Park na Placu Bankowym

1585
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Piotr Borczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
832 209 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt ma na celu pobudowanie Parku na Placu Bankowym, który stanie zamiast obecnie znajdującego się tam parkingu. Ponadto projekt obejmuje ustawienie 18 tablic informujących o otwarciu nowej strefy zieleni na pl. Bankowym, które zostaną ustawione na czas 1 roku przed każdym z Urzędów Dzielnic w Warszawie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park miałby zostać postawiony w miejscu gdzie obecnie znajduje się parking na Placu Bankowym przed Ratuszem.

Tabliczka przed każdym z Urzędów Dzielnic
ul. Stefana Żeromskiego 29,
al. "Solidarności" 90,
al. Krakowska 257,
Ul. Franciszka Klimczaka 2,
ul. Nowogrodzka 43,
al. Komisji Edukacji Narodowej 61,
pl. Czerwca 1976 Roku 1,
ul. Ludwika Kondratowicza 20,
ul. Słowackiego 6/8,
ul. ks. Ignacego Kłopotowskiego 15,
ul. Żegańska 1,
al. Gen. Antoniego Chruściela 26,
ul. Praskiego Pułku 33,
ul. Grójecka 17a,
ul. Rakowiecka 25/27,
ul. Grochowska 274,
ul. Modlińska 197,
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park miałby zostać w taki sposób aby wciąż istniała możliwość przejazdu uliczką odchodzącą od wjazdu do Ratusza do ulicy Elektoralnej. Pierwsze przejście dla pieszych winno się znaleźć od strony Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, a drugie od strony pl. Bankowego 1. Tablice informacyjne o utworzeniu Parku na Placu Bankowym będą ustawione przed każdym Urzędem Dzielnicy w Warszawie w miejscu, które rzuca się w oczy podczas wchodzenia do Urzędu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu pobudowanie Parku na Placu Bankowym, który stanie zamiast obecnie znajdującego się tam parkingu. Ponadto projekt obejmuje ustawienie 18 tablic informujących o otwarciu nowej strefy zieleni na pl. Bankowym, które zostaną ustawione na czas 1 roku przed każdym z Urzędów Dzielnic w Warszawie.
Opis projektu
Projekt zakłada rozbiórkę powierzchni obecnie znajdującego się na pl. Bankowym parkingu i w jego miejsce:
- stworzenie trawnika na całej powierzchni (nie wliczając chodników przejść i miejsc pod ławki)
- posadzenie 26 drzew z pniami o obwodzie większym niż 20 cm;
- posadzenie żywopłotu;
- ustawienie 10 ławek z oparciami;
- ustawienie 6 koszy na odpady;
- ustawienie dwóch psich stacji z woreczkami;
- ustawienie 3 hamaków miejskich, które znajdą się nad trawą;
- ustawienie 4 leżaków miejskich, które również znajdą się na trawie;
- postawienie 6 stojaków na rowery przy wjeździe do "parku" o kształcie przypominającym literę "U";

Ponadto projekt zakłada:
- wyznaczenie dwóch przejść dla pieszych, które w łatwy i bezpieczny sposób pozwolą mieszkańcom na wejście do parku;
- wyznaczenie trzech miejsc obok parku, które będą przeznaczone dla food trucków, które umożliwią mieszkańcom zakup jedzenia i picia, które następnie będzie mogło zostać skonsumowane podczas odpoczynku w parku; (food trucki będą miały miejsca udostępniane nieodpłatnie)
- ustawienie 18 tablic informacyjnych przy każdym z 18 Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy na jeden rok, które będą zachęcały mieszkańców o utworzeniu nowej strefy zieleni na Placu Bankowym

Ponadto koszt projektu obejmuje stworzenie planu Parku. Architekt projektujący park powinien objąć w planie propozycję rozbudowy Parku w przyszłych latach. Plan ten winien być udostępniony nie odpłatnie na stronie Urzędu Dzielnicy Śródmieście z możliwością jego nieodpłatnego wykorzystania przez mieszkańców np. do zgłoszenia projektów w budżecie obywatelskim na rok 2024.

Projekt ponadto zawiera w swoim budżecie również koszt przygotowania i wystosowania pisma do Rady m.st. Warszawy, z prośbą o rozważenie nadania nowostworzonemu parkowi nazwy "Park Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na chwilę obecną w tym miejscu znajduje się parking. Nie wpisuje się on w żadnym stopniu w specyficzną tkankę pl. Bankowego: kompozycję budynków, ulic i placów. Strefa Relaksu sprawdziła się jako projekt pilotażowy pod budowę takiego parku. Parking nie jest tam niezbędny i może zostać zastąpiony strefą zieleni i pięknym parkiem, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy i pracownicy okolicznych biur.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
832 209,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt koliduje z zadaniem inwestycyjnym Zarządu Dróg Miejskich.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Obok jest Ogród Saski, więc park w tym miejscu nie jest potrzebny.
  Natomiast parking jest potrzebny. Wiele osób przyjeżdża załatwić sprawy w urzędzie, okoliczni mieszkańcy też nie mają gdzie parkować.
  Lepszy jest konkurencyjny projekt, który zakłada nasadzenie drzew przy parkingu, nie likwidując miejsc parkingowych.
  Mieszkaniec25908  27.01.2021 21:08
  • W mojej jednak opinii park byłby w tym miejscu zasadny i uzasadniony. Plac Bankowy jest miejscem reprezentacyjnym w Warszawie, który znajduje się w ścisłym Centrum naszego Miasta. Nie ma on praktycznie żadnej zieleni, a wszędzie dookoła znajdują się budynki firm, biur i Urzędu Miasta. Dojechać na pl. Bankowy można Metrem, kilkunastoma autobusami i wieloma liniami tramwajowymi, a miejsca parkingowe można znaleźć dookoła placu. Ten parking nie jest szczególnie wykorzystywany i większość jego miejsc pozostaje pustych lub jest używanych przez wycieczki autobusowe z innych miast. Dlatego też projekt został zgłoszony, dzięki czemu to mieszkańcy będą mogli zagłosować ws. przyszłości placu Bankowego
   Piotr Borczyński  30.01.2021 13:35 Autor projektu
 • W zasięgu wzroku mamy nie tylko Ogród Saski, ale i Park Krasińskich. Bezsens urządzania na pl. Bankowym strefy relaksu został już pokazany, gdy latem 2019 ustawiono tu palety, drzewka w doniczkach itp.
  Justyna Nowicka  28.01.2021 14:21
 • Jak dla mnie brakuje w kosztorysie robót rozbiórkowych nawierzchni parkingu. Czy to ma być "strefa relaksu - bis" ? tylko zamiast palet "park na kółkach". Jak się znudzi to przeniesiemy dalej. Coś w tym projekcie nie gra. Nie polecam.
  Mieszkaniec12995  04.03.2021 21:09
  • Oczywiście, że w komentarzu została zawarta ta pozycja. Nazywa się "rozpłytowanie terenu" zgodnie z nazwami podanymi w kosztorysie miejskim. Jest to synonim dla rozbiórki nawierzchni parkingu.

   Skoro punkt ten został zawarty w kosztorysie i jednak park okazał się normalnym terenem zielonym, a nie "parkiem na kółkach" to zdecyduj się Pan/Pani poprzeć ten projekt i polecić go w głosowaniu? ;)
   Piotr Borczyński  04.03.2021 23:20 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany