Reaktor Klimatyczny - centrum działań dla klimatu

2029
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Jerzy Piwkowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
412 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • aktywizacja społeczeństwa
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Reaktor Klimatyczny będzie miejscem ogólnodostępnym, w którym mieszkańcy Warszawy poszerzą swoją wiedzę i zwiększą świadomość dotyczącą potrzeby przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu w przyjaznej, wspólnotowej atmosferze. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to rdzeń ogólnomiejskiej reakcji, źródło pomysłów i projektów, przestrzeń dyskusji i debaty, platforma przekazywania wiedzy i inspirowania.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Placówka Wolskiego Centrum Kultury w Centrum Handlowym „Wola Park”, ul. Górczewska 124.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokal powinien być dobrze widoczny dla przechodniów i dobrze oznakowany. Potrzebna przestrzeń to minimum 70 m2. W ramach przygotowania lokalu zostanie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Reaktor Klimatyczny będzie miejscem ogólnodostępnym, w którym mieszkańcy Warszawy poszerzą swoją wiedzę i zwiększą świadomość dotyczącą potrzeby przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu w przyjaznej, wspólnotowej atmosferze. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to rdzeń ogólnomiejskiej reakcji, źródło pomysłów i projektów, przestrzeń dyskusji i debaty, platforma przekazywania wiedzy i inspirowania.
Opis projektu
Reaktor Klimatyczny będzie miejscem ogólnodostępnym, w którym mieszkańcy Warszawy poszerzą swoją wiedzę i zwiększą świadomość dotyczącą potrzeb przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu w przyjaznej, wspólnotowej atmosferze. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to rdzeń ogólnomiejskiej reakcji, źródło pomysłów i projektów, przestrzeń dyskusji i debaty, platforma przekazywania wiedzy i inspirowania.

Lokal będzie zawierał przestrzeń: społeczną, warsztatową oraz miejsce do spotkań i projekcji filmów. Wystrój mogą dopełniać wystawy artystyczne i edukacyjne przybliżające w przystępny sposób tematy związane z szeroko rozumianą ekologią, a całość zostanie urządzona w duchu zero-waste z wykorzystaniem mebli i przedmiotów z drugiej ręki.

W Reaktorze będą regularnie odbywać się wydarzenia związane z edukacją klimatyczną takie jak:
• wykłady,
• warsztaty z upcyklingu i recyklingu,
• spotkania z ekspertami,
• pokazy filmów,
• debaty tematyczne.

W każdym tygodniu będą się w nim odbywały co najmniej 2 tego typu wydarzenia. Część wydarzeń będzie dedykowana uczniom warszawskich szkół w formie wycieczek. Ważnym elementem działalności będzie możliwość organizowania przez mieszkańców w Reaktorze Klimatycznym spotkań projektowych, dzięki którym będą oni mogli zrealizować swoje proklimatyczne pomysły, w ramach dostępnych programów finansowania (granty, inicjatywa lokalna, dotacje).
Reaktor będzie również pełnił funkcję miejsca spotkań, w którym mieszkańcy chętnie spędzą wolny czas. Stanie się to możliwe dzięki przytulnej przestrzeni i wyposażeniu punktu w książki, gry planszowe, czy automat do kawy i czajnik. Dodatkowo otaczająca roślinność stworzy “żywą” atmosferę. Taka funkcja punktu spowoduje większe zainteresowanie tematem i możliwość porozmawiania na ważne tematy klimatyczne z osobami prowadzącymi tę przestrzeń także poza większymi wydarzeniami. Miejsce docelowo odwiedzałyby osoby w swoim wolnym czasie, co pozwoli na efektywne przekazywanie wiedzy i pracowanie nad inicjatywami proekologicznymi.

Reaktor będzie otwarty co najmniej 3 dni w tygodniu, w tym w dwa dni robocze oraz jeden dzień w weekend, w godzinach od 12.00 – 20.00, w sposób ciągły od kwietnia do grudnia z wyłączeniem świąt. W przypadku różnego rodzaju wydarzeń godziny otwarcia mogłyby ulegać wydłużeniu. W związku z ograniczoną przestrzenią pomieszczenia oraz ograniczoną możliwością udziału w niektórych wydarzeniach organizowanych w ramach projektu, decydującym kryterium naboru uczestników wydarzeń będzie kolejność przyjścia do lokalu lub kolejność zgłoszenia się na wydarzenie (warsztat, debatę itd.).

Miejsce będzie otwarte na wszelkiego rodzaju inicjatywy obywatelskie związane z tematami około klimatycznymi: kawiarenki naprawcze, debaty, wymienianie się przedmiotami itd.
Korzystanie z programu Reaktora i uczestnictwo w wydarzeniach będzie nieodpłatne. Ponadto warszawskie szkoły będą mogły korzystać z warsztatów skierowanych do uczniów poza stałymi godzinami otwarcia punktu po wcześniejszym umówieniu się.

Reaktor Klimatyczny oraz wydarzenia, które się w nim odbywają będą promowane wśród mieszkańców miasta. Powstanie spójna identyfikacja wizualna projektu. Powstanie też profil oraz grupa Reaktora na Facebooku oraz na innym kanale mediów społecznościowych. Efekty funkcjonowania reaktora (projekty, wydarzenia edukacyjne) będą udokumentowane w formie zdjęć i filmów i upowszechnianie za pomocą mediów społecznościowych. Udostępniane oraz promowane będą wśród mieszkańców również materiały edukacyjne, które powstaną w ramach projektu.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Przeciwdziałanie zmianom klimatu stało się globalnym celem numer jeden. Postępujący kryzys wymaga od nas natychmiastowych i stanowczych działań. Badania pokazują, że straszenie nie działa, należy edukować - przekazywać wiedzę, rozwiązania, dyskutować o nich, aktywizować społeczeństwo.

W dzisiejszych czasach ze względu na błyskawiczny przesył informacji, globalizację i rekordową liczbę ludności, mnogość problemów jest przytłaczająca. Wszechobecne śmieci, susze i pożary, szóste wielkie wymieranie czy nadmierny konsumpcjonizm to tylko niektóre z nich. Osoby pogłębiające swoją wiedzę i zderzające się ze stanem faktycznym, często wpadają w wir negatywnych myśli - depresję klimatyczną. Brak poczucia sprawczości, przy jednoczesnej świadomości potrzeby działania, jest po prostu przybijający.

Naukowcy apelują! To ostatni dzwonek na działanie, będzie trudno, ale nie możemy dopuścić do realizacji dystopijnej wizji świata. Musimy zatrzymać globalne ocieplenie i wiążące się z nim zmiany klimatyczne, aby przyszłe pokolenia patrzyły na nas jak na reformatorów, a nie dewastatorów.

Sondaż klimatyczny Kantar:
https://ziemianieatakuja.pl/
Apel polskich naukowców:
https://ikp.uw.edu.pl/o-uniwersytet-dla-ziemi

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Materiały edukacyjne i materiały potrzebne do prowadzenia warsztatów: 120000,-
Promocja miejsca oraz wydarzeń: 100000,-
Prowadzenie reaktora zgodnie z celami projektu (koordynacja, animacja, organizacja i prowadzenie działań edukacyjnych): 150000,-
Eksploatacja obiektu (czynsz, opłaty, inne): 10000,-
Wyposażenie obiektu: 30000,-
Koszty oznakowania projektu: 2000,-
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
412 000,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Funkcjonowanie takiego miejsca, jak Reaktor Klimatyczny przyczyni się do zwiększenia wiedzy i świadomości mieszkańców na temat zmiany klimatu oraz zachęci ich do aktywnych działań związanych z zapobieganiem katastrofie klimatycznej. Forma projektu pozwoli na wypracowanie oraz rozpowszechnienie wśród mieszkańców praktycznych sposobów na zmianę stylu życia, a także zachęci ich do brania odpowiedzialności w swoje ręce, dzięki temu, że przestrzeń Reaktora Klimatycznego będzie udostępniana do tworzenia oddolnych projektów. Charakter projektu pozwala na jego kontynuację w latach kolejnych. Dzięki swojej lokalizacji projekt może przyciągać wiele osób, które mają małą świadomość zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem, wpłynąć na podniesienie ich stanu wiedzy na ten temat i skłonić do proklimatycznych zmian.


Modyfikacje

25.01.2021 23:57
Autor projektu
25.01.2021 23:59
Autor projektu
26.04.2021 09:01
Wydział Monitoringu Jakości Powietrza i Edukacji w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Kolejny projekt do przewalania kasy na kolejnych "pomysłach". Podstawą zrozumienia walki z domniemanym kryzysem klimatycznym jest zrozumienie, że szary obywatel RP nic nie może, a nie, że może wszystko. Wszystko, to mogą politycy, którzy wywieźli przemysł do Chin, Indii itp. I to Chiny, Indie i ci, którzy decydują o takiej polityce, mogą ratować klimat ( o ile w ogóle można go uratować).
    Mieszkaniec21462  16.06.2021 12:02
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany