Nowe Życie Rzeczy - warszawskie podzielnie

1021
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
840 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Stworzenie dwóch punktów w różnych dzielnicach Warszawy - gdzie Warszawiacy mogliby zostawić rzeczy, których już nie potrzebują, a potrzebujący Warszawiacy, mogliby się w te rzeczy zaopatrzyć, w tym w przedmioty gabarytowe.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ursynów, pasaż Stokłosy przy metrze Ursynów
Drugie miejsce w innej dzielnicy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie dwóch punktów w różnych dzielnicach Warszawy - gdzie Warszawiacy mogliby zostawić rzeczy, których już nie potrzebują, a potrzebujący Warszawiacy, mogliby się w te rzeczy zaopatrzyć, w tym w przedmioty gabarytowe.
Opis projektu
Nowe Życie Rzeczy to dwie warszawskie podzielnie, punkty wymiany i naprawy rzeczy oraz miejsca warsztatów, aktywizujące seniorów, osoby z niepełnosprawnościami.

Celem projektu jest tworzenie nowych lub wspieranie istniejących miejsc w Warszawie, do których mieszkańcy Warszawy mogą przynieść / przywieźć rzeczy, których już nie potrzebują, po to by dać im drugie życie. W sklepie będzie mógł się zaopatrywać każdy mieszkaniec Warszawy - osoby w potrzebie, lub po prostu osoby preferujące rzeczy używane.

Każdy z lokali powinien być odpowiednio duży, tak by był dostosowany do gromadzenia przedmiotów gabarytowych - np. mebli, urządzeń AGD, drobnych materiałów budowlanych, etc.

W ramach projektu przewidziany byłby odbiór mebli z różnych punktów Warszawy lub ich dowóz od osób, które nie są w stanie tego zorganizować, z racji na wiek czy chorobę.

Asortyment punktów obejmować będzie dowolne przedmioty, w stanie nadającym się do dalszego użytku lub reperacji w granicach rozsądku, w tym meble, sprzęt AGD, materiały budowlane - po remontach, odzież, naczynia, zabawki, książki, etc.

Podzielnie prowadzone będą przez Warszawiaków, z ukierunkowaniem na seniorów, którzy chcą pozostać aktywni, lub osoby z niepełnosprawnościami.
Podzielnie funkcjonować będą w oparciu o zatrudnienie lub wolontariat paru osób - np. dwóch osób prowadzących punkt, osoby wykonujące prace fizyczne i osoby prowadzące warsztaty. Do zadań prowadzących podzielnie należeć będzie przyjmowanie przedmiotów, ich wstępna weryfikacja - czy nadają się do użytku, lub nieskomplikowanej naprawy, obsługa osób korzystających ze sklepu, prowadzenie bazy danych rzeczy na terenie Warszawy oraz profilu punktów w mediach społecznościowych.

Dodatkowo w obydwóch podzielniach Nowe Życie Rzeczy prowadzone będą warsztaty ze stolarstwa/tapicerstwa i naprawy sprzętu AGD, elektroniki - 4 warsztaty w ciągu okresu realizacji projektu. Prowadzić je będą mogły te same osoby, które będą naprawiać sprzęty przywożone do punktu. Przedmioty naprawiane w trakcie warsztatów mogą być częścią asortymentu sklepu, ale mogą być to też przyniesione przez uczestników warsztatów przedmioty prywatne.

W ramach projektu odbywać się będą zbiórki rzeczy w każdej dzielnicy, i dostarczanie bezpośrednio do sklepu, dwa razy w ciągu roku.

Kosztorys realizacji projektu
Remont lokali 300 000 zł.
Media 50 000 zł.
Najem 90 000 zł.
Promocja projektu 10 000 zł.
Warsztaty 40 000 zł.
Koszty osobowe 240 000 zł.
Zbiórki rzeczy w dzielnicach 90 000 zł.
Zakup wyposażenia 20 000 zł.
Łącznie: 840000
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na warszawskich śmietnikach marnuje się wiele rzeczy, które są w świetnym albo dobrym stanie i ciągle nadają się do użycia, a brakuje miejsc i sposobów na to, by dać im "drugie życie". Z drugiej strony, w Warszawie nie brakuje osób w trudnej sytuacji, które chętnie zaopatrzyłyby się w rzeczy "z drugiej ręki". Są też Warszawiacy, którzy z wyboru wolą rzeczy używane w duchu "zero waste" i eko stylu życia. Ponadto Warszawa boryka się z ogromnym problemem śmieciowym, a dawanie drugiego życia rzeczom przyczynia się do ograniczania śmieci, konsumpcji, jest pro ekologiczne.
Projekt ten posłuży też aktywizacji zawodowej seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czyli też dawałby im "nowe życie" zawodowo. Jeżeli ten projekt okazałby się sukcesem, mogłyby powstawać kolejne - lokalne dzielnicowe punkty "nowe życie rzeczy".
W końcu, dzięki warsztatom prowadzonym przy podzielniach Nowe Życie Rzeczy, rozpowszechniana będzie wiedza i umiejętności naprawiania mebli i elektroniki, które rozszerzą skalę "nowego życia rzeczy".

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
840 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Brak odpowiednich lokali w zasobach miasta stołecznego Warszawy, w których projekt mógłby zostać zrealizowany.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany