Wszystkie takie prace muszą odbyć się w konsultacji z doświadczonym ornitologiem. Wtedy nasza pomoc będzie efektywniejsza, a pieniądze wydamy mądrze.
  Powodzenia!

  Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę
  Mieszkaniec16906  30.01.2021 15:55
 • Dzień dobry,
  nawet na załączonej wizualizacji widać, że wieża dla jerzyków stoi nad wodą. To jest ewentualnie miejsce, gdzie taka inwestycja może być z pożytkiem wykorzystana przez jerzyki.
  Przykładem nieudanej lokalizacji w parku, jest jedna z najstarszych wież, stojąca na Polu Mokotowskim. Wieża lubiana przez szpaki i mazurki, jerzykom sie nie spodobała,
  Tak jak napisała Fundacja Noga w Łapę - celowe jest wieszanie budek lęgowych dla jerzyków na pustych ścianach budynków (a takich miejsc w Warszawie są tysiące).
  Na pewno do takiego projektu niezbędna jest konsultacja profesjonalnego ornitologa. Potwierdzi, że budowa wież jerzykowych w większości parków, mija się z celem. Nie przyniesie korzyści jerzykom, a nakład finansowy na budowę 1 wieży to co najmniej 100,000 zł! Spora inwestycja budowlana z przetargiem, opinią geologiczna i całą masą różnych dokumentów. Nie warto ...
  Pozdrawiam
  Mieszkaniec811  02.02.2021 17:39
 • Jaki przewidziano koszt 1 wieży? Ile budek lęgowych jest w wieży? W tej cenie można powiesić około 3400 budek drewnianych na elewacjach bloków !!!
  Mieszkaniec12995  04.03.2021 20:25
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany