Wodny plac zabaw w Parku Kotańskiego

2041
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Oskar Kochman
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
315 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada budowę wodnego placu zabaw w Parku Kotańskiego, składającego się z antypoślizgowej niecki oraz elementów wyrzucających wodę. Wodny plac zabaw pozwoli dzieciom w różnym wieku bawić się, a jednocześnie w czasie letnich upałów schładzać się.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park im. Marka Kotańskiego
Park ze Stawami Cietrzewia - lokalizacja zastępcza
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada budowę wodnego placu zabaw w Parku Kotańskiego, składającego się z antypoślizgowej niecki oraz elementów wyrzucających wodę. Wodny plac zabaw pozwoli dzieciom w różnym wieku bawić się, a jednocześnie w czasie letnich upałów schładzać się.
Opis projektu
Wodny plac zabaw to przestrzeń z urządzeniami wyrzucającymi wodę w przeróżny sposób, w której dzieci mogą bezpiecznie się bawić mocząc i chlapiąc. Na placu zostanie wydzielona strefa dla najmłodszych dzieci z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę takimi, jak wodne owady czy kwiaty oraz strefa dla dzieci starszych, z tryskającymi pętlami, gejzerami czy armatkami wodnymi. Dzięki bezpiecznej, antypoślizgowej posadzce umieszczonej w niecce z placu będą mogły korzystać nawet małe dzieci. Ze względu na brak stojącej wody na placu nie jest wymagany ratownik. Dookoła niecki zostanie utworzone miejsce dla rodziców z drzewa odpornego na wilgoć. Dodatkowo konieczna jest budowa przebieralni (jak na plaży) oraz niewielkiego zaplecza technicznego.

W wielu miastach w całej Polsce funkcjonują wodne place zabaw w parkach, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Dzieci uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, z wodą, która schładza, którą można przelewać, rozlewać, bawić się armatkami i biczami wodnymi. Szczególnie w miejscach gdzie dominują blokowiska temperatury w okresie letnim są bardzo wysokie, co dla dzieci jest także niebezpieczne. Wodny plac zabaw niweluje negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jakość wody w tego typu obiektach jest stale monitorowana przez sanepid co zapewnia bezpieczeństwo korzystania. Jednocześnie projekt zakłada utworzenie systemu monitorowania jakości wody i jej wyświetlania na dodatkowym ekranie rodzicom.

Z uwagi na ograniczenia budżetowe, możliwe jest wykonanie w ramach projektu większej niecki na potrzeby uzupełnienia w przyszłości wodnego placu zabaw o dodatkowe urządzenia.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W mieście latem temperatury osiągają rekordowe wysokości, co bywa niebezpieczne dla dzieci, które chcą w tym czasie przebywać na dworze i bawić się w parku. Budowa wodnego placu zabaw pozwala na jednoczesną zabawę interesującymi atrakcjami oraz schładzanie się przez dzieci. W dzielnicy brakuje atrakcji wodnych o charakterze otwartym i ogólnodostępnym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
315 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Park Marka Kotańskiego usytuowany jest na działkach ewidencyjnych nr 7 i 39/2 z obrębu 2-04-01, pochodzących z dawnej nieruchomości „Kolonia nr 1 we wsi Szcześliwice” które objęte są roszczeniem spadkobierców rodziny Hoser o uregulowanie praw do gruntu. Aktualnie trwa ustalanie kto ma reprezentować Skarb Państwa w kwestii tej regulacji (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa). Lokalizacja alternatywna - na terenie Parku ze Stawami Cietrzewia obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powołany Uchwałą NR XCIV/2804/2010 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Stare Włochy (mpzp). Zgodnie z zapisami przedmiotowego planu dla wskazanego terenu ustalono wskaźnik minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, wynoszący 90%. Mając na uwadze obecne zagospodarowanie Parku ze Stawami Cietrzewia budowa kolejnego obiektu spowoduje zbyt duże wysycenie terenu co spowoduje przekroczenie limitu powierzchni biologicznie czynnej określonej w mpzp

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • R-E-W-E-L-A-C-J-A
    Czekałem aż ktoś w końcu wystąpi z takim projektem. Wszystkie dzieciaki z okolicznych bloków na coś takiego czekają. Park ożyłby momentalnie. Popieram całym sercem. Wystarczy popatrzeć ile frajdy mają dzieciaki w podobnych miejscach na bulwarach Wiślanych czy przy multimedialnym Parku Fontann. Niesamowita Sprawa. Jedynej rzeczy jakiej brakuje w tym parku to woda w jakiejkolwiek formie. Ten plac zabaw to marzenie wielu rodziców posiadających dzieciaki.
    Brawo!
    Mieszkaniec18454  01.04.2021 10:21
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany