W zdrowym ciele spokojny umysł ! - darmowe zajęcia dla zdrowego kręgosłupa i sprawnej sylwetki

1016
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Marzena Skawińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
123 440 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada aktywizację ruchową i społeczną mieszkańców Ursynowa. Poprzez spotkania na świeżym powietrzu i w wybranych ursynowskich placówkach, wspólne ćwiczenia fizyczne, oddechowe i podnoszenie świadomości własnego ciała chcemy skutecznie wpłynąć na odbudowę relacji i więzi społecznych oraz poprawnych wzorców ruchowych i postawy fizycznej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wybrane tereny zielone Ursynowa : m.in. obszary przy Lesie Kabackim, w Parku Jana Pawła II, w Parku Romana Kozłowskiego, w Parku Moczydełko.
Wybrane placówki sportowo-oświatowo-kulturalne Ursynowa: np. sala taneczna w DOK czy sala gimnastyczna lub ruchowa w ursynowskiej szkole
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada aktywizację ruchową i społeczną mieszkańców Ursynowa. Poprzez spotkania na świeżym powietrzu i w wybranych ursynowskich placówkach, wspólne ćwiczenia fizyczne, oddechowe i podnoszenie świadomości własnego ciała chcemy skutecznie wpłynąć na odbudowę relacji i więzi społecznych oraz poprawnych wzorców ruchowych i postawy fizycznej.
Opis projektu
Warsztaty zdrowego kręgosłupa, jogi Vinyasa dla wsparcia poprawnej postawy ciała, zajęcia z ćwiczeniami z kijami, oparte o pozycje i założenia jogi Iyengara, zajęcia jogi wzmacniającej z elementami animal flow i ćwiczeniami nawiązującymi do założeń Pilatesa.
Zajęcia trwające 1 godzinę zegarową planowane są od kwietnia do grudnia 2022 r, trzy razy w tygodniu – środa (lub inny dzień powszedni), sobota i niedziela.
Przewidywana łączna ilość zajęć – 564 (w miesiącach kwiecień-wrzesień: cztery tereny zielone i dwie placówki; w miesiącach październik-grudzień – trzy placówki).
W przypadku ewentualnych restrykcji pandemicznych – zajęcia mogą odbywać się w formie online.

Ruch na świeżym powietrzu i w wybranych ursynowskich placówkach w towarzystwie sąsiadów, osób należących do tej samej mikro-społeczności, prowadzony pod okiem wykwalifikowanego trenera, który wskazuje techniki świadomego oddechu, zdrowego ruchu i poprawnej postawy. Cel: wsparcie mieszkańców Ursynowa w skutecznej budowie poprawnej, silnej sylwetki, wsparcie w odbudowie i/lub nawiązaniu relacji społecznych i sąsiedzkich w pocovidowej rzeczywistości.
Mieszkańcy mogliby korzystać z projektu nieodpłatnie na świeżym powietrzu w obszarach zielonych dzielnicy (parki, zielone parczki) oraz w wybranych ursynowskich placówkach.
Weekendowe poranki i długie wiosenno-letnie wieczory to doskonała pora na aktywny wypoczynek i obudowę, zacieśnienie więzi społecznych, sąsiedzkich i lokalnych.
Prowadzący zajęcia to osoby trwale związane z klubami jogi, zdrowej postawy ciała, centrami korektyw i korekcji zdrowej sylwetki oraz trenerzy sieci fitness. Te osoby mogłyby prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu w różnych lokalizacjach dzielnicy, by w ten sposób skutecznie wpływać na formę, zdrową sylwetkę, siłę fizyczną i tworzenie żywej społecznej tkanki wspierających się wzajemnie mieszkańców dzielnicy.
Projekt zakłada w lokalizacjach „pod dachem” maksymalnie 20 osób ćwiczących, a na świeżym powietrzu – bez ograniczeń, z zachowaniem odpowiednich odległości umożliwiającej swobodę ruchu.
Rekrutacja na zajęcia w placówkach będzie się dobywała m.in. poprzez Facebook i grupę utworzoną przez Wykonawcę. O zapisach decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pocowidowe, negatywne skutki separacji społecznej obejmują kondycję psychiczną i fizyczną ludzi. Spłyceniu ulegają więzi społeczne i relacje sąsiedzkie. Samotność ludzi wielkich miast, blokowisk, dotyka w równym stopniu młodzież, grupy aktywne zawodowo, ale skazane na pracę zdalną, jak i seniorów. Skutki fizyczne wśród młodzieży wywołane siedzącym trybem życia ostatnich miesięcy są zatrważające. Według raportu przeprowadzonego na dzieciach i młodzieży gdyńskich obszarów aż do 80% badanych ma wady postawy: od skoliozy, zrotowanej miednicy po krzywe plecy, płaskostopie,.... Raport można prześledzić pod linkiem: https://zdrowie.trojmiasto.pl/Raport-Wady-postawy-u-dzieci-wymagaja-natychmiastowego-dzialania-n152540.html.
Dodatkowo narastające zagrożenie ekonomiczne, frustracja, separacja społeczna zwiększają stres, który nie znajduje ujścia. Zarówno potrzeba ruchu jak i poczucia przynależności do choćby mikro-grupy, mini-społeczności lokalnej są coraz większe. Ruch na powietrzu w towarzystwie, z trenerem uczącym świadomego oddechu, ruchu i poprawnej, zdrowej postawy mogą być odpowiedzią na bolączki będące następstwem pandemii.
Ruch, aktywność fizyczna to sposób na odreagowanie stresu, spalenie kalorii i pozbycia się negatywnych emocji, to sposób na oddolną aktywizację warstw społecznych wypłukanych przez lock down i ograniczenia wywołane covidem. Wspólne ćwiczenia wśród sąsiadów, znajomych mogą dać poczucie wspólnoty, niwelować skutki samotności. Ten projekt ma być receptą na zdrowsze ciało i spokojny umysł.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Wynajem sal do ćwiczeń (100 zł/godz.) x 252 = 25 200 zł
(dwie sale w miesiącach IV-IX i trzy sale w miesiącach X-XII)
2. Wynagrodzenie instruktora jogi (160 zł/godz.) x 564 = 90 240 zł
3. Zakup niezbędnego sprzętu ( kije x 60 szt.; paski x 60 szt. ; klocki x 120 szt.) – 6 600zł
4. Ubezpieczenie – 600 zł
5. Koszty promocji i oznaczenia projektu (projekt graficzny, media lokalne, strony internetowe, plakaty) – 800 zł


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
123 440,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zapewnienie mieszkańcom możliwości spędzenia czasu w sposób aktywny i niezwykle atrakcyjny. Zapewnienie potrzeby integracji społecznej. Pozytywny wpływ projektu na rozwój psychofizyczny oraz aktywność ruchową mieszkańców oraz zmniejszenie ryzyka przedwczesnego rozwoju chorób przewlekłych. Wzbogacenie oferty poprzez aktywne wykorzystania terenów zielonych.

Modyfikacje

13.04.2021 12:39
Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Ursynów
27.04.2021 10:37
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Popieram z całej mocy. W ubiegłym roku korzystałam z podobnych zajęć i po dziś dzień odczuwam pozytywne efekty. Zdecydowanie poprawiła się moja kondycja i do tego poznałam super fajnych ludzi w rożnym wieku. Zajęcia cieszyły się ogromna popularnością, a mimo to zawsze było profesjonalnie i adekwatnie do poziomu ćwiczących. Świeże powietrze, pozytywna energia, pełen relaks a przy tym świetny trening. Polecam każdemu i popieram z całych sił
    Mieszkanka25981  28.01.2021 00:22
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany