Tężnia na Mokotowie

741
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Norbert Zielinski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt ,,Tężnia na Mokotowie'' zakłada kupno oraz montaż tężni solankowej, 6 latarni, 10 ławek z oparciem ustawionych wokół tężni, 2 stojaków na rowery oraz wolnostojącego zegara.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Proponowane miejsca:
Park im. inż. P. Pawlukiewicza
Pole Mokotowskie
Park Arkadia

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ,,Tężnia na Mokotowie'' zakłada kupno oraz montaż tężni solankowej, 6 latarni, 10 ławek z oparciem ustawionych wokół tężni, 2 stojaków na rowery oraz wolnostojącego zegara.
Opis projektu
Projekt ,,Tężnia na Mokotowie'' zakłada kupno oraz montaż tężni solankowej na terenie dzielnicy. Tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Cały sekret ich dobroczynnego działania na organizm kryje się właśnie w konstrukcji – wytwarza się w nich aerozol bogaty w mikroelementy, takie jak wapń, magnez, jod, potas, brom, żelazo, sód. Inhalacje pomagają skutecznie walczyć z wieloma chorobami (m.in. pomaga w oczyszczeniu dróg oddechowych, alergii, nadciśnień, nerwicy).
Oprócz niewątpliwych walorów zdrowotnych tężnia oferuje także przyjemny chłód w upalne dni. Z tężni korzystać będą mogły całe rodziny. Dostęp do tężni będzie bezpłatny o dowolnej porze dnia.
Konstrukcja nośna tężni wykonana zostanie z drewna. Tężnia będzie urządzeniem rekreacyjnym o wysokości zabudowy 4,50 - 5,0 m.
Projekt zakłada także zakup i montaż: 6 latarni (w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci mogą być latarnie solarne), 10 ławek z oparciem ustawionych wokół tężni, 2 stojaków na rowery oraz wolnostojącego zegara (żeliwny, czarny słup o wysokości 3,5 m z zegarem posiadającym białą tarczę i czarne wskazówki).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy potrzebują miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu, które będzie pozytywnie wpływało na ich organizm. Z tężni bezpłatnie będą mogli korzystać osoby w różnym wieku, a ustawione ławki będą sprzyjały zawiązywaniu się sąsiedzkich relacji.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Brak jest możliwości wybudowania tężni w ciągu jednego roku budżetowego. Wszelkie niezbędne uzgodnienia, a także wykonanie nowych przyłączy, np wodnokanalizacyjnego oraz elektrycznego, zgodnie z danymi Innogy Stoen Operator, możliwe są do realizacji do 18 miesięcy. Ponadto projekt został zweryfikowany negatywnie z uwagi na niekorzystne oddziaływanie aerozolu solankowego na najbliższą okolicę. W promieniu 45-50 metrów od tężni mogą rdzewieć elementy małej architektury a także zachodzić będzie niszczenie drzewostanu, krzewów i innych roślin, a także gleby nie przystosowanej do szczególnych warunków klimatycznych panujących w okolicy tężni.

Modyfikacje

23.01.2021 22:34
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Moda na tężnie. Warto dobrze sprawdzić potrzeby mieszkańców, bo zaczyna się stawianie tężni na każdym skrawku, wydawałoby się wolnego terenu.
  Park inż. Pawlukiewicza to jest zachodni kraniec Doliny Służewskiej w widłach ul. Puławskiej i bardzo ruchliwej ulicy Dolina Służewska. W Parku tym, o którym nawet trudno znaleźć wzmiankę w wikipedii, ustawione są już 4 hamaki z jakiegoś projektu BO. Są też inne pomysły na jakieś urządzenia. Zresztą i nasadzenia drzew oraz wieszanie budek jest gdzieś w tejokolicy przewidywane. Teraz miałaby tam być tężnia.
  To nie jest dobry pomysł. Od ulicy hałas, zapylenie, spaliny. Aż przykro pomyśleć, że starsi ludzie, bo ci najczęściej z tężni korzystają, mieliby siedzieć w tak niekorzystnym środowisku!
  Nie mówiąc o odległości od ulicy - dojście pieszo, spory kawał drogi ... Tężnia doskonale się sprawdza na gruncie osiedlowym.
  Ja jestem przeciwko temu pomysłowi.
  Mieszkaniec811  02.02.2021 23:04
 • Tężnie same w sobie są dosyć fajnym pomysłem ale nie powinny być stawiane w bezpośrednim sąsiedztwie zieleni, gdyż sól nieodwracalnie szkodzi i wyniszczy roślinność w promieniu kilkunastu metrów. Duże stężenie soli jest też szkodliwe dla zwierząt ( sól jest toksyczna dla psów i może doprowadzić do zgonu zwierzęcia). Zmierzam do tego że zamiast wybierać miejsce na typowych zieleńcach gdzie dookoła jest sama roślinność i zwierzęta, autor powinien wybrać lokalizację podobne do tej że zdjęcia , czyli betonowe placyki gdzieś na osiedlach gdzie wiatr nie będzie roznosił soli na duże odległości, a szczególnie starsze osoby będą mialy lepszy dostęp niż na środku błotnistego parku.
  Mieszkaniec24805  04.02.2021 23:42
 • Z tego co widać na zdjęciu to nie jest tężnia. To skapywarka solankowa. Niema nic wspólnego z jakim kolwiek działaniem profilaktyki zdrowia. Niema żadnych badań potwierdzających. Może lepiej kierować się wiedzą a nie modą. Co innego jest tężnia solna a co innego skapywarka solanki
  Mieszkaniec3114  15.03.2021 23:39
 • może przestać uszczęśliwiać mieszkańców różnych okolic swoimi pomysłami? już jest walka o nie realizowanie projektu placu zabaw w Dolinie Służewieckiej. Bo ktoś wpadł na pomysł, że wybudować w różnych miejscach Warszawy place zabaw. Ale zapomniał zapytać mieszkańców, czy chcą. I może Pan najpierw posprawdza czy to jest potrzebne albo chciane, bo to kolejny Pana projekt w tym budżecie w różnych "wrażliwych" miejscach Warszawy, m.in. Pole Mokotowskie
  Mieszkaniec13875  24.04.2021 18:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany