Ceramicznie zakręceni - artystyczna pracownia ceramiki dla każdego

924
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Wanda Milczarek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
41 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Integracja osób o podobnych zainteresowaniach, kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu, piękne artystyczne przedmioty z duszą, zrealizowane pod okiem doświadczonego instruktora - artysty. Uczestniczy poznają najstarsza sztukę rękodzielniczą wyrobów ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Ceramiczne przedmioty, które powstały na zajęciach są własnością uczestników

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Służewski Dom Kultury jest idealnym miejscem do zrealizowania projektu "Ceramicznie zakręceni", wyposażony w pracownie z piecem do wypalania ceramiki. Jest ogromne zainteresowanie mieszkańców dzielnicy, tego typu artystycznymi zajęciami.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
dobry dojazd m.in. metrem, SDK miejsce przyjazne tego typu działaniom.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Integracja osób o podobnych zainteresowaniach, kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu, piękne artystyczne przedmioty z duszą, zrealizowane pod okiem doświadczonego instruktora - artysty. Uczestniczy poznają najstarsza sztukę rękodzielniczą wyrobów ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Ceramiczne przedmioty, które powstały na zajęciach są własnością uczestników
Opis projektu
Lepienie z gliny pod okiem doświadczonego instruktora, to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu dla każdego, kto chcę być twórcą pięknych własnoręcznie stworzonych przedmiotów z ceramiki. Radość i spokój jaki daje skupienie na samym procesie opartego na tu i teraz, to ogromna satysfakcja z samodzielnego tworzenia niepowtarzalnych artystycznych dzieł z duszą. Praca własnych rąk to wspaniałe remedium na pędzący świat i zatrzymanie chwili w pięknych przedmiotach. Integracja osób o podobnych zainteresowaniach, zapoznanie z najstarszym rękodziełem artystycznym, jakim jest garncarstwo. Uczestnicy dowiedzą się jak powstawały przedmioty codziennego użytku na przestrzeni wieków, na czym polega praca archeologów i skąd czerpią oni wiedzę o dawnych kulturach. Podczas zajęć uczestnicy tworzą własne dzieła ceramiczne, które, po wcześniejszym wysuszeniu, zostaną wypalone w piecu na biskwit, a następnie szkliwione i znowu wypalone. Po tym procesie uczestnicy otrzymują na własność piękną kolorową ceramikę.
Projekt ma na celu:
- Rozwijanie i realizowanie swoich pasji i sposobu na spędzanie kreatywnie wolnego czasu,
- Terapia poprzez sztukę (art. terapia) dla osób z problemami zdrowotnymi (praca dwóch rąk aktywuje obie półkule mózgowe). Wyrabia motorykę i sensorykę u dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym (ładne pisanie) oraz osób, które mają z tym problemy (np. seniorzy)
- Wyciszenie, które pomaga w poznawaniu siebie (własnego „ja”) i w rozwoju osobistym
- Umożliwienie zorganizowania w pracowni ceramicznej przyjęcia urodzinowego
- Obdarowanie kogoś pięknym własnoręcznie stworzonym dziełem
- Obcowanie z kulturą i sztuką
- Podnoszenie własnej wartości
- Lepienie w glinie rozwija wyobraźnie 3 D
- Stawanie się lepszym człowiekiem (sztuka uszlachetnia)
W projekt jest zaangażowany Służewiecki Dom Kultury, dzielnica Mokotów, gdzie będą odbywały się zajęcia oraz będą wypalane w piecu rękodzieła ceramiczne.

Zajęcia będą realizowane dla uczestników nieodpłatnie: glina, szkliwo, dwukrotny wypał ceramiki, instruktor, itp, wszystko pokrywa BO. 2 x w tygodniu (soboty łącznie) po 2 zajęcia dziennie po 90 min dla jednej grupy. Będą podzielone grupy, osobno grupa dzieci i osobno dorośli.
Czas realizacji: od połowy września do połowy grudnia. Zakończenie projektu uświęci wernisaż i wystawa prac wykonanych podczas projektu.

Uzasadnienie realizacji projektu
Ogromna potrzeba mieszkańców na miejsce, gdzie będą mogli pod okiem doświadczonego instruktora - artysty realizować swoje pasje i zainteresowania.
Promocja: informacja o dostępności instytucji/ miejsca i wydarzenia, strona internetowa zgodna z Wytyczne ws. dostępności wydarzeń dla m.st. Warszaw 2.1; napisy i transkrypcja w multimediach; zalecane: informacja w polskim języku migowym; łatwy tekst.
Rekrutacja: zgłoszenia na adres mailowy, sms i telefoniczny. Każdorazowe zgłoszenie na zajęcia z weryfikacją potrzeb indywidulanych uczestnika.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
integracja i terapia poprzez kreację sztuki

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Honorarium prowadzącego: 2 x w tyg. po 5 godz. x 14 tygodni /4 miesiące/ 140 godzin x 160.-zł/godz. brutto /100.-zł netto tj. całkowity koszt zatrudnienia z wszystkimi składkami/ = 22.400.-zł
- Zakup materiałów /glina, narzędzia, inne/- 10.000.-zł
- Organizacja wystawy - folder, wernisaż/ - 2.600.-zł
- promocja - 500 .-zł
- dokumentacja foto/video - 500.-zł
- zapewnienie ogólnodostępności dla uczestników warsztatów – pula środków z przeznaczeniem na ewentualne zapewnienie tłumacza migowego, pętli indukcyjnej lub asystenta -5000,00 złotych
Razem: 41 000,00-zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
41 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
n/d

Modyfikacje

26.04.2021 12:17
Zespół Kultury dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany