Łaźnie miejskie

1853
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Michał Sutyniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
5 500 000 zł
Kategoria
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Od lat organizacje pomagające ludziom w kryzysie bezdomności apelują aby w każdej dzielnicy Warszawy powstała łaźnia miejska. Osoby wybierające się do sklepu, Ośrodka Pomocy Społecznej, komunikacji miejskiej, urzędu powinny mieć możliwość wykąpania się. Zorganizowanie łaźni jest ważne dla osób korzystających oraz tych, którzy będą mieli z nimi kontakt.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. OSIR Ursus, ul. Orląt Lwowskich 1, 02-495 Warszawa
2. OSIR Włochy, ul. Gładka 18, 02-172 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Od lat organizacje pomagające ludziom w kryzysie bezdomności apelują aby w każdej dzielnicy Warszawy powstała łaźnia miejska. Osoby wybierające się do sklepu, Ośrodka Pomocy Społecznej, komunikacji miejskiej, urzędu powinny mieć możliwość wykąpania się. Zorganizowanie łaźni jest ważne dla osób korzystających oraz tych, którzy będą mieli z nimi kontakt.
Opis projektu
Łaźnia powinna być czynna codziennie, 8 godzin między godziną 8.00 a 16.00.

Wyposażona w kabiny prysznicowe, dysponująca stałym dostępem do ciepłej i zimnej wody, umożliwiająca korzystanie z WC, zapewniająca możliwość wysuszenie włosów i ogrzania się po kąpieli.
Zapewniająca zwalczanie wszawicy u osób tego wymagających. Wyposażona w środki czystości oraz ręczniki, zapewniająca możliwość wymiany odzieży, umożliwiająca upranie i wysuszenie odzieży (jedno stanowisko z pralką i suszarką).
Dającą możliwość codziennego odnotowania liczby osób korzystających z jej usług.
Planowanie zatrudnienia powinno uwzględniać etat/etaty opiekuna, do obowiązków którego należy:
- dbanie o czystość w łaźni,
- sprzątanie po każdej osobie korzystającej,
- przydzielanie ubrania,
- strzyżenie,
- w razie konieczności (odwszawianie),
- współpracy z instytucjami i organizacjami udzielającymi pomocy społecznej.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W dzielnicach Ursus i Włochy nie są prowadzone łaźnie. Osoby chcące skorzystać z kąpieli muszą udać się do znacznie oddalonych placówek. Tylko na terenie trzech dzielnic objętych streetworkingiem przez Kamiliańską Misje Pomocy Społecznej, w miejscach niemieszkalnych przebywa około 100 osób. Potrzeby są wielokrotnie większe.
Wsparciem zostaną również objęci mieszkańcy, którzy w mieszkaniach nie mają dostępu do wody - a wbrew pozorom to duża grupa. Pomocą zostaną objęte osoby które przyjeżdżają z policją, straż miejska z rejonu Ochota, Ursus, Włochy, które miałaby bliżej miejsce w którym człowiek może skorzystać z prysznica. Dzięki łaźni prowadzonej przez samorząd osoby w kryzysie bezdomności będą mogły wykąpać się w ciepłej wodzie, wysuszyć włosy, otrzymają środki higieniczne niezbędne do kąpieli, dezynsekcji oraz ręcznik. Będą miały możliwość wyprania odzieży, otrzymania odzieży z magazynu. Łaźnia prowadzona jest we współpracy ze schroniskiem dla osób bezdomnych, zapewnia dostęp do informacji udzielanych przez pracownika socjalnego o pomocy na rzecz osób w kryzysie bezdomności w Warszawie. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury pływalni miejskich w znaczny stopniu ogranicza koszty utworzenia łaźni i ich funkcjonowania.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1 200 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
5 500 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Uruchomienie łaźni mobilnych zapewni osobom najbardziej potrzebującym, które nie mają dostępu do infrastruktury sanitarnej możliwość kąpieli, skorzystania z usług fryzjera, możliwość uprania/wymiany odzieży.
Dotychczasowe doświadczenia w funkcjonowaniu łaźni mobilnych na terenie dzielnicy Ochota i Śródmieście są bardzo pozytywne. inicjatywa cieszy się zainteresowaniem dużej liczby osób potrzebujących. Projekt jest realizowany od 2017 roku i na stałe wpisał się w działania pomocowe na terenie tych dzielnic.

Modyfikacje

28.04.2021 13:30
Wydział Pomocy Społecznej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych
29.04.2021 13:37
Wydział Pomocy Społecznej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych
30.04.2021 10:40
Koordynator w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • to co w projekcie nr 37 - powinny powstać już 30 lat temu gdy zupki "kuroniówki" zaczęto rozdawać. Skandalem jest że jeszcze te łaźnie nie powstały. Lepszym pomysłem byłoby zorganizowanie ich przy schroniskach dla bezdomnych bo inni z reguły mają dostęp do łazienki.
  Mieszkaniec21462  16.06.2021 11:53
  • Dziękuję za komentarz. Podzielam opinię. Powinniśmy nie tylko czuć solidarność z ludźmi, którzy potrzebują pomocy, ale również wykonywać realne działania. To jedno z takich działań, po którym każdy może wieczorem powiedzieć, że dzięki głosowaniu świat stał się trochę lepszy.
   Michał Sutyniec  23.06.2021 22:20 Autor projektu
 • Z karty oceny merytorycznej wynika, że nie jest mozliwe wykorzystanie infrastruktury wskazanej w projekcie (OSIRy Wlochy i Ursus) oraz ze obie dzielnice nie zgodzily się na alternatywne lokalizacje łaźni mobilnych. O co chodzi? Czy dobrze rozumiem, że póki co nie wiadomo gdzie te obiekty mialyby stanąć? Mam nadzieję, że źle przeczytalem. Łaznie sa potrzebne bardzo.
  Mieszkanka27703  23.06.2021 19:31
  • Na szczęście jest to projekt ogólnomiejski. Z rozmów, które odbyłem z mieszkańcami Ursusa i Włoch wynika, że wystawianie negatywnych opinii przez UD (szczególnie Ursus) jest wręcz legendarne. Drugi (niestety dzielnicowy) projekt dotyczący oświetlenia bieżni do biegania przy ulicy Sosnkowskiego 3 został odrzucony z powodu "niemożliwości wykonania przyłącza elektrycznego w ciągu .... 1 roku". Podobny projekt (innego autora) rok wcześniej został odrzucony z powodu "obniżenia rangi obiektu zwykłym oświetleniem". A biegacze potykają się po ciemku.
   Wracając do tematu Łaźni miejskich. Urząd Miasta nie zmienił lokalizacji mimo krytycznych opinii urzędników z dzielnic.
   W ramach uzupełnienia wniosku zaproponowałem alternatywne lokalizacje.
   Pierwsza. Pl. Czerwca 1976 nr 1 tj. miejsce, w którym znajduje się Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Lokalizacja ułatwi pracownikom OPS w Ursusie kontakt z osobami potrzebującymi wsparcia. Bliskość urzędu dzielnicy pozwoli na uregulowanie (w razie takiej potrzeby) spraw dotyczących dowodów tożsamości, numerów identyfikujących. Nie bez znaczenia jest również bliskość Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej (ul. Traktorzystów 26), która zajmuje się osobami w kryzysie bezdomności, gdzie pracują streetworkerzy o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach.
   Druga. Przy ulicy Dojazdową 3. Miejsce, w którym obecnie znajduje się Schronisko Specjalistyczne Stowarzyszenia Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża Instytucja jest wspierana przez Urząd Miasta. Jeżeli z powodów formalnych Łaźnia nie może być zlokalizowana pod tym adresem to proszę o jej umiejscowienie na działce sąsiadującej (nr obrębu 20831, nr działki 92). również będącej we władaniu miasta. Bliskość instytucji oferującej m.in. pomoc medyczną, poradami medycznymi, miejscami noclegowymi, punktami pomocy socjalnej pomoże zarówno w dotarciu do osób w kryzysie bezdomności jak i bezpośredniej i doraźnej pomocy w tym miejscu.
   Obywatele powinni odzyskać sprawczość i decyzyjność w swoich dzielnicach. Mam nadzieję, że ten i inne projekty mieszańców w tym pomogą.
   Michał Sutyniec  23.06.2021 22:17 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany