Wybieg dla psów - Mokotowski PSIstanek

1032
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Gabriela Fajfer
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • Zwierzęta
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Wybieg dla psów - Mokotowski PSIstanek. Wybieg dla psów będzie miejscem ogrodzonym, wyposażonym w urządzenia małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stacje na psie odchody wraz z urządzeniami do zabaw i tresury dla psów. Będzie to miejsce tematycznych imprez cyklicznych. Obiekt będzie ogólnodostępny i nieodpłatny.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Psia polana na terenie pól mokotowskich od ul. Leszowej w Warszawie.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wybieg powinien się znajdować na psiej polanie, aby nie przeszkadzać innym przechodzącym się po parku.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wybieg dla psów - Mokotowski PSIstanek. Wybieg dla psów będzie miejscem ogrodzonym, wyposażonym w urządzenia małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stacje na psie odchody wraz z urządzeniami do zabaw i tresury dla psów. Będzie to miejsce tematycznych imprez cyklicznych. Obiekt będzie ogólnodostępny i nieodpłatny.
Opis projektu
Wybieg dla psów - Mokotowski PSIstanek - to projekt utworzenia psiego parku w sercu Pól Mokotowskich.

Na polach mokotowskich nie brakuje miejsc służących do rekreacji – orliki, boiska, place zabaw, zewnętrzne siłownie, parki, skwery, miejsca spacerowe. Brakuje jednak miejsca przeznaczonego tylko dla psów, a w okolicy właśnie tego parku corocznie zwiększa się ilość psich obywateli. Rośnie także świadomość ich właścicieli, którzy chcą aktywnie spędzać czas ze swoimi pupilami a także którzy chcą zapewnić swoim psom odpowiednią ilość ruchu w pism towarzystwie, dbając o ich prawidłową socjalizację. Ogólnie w Warszawie trudno znaleźć miejsce, gdzie psy mogły by swobodnie wybiegać się i wspólnie pobawić nie wadząc przy tym nikomu.
A psy chętnie bawią się w swoim towarzystwie.

Dlatego wybieg dla psów byłby wyjściem naprzeciw potrzebom właścicieli psów mieszkających w całej dzielnicy Mokotów i nie tylko.

Celem utworzenia psiego parku jest stworzenie dla psów miejsca, gdzie mogłyby swobodnie się pobawić bez smyczy w kontrolowanych warunkach, potrenować ze swoim opiekunem, polepszyć kontakty z innymi psami. Jest to miejsce stanowiące uzupełnienie codziennej psiej aktywności. Wybieg dla psów nie stanowiłby tylko i wyłącznie psiej toalety, tak samo jak w innej przestrzeni publicznej, na właścicielu ciążyłby obowiązek sprzątania po swoim psie oraz dbania o udostępniony teren a także korzystania z wybiegu zgodnie z ustalonym regulaminem. Zainstalowana na wybiegu psia stacja (dystrybutor woreczków wraz z pojemnik na odchody) przyczyni się do edukacji społeczeństwa w zakresie obowiązku sprzątania po psie.

Psy biegając swobodnie na zamkniętej przestrzeni nie były by przeszkodą dla tych, którym przeszkadza biegający bez smyczy, zatem stanowiłby atut nie tylko dla miłośników czterech łap, ale i tych, którym psie towarzystwo nie koniecznie sprawia przyjemność.

Jednocześnie psi park stanowiłby niewątpliwie atut Pól Mokotowskich jako miejsca przyjaznego psom i ich opiekunom a także wychodzącego naprzeciw ich potrzebom. Psie wybiegi stają się standardem w większości polskich miast. Dzięki temu projektowi w sposób nowoczesny, użyteczny i ciekawy zagospodarowany byłby zapomniany obszar terenu zielonego nie nadający się na teren rekreacyjny. Co więcej, psi park mógłby stanowić zaplecze do organizowania imprez tematycznych takich jak warsztaty, pokazy psiej tresury, spotkania z behawiorystami i inne.

Zadanie obejmuje swoim zakresem:
- ogrodzenie terenu przeznaczonego na powyższy cel siatką systemową z wydzieleniem wejścia, tzw. śluz oraz bramy wjazdowej dla służb porządkowych,
- ławki dla właścicieli (w tym jedna zadaszona wiatą),
- kosze na śmieci,
- kosze na psie odchody z dystrybutorem biodegradowalnych worków,
- wydzielone miejsce na "toaletę dla psów"
- tor przeszkód,
- regulamin,
- tablica ogłoszeń.

Przebywanie na wybiegu dla psów obwarowane byłoby pewnymi zasadami, ustalonymi w przyjętym regulaminie, opierającym się na poniższych założeniach:
1) psy bez nałożonej smyczy muszą pozostawać pod bezpośrednim nadzorem właściciela lub opiekuna
2) w przypadku psów ras figurujących w wykazie ras agresywnych przyjętym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77 poz. 687) oraz nie będących mieszańcami powyższych ras, nad którymi właściciel sprawuje kontrolę, na wybiegu mogą przebywać tylko i wyłącznie z nałożonym kagańcem
3) podczas otwartych zajęć dotyczących tresury, należy stosować się do poleceń osoby ją prowadzącej
4) osoba, pod której nadzorem pozostaje pies ma obowiązek po nim posprzątać i pozostawić miejsce zabaw w stanie nienaruszonym
5) korzystanie ze wszystkich urządzeń na terenie wybiegu dla psów musi odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i funkcją
6) nie jest dozwolone przebywanie na placu psów chorych, suk w okresie rui, szczeniaków poniżej 3 miesiąca życia
7) dzieci mogą przebywać na placu tylko pod ścisłym nadzorem osób dorosłych.

Bo psy wybiegane to psy szczęśliwe!
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W Warszawie tereny zielone pokrywają się nowymi zabudowaniami. Na skwerach i terenach zielonych otaczających największe osiedla, brak jest możliwość swobodnego puszczenia psa luzem, tak by nie stanowił potencjalnego zagrożenia dla siebie (ryzyko spłoszenia i ucieczki) lub dla innych użytkowników. Corocznie powiększa się liczba psów, oraz świadomość ich właścicieli co do konieczności zaspokajania ich potrzeb behawiorystycznych – nie tylko zaspokojenie potrzeb fizycznych a także emocjonalnych psów. Korzyści z psiego wybiegu to przede wszystkim możliwość zaspokajania powyższych potrzeb. Takie miejsce jak „Psi park" pozwoli na uniknięcie konfliktów z rodzicami dzieci i osobami spacerującymi na terenach zielonych lub jeżdżącymi na rowerach.
Wybiegi dla psów to również doskonałe miejsce na spotkania towarzyskie, wymianę doświadczeń na temat wychowania psów, żywienia. Miejsce takie pozwoli aktywnie spędzić czas z pupilem i wśród znajomych. Będzie również miejscem spotkań i integracji miłośników psów, wśród których jest dużo seniorów. Ponadto psi park pomoże wyrobić nawyk sprzątania po swoim psie nie tylko na wybiegu, ale także poza nim. Również stanowić może doskonałe zaplecze cyklicznych imprez tematycznych jak i szkoleń psów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Dane projektodawców są niekompletne
Lista poparcia jest niepoprawnie wypełniona

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany