Woda dla spragnionych - miejskie źródełko na Agrykoli

210
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Wars
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
39 606 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 643 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
W ramach projektu ustawione zostanie miejskie źródełko wody pitnej w okolicy ul. Agrykola i parku Łazienki Królewskie. Źródełko pozwoli wszystkim chętnym ugasić pragnienie i ograniczy ryzyko odwodnienia w upalne dni. Będzie sporym udogodnieniem nie tylko dla spacerowiczów, ale także dla osób uprawiających sporty w okolicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.08.2020 14:59

Zgodnie z podpisanym Porozumieniem pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa w ramach, którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na instalacji źródełek wody pitnej w przestrzeni miejskiej, w okresie lipiec – październik 2019 r. realizowany jest pilotażowy projekt, obejmujący montaż na istniejących hydrantach 30 miejskich źródełek.

Lokalizacje dla źródełek realizowanych w ramach pilotażu wybrane zostały pod względem ich dostępności (braku konieczności przebudowy przyłączy, oraz wykonania nawierzchni), stanu technicznego hydrantów MPWiK oraz jakości badań wody zarówno przed jak i po montażu źródełka. Po okresie pilotażowym, źródełka zostaną zdemontowane na okres zimowy.

Aktualnie trwają uzgodnienia co do realizacji montażu 177 szt. źródełek wody pitnej w kolejnych latach.

W tej lokalizacji wykonano przyłącze wodociągowe dla poidełka. 

ZZW dysponuje stanowiskiem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie możliwości montażu źródełek w świetle aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. - wg tej opinii montaż źródełek jest ryzykowny, co powoduje, że będzie odlożony w czasie.

 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Wars
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przy al. Tomasza Hopfera, przy kawiarni Agrykola.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Źródełko powinno być zlokalizowane blisko istniejącej sieci wodociągowej, by ograniczyć koszt przyłączenia.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W ramach projektu ustawione zostanie miejskie źródełko wody pitnej w okolicy ul. Agrykola i parku Łazienki Królewskie. Źródełko pozwoli wszystkim chętnym ugasić pragnienie i ograniczy ryzyko odwodnienia w upalne dni. Będzie sporym udogodnieniem nie tylko dla spacerowiczów, ale także dla osób uprawiających sporty w okolicy.
Opis projektu
Projekt zakłada ustawienie miejskiego źródełka wody w okolicy ul. Agrykola i parku Łazienki Królewskie, do którego wszyscy mieliby dostęp. Dostęp do wody byłby na trzech poziomach: najwyższym, średnim (np. dla dzieci i osób poruszających się na wózkach) oraz najniższym - przy ziemi (dla zwierząt, uruchamiany przez właściciela). Źródełko powinno umożliwiać nalanie wody do butelki / bidonu. Poza spacerowiczami i osobami wypoczywającymi w parku, ze źródełka będą mogły korzystać także osoby uprawiające tam sporty. Źródełko uzupełni ofertę okolicznych terenów zielonych i sprawi, że będą one bardziej przyjazne dla użytkowników. Takie rozwiązania są bardzo popularne i chętnie wykorzystywane w wielu krajach, gdzie źródełka zlokalizowane są w parkach czy na promenadach spacerowych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki łatwemu i darmowemu dostępowi do wody pitnej każdy chętny będzie mógł ugasić pragnienie, co wpłynie korzystnie na zdrowie oraz organiczny ryzyko odwodnienia w upalne dni. Dodatkowo, jest to promocja picia wody zamiast innych, często mniej zdrowych napojów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zwiększono budżet zadania do kwoty 39 606 zł brutto. Uwzględniono koszt wykonania przyłącza kanalizacyjnego do poidełka w celu sezonowego odwadniania wraz z opracowaniem dokumentacji projektowej w kwocie 2091 zł brutto, mapy do celów projektowych: 615 zł brutto, budowy przyłączy w kwocie 24 600zł brutto, zakup i montaż poidełka 12 300 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
39 606,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Zweryfikowano koszty konserwacji i czyszczenia poidełka. W związku z tym, że będzie ono narażone na akty wandalizmu (grafitii), założono wyższy koszt konserwacji i czyszczenia, oraz doliczono koszty bieżących napraw. Do obliczenia zapotrzebowania na wodę przyjęto zużycie na 1 os 0,5 l wody.
Koszty eksploatacji wyniosą zatem 1927,00 zł brutto rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 927,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

15.01.2016 19:12
Autor projektu
29.02.2016 10:10
Autor projektu
03.06.2016 10:09
Koordynator w Zarządzie Mienia
09.06.2016 12:01
Koordynator w Zarządzie Mienia

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Mam wątpliwości czy w praktyce ktokolwiek faktycznie będzie z takiego źródełka korzystał... Co nie znaczy, że uważam samą ideę za złą.
  Mieszkaniec1054  12.01.2016 23:13
  • A czemu nikt by nie korzystał? Osobiście znam sporo osób, które chętnie napiłyby się tam wody w ciepły dzień.
   Mieszkaniec  14.01.2016 22:29 Autor projektu
 • A może warto POŁĄCZYĆ SIŁY z projektem M.Czaplińskiego "Pij Warszawo", który proponuje zainstalowanie 25 takich źródełek. Jednym z nich mogło by być to w Agrykoli...a i głosy głosujących NIE PODZIELIŁY by sie!
  Mieszkaniec761  06.03.2016 18:39
 • Nie znam jeszcze projektu "pij Warszawo" ale myślę, że w okolicach Agrykoli bardzo dużo ludzi biega i spaceruje, i takie źródełko bardzo przydałoby się
  Mieszkaniec3117  06.03.2016 20:30
  • Połączyliśmy swoje siły i wspólnie promujemy projekty:) Głosy wcale nie muszą się podzielić, gdyż każdy głosujący ma do dyspozycji określony budżet, w którym musi się zmieścić. Liczba projektów, na które chcemy oddać głos nie jest ograniczona.
   Mieszkaniec  24.06.2016 14:43 Autor projektu
 • Absolutnie zrodelko jest tam potrzebne (i to niejedno)
  Mieszkaniec7555  24.06.2016 14:30
  • Dokładnie:) zapraszamy zatem do głosowania.
   Mieszkaniec  24.06.2016 14:43 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany