Zakup lektur oraz książek dla dzieci do Biblioteki Publicznej

822
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
53 760 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1787 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do większej liczby lektur wymaganych w szkole oraz do bardziej zróżnicowanej ilości nowości wydawniczych. Głównym założeniem projektu jest wzbogacenie tradycyjnego księgozbioru w formie książki papierowej o pozycje dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat oraz o lektury poszukiwane przez uczniów bemowskich szkół.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.06.2022 13:06

W trakcie realizacji, zakupy są prowadzone w sposób ciągły. Zakupy realizowane będą cyklicznie do końca roku

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 38, ul. Konarskiego 6
Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 114, ul. Powstańców
Śląskich 17
Punkt Biblioteczny nr 141, ul. Batalionów Chłopskich 87
Punkt Biblioteczny nr 143, ul. Sternicza 98
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do większej liczby lektur wymaganych w szkole oraz do bardziej zróżnicowanej ilości nowości wydawniczych. Głównym założeniem projektu jest wzbogacenie tradycyjnego księgozbioru w formie książki papierowej o pozycje dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat oraz o lektury poszukiwane przez uczniów bemowskich szkół.
Opis projektu
W ramach realizacji mojego projektu placówki biblioteczne na Bemowie powiększa swoje zasoby o kolejne pozycje książkowe. Przewiduje zakup prawie 2 000 książek ze Moje propozycja umożliwia wzbogacenie oferty bibliotecznej z której na co dzień korzystają mieszkańcy o książeczki dla najmłodszych i tych nieco starszych dzieci jak również o lektury potrzebne uczniom bemowskich szkół. Projekt umożliwi małym czytelnikom korzystanie i wybór z większej ciekawej i różnorodnej oferty książek. Projekt dotyczy wszystkich mieszkańców Dzielnicy ponieważ każdy z nich może bezpłatnie i w dogodnych dla siebie godzinach korzystać z oferty biblioteki. W obecnej chwili można zamówić książkę w jednej z placówek a odebrać w innej dlatego będzie on dostępny dla wszystkich – bez względu na rejon zamieszkania. Projekt umożliwi każdej z placówek bibliotecznych miesięczny zakup około 40 książek.

Kosztorys projektu dla 4 placówek bibliotecznych na cały rok 2022:
53 760 złotych.
Średnia cena książki – 28 złotych
1 placówka - miesięczny budżet na zakupy – 1 120zł x 12 miesięcy =
13 440 złotych.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Bemowie powstają nowe osiedla, które zamieszkuje coraz większa ilość rodzin z małymi dziećmi oraz z dziećmi w wieku szkolnym. Warto więc powiększać ofertę biblioteczną skierowaną do tej grupy mieszkańców.
Wiele osób nie stać na zakup wszystkich interesujących ich dzieci książek lub lektur wymaganych przez szkołę. Biblioteka jest miejsce, które zapewnia wszystkim zainteresowanym bezpłatny dostęp do nowych pozycji na rynku wydawniczym oraz proponuje uczniom szeroką gamę lektur. Są to działania, które należy wspierać. Dostępność lektur w bibliotekach szkolnych jest niewystarczająca. Bywa, że stan lektur pozostawia wiele do życzenia. Stąd uważamy, że zakup lektur szkolnych jest absolutnie konieczny. Również ze względu na to właśnie lektury są tymi pozycjami, po które dzieci prędzej, czy później będą musiały sięgnąć, zwłaszcza jeżeli są atrakcyjnie wydane i bogato ilustrowane – może to wówczas zachęcić dzieci do ich czytania i pozytywnie wpłynąć na nawyki, jakie wyrobią sobie na przyszłość. W kwestii zakupu książek dla dzieci należy podkreślić fakt, że czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – tego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Dzięki książkom, również dobrze zilustrowanym zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Dobrze dobrane przez bibliotekarzy książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys projektu 822 - 53 760 złotych
dla 4 placówek bibliotecznych na cały rok 2022:

Średnia cena książki – 28 złotych
1 placówka - miesięczny budżet na zakupy – 1 120zł x 12 miesięcy =13 440 złotych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
53 760,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Na Bemowie powstają nowe osiedla, które zamieszkuje coraz większa ilość rodzin z małymi dziećmi oraz z dziećmi w wieku szkolnym, stąd konieczność stałego wzbogacania zbiorów bibliotecznych dla wszystkich grup wiekowych. Dostępność lektur w bibliotekach szkolnych jest niewystarczająca, a stan lektur pozostawia wiele do życzenia. Biblioteki zapewniają wszystkim zainteresowanym bezpłatny dostęp do nowych pozycji na rynku wydawniczym oraz proponują uczniom szeroką gamę lektur. Dzięki książkom, dzieci zdobędą istotne kompetencje intelektualne: nauczą się języka oraz myślenia. Dobrze dobrane przez bibliotekarzy książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości.

Modyfikacje

25.03.2021 09:55
Wydział Kultury dla Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany