Rozświetlmy Ursynów! Oświetlenie ciemnych miejsc na Ursynowie

1265
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Małgorzata Osas
Współautorzy Dariusz Adamski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
820 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • bezpieczeństwo mieszkańców
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1372 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
“Egipskie ciemności” czy “strach tędy przejść”. Tak mieszkańcy określają miejsca na Ursynowie, które po zmroku są całkowicie lub niewystarczająco oświetlone. Ten projekt ma na celu rozświetlenie Ursynowa ok 150 lampami LED. Pomysły lokalizacji zostały zgromadzone na podstawie odpowiedzi mieszkańców na pytanie o “ciemne miejsca Ursynowa” zadane na forach mieszkańców w styczniu 2021.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.05.2022 12:39

Planowany harmonogram:
1) luty/marzec - zlecenie wykonania dokumentacji projektowej
2) Wykonanie dokumentacji projektowej do dnia 31.08.2022 r.
3) ogłoszenie przetargu na roboty budowlane - wrzesień 2022

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Budżet projektu obejmuje postawienie ok 150 lamp LED pełniących funkcje latarni (podobnie jak przy doświetlaniu przejść dla pieszych nie zastąpią one zapewne samych latarni, ale doświetlą strefę). Oto lista łącznie 18 lokalizacji do wyboru na podstawie częstych odpowiedzi mieszkańców. W danej lokalizacji można postawić przynajmniej kilka lamp LED:
1. Natolin. Obrzeża Lasku Brzozowego od strony ulicy Belgradzkiej, zagęszczenie istniejących latarni w ciemnych strefach wzdłuż uliczki
2. Grabów. Odcinek ulicy Poloneza od przystanku (pętli autobusowej) Krasnowola w kierunku południowym do jeziora Zabłockiego
3. Natolin. Chodnik zachodni wzdłuż Braci Wagów, doświetlenie w wybranych strefach
4. Natolin. Sąsiedztwo biblioteki przy ulicy Na Uboczu, doświetlenie
5. Natolin. Sąsiedztwo tzw. “pumptruck” przy Górce Kazurce, od strony Moczydłowskiej przy kościele i ośrodku dla osób niepełnosprawnych, potrzebne jakiekolwiek oświetlenie
6. Natolin. Belgradzka od Al. KEN w stronę ulicy Rosoła. Chodnik po stronie Raabego, doświetlenie
7. Natolin. Ulica Jaworowa pomiędzy drugim a trzecim zakrętem, potrzebne oświetlenie z powodu braku jakiejkolwiek latarni
8. Jeziorki. Odcinek ul. Gogolińskiej od stacji PKP Warszawa Jeziorki w kierunku południowym ( ok 300 m wzdłuż torów)
9. Imielin. Chodnik od północnego wyjścia z Metra Imielin, od kiosku do placu zabaw przy ulicy Polinezyjskiej (w stronę marketu), doświetlenie
10. Imielin. Ścieżka rowerowa i piesza przy Psiej Górce (teren pomiędzy ulicami Gandhi, Rosoła i Szolc-Rogozińskiego), doświetlenie
11. Imielin. Chodnik wzdłuż ulicy Rosoła na poziomie Psiej Górki (odcinek pomiędzy ulicą Gandhi a Wesołą), doświetlenie
12. Imielin. Ulica Lelka, równoległa do Płaskowickiej, odcinek od ulicy Pustułeczki do ulicy Roentgena, doświetlenie
13. Imielin. Ulica Polskie Drogi, odcinek od ulicy Gandhi do Alternatywy (szczególnie odcinek na zapleczach marketu), doświetlenie
14. Imielin / przy Puławskiej. Strefa przy skrzyżowaniu ulic Poloneza i Poleczki, niedoświetlony chodnik i niebezpieczny punkt skrętu samochodów w ulicę Puławską, doświetlenie
15. Stokłosy. Ciemne podwórka między ulicą a blokami osiedla ulicy Gutta i Kopcińskiego, doświetlenie
16. Stokłosy. Chodnik od wyjścia z Metra Stokłosy przy ulicy Bacewiczówny na zapleczach marketu, doświetletnie
17. Stary Ursynów. Park Kozłowskiego, wzdłuż wyremontowanej ścieżki rowerowej
18. Stary Ursynów. Odcinek między ulicą Cybisa a Makowskiego, doświetlenie podwórka gdzie praktycznie już nie świeci stara latarnia.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ostateczne lokalizacje z tej listy mogą zostać wybrane dowolnie - przez urzędników i jednostki realizujące projekt - na podstawie wizji lokalnej, oceny własności terenu i możliwości postawienia minimum kilku latarni-lampy LED w ramach rozświetlenia danej strefy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
“Egipskie ciemności” czy “strach tędy przejść”. Tak mieszkańcy określają miejsca na Ursynowie, które po zmroku są całkowicie lub niewystarczająco oświetlone. Ten projekt ma na celu rozświetlenie Ursynowa ok 150 lampami LED. Pomysły lokalizacji zostały zgromadzone na podstawie odpowiedzi mieszkańców na pytanie o “ciemne miejsca Ursynowa” zadane na forach mieszkańców w styczniu 2021.
Opis projektu
Projekt ma na celu doświetlenie ciemnych miejsc na Ursynowie. Wymienione tu lokalizacje to z pewnością jedynie wstępna lista takich miejsc. “Rozświetlenie Ursynowa” choć w kilku lokalizacjach mogłoby przyczynić się do przemiany mniej przyjaznych czy mniej bezpiecznych stref dzielnicy i nawet doczekać się swojej kontynuacji w kolejnych latach.
Ten projekt napisany jest w praktyce przez wielu Ursynowian - lokalizacje zostały wybrane na podstawie odpowiedzi mieszkańców na pytanie o “ciemne miejsca Ursynowa” (pytanie autorzy zadali na kilku forach internetowych dzielnicy w internecie w styczniu 2021). Ostateczne lokalizacje z tej listy mogą zostać wybrane dowolnie - przez urzędników i jednostki realizujące projekt - na podstawie wizji lokalnej, oceny własności terenu i możliwości postawienia kilku latarni-lampy w ramach rozświetlenia danej strefy.
Budżet projektu obejmuje postawienie ok 150 lamp LED pełniących funkcje latarni (podobnie jak przy doświetlaniu przejść dla pieszych nie zastąpią one samych latarni, ale doświetlą strefę). Załączona jest tu lista (i są orientacyjnie oznaczone na mapie) łącznie 18 lokalizacji do wyboru na podstawie częstych odpowiedzi mieszkańców. W danej lokalizacji można postawić kilka lamp LED.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Instalacja doświetlenia i oświetlenia ciągów pieszych, pieszo-rowerowych i ulic dzięki poprawie widoczności znacząco zwiększy poziom bezpieczeństwa wszystkich lokalizacji.
Likwidacja ciemnych stref w wielu przypadkach wiąże się też z zapewnieniem ciągłości oświetlonych ciągów komunikacyjnych, zapewni mieszkańcom komfort i wygodę użytkowania oraz podniesie walory estetyczne danej okolicy.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakładając 18 lokalizacji należałoby przyjąć średnio ok. 8 latarni na jedną lokalizację.
Koszt jednostkowy ( robocizna + materiał) 1 latarni i oprawy wraz z okablowaniem wynosi ok 5 000 zł. Tak więc 18x8x5000=720 000 zł brutto. Koszt opracowania dokumentacji projektowej stanowić będzie ok 15 % tej kwoty i wyniesie ok 108 000 zł. Zatem łączny koszt całego projektu powinien się zamknąć na poziomie 820 000 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
820 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa oświetlenia i bezpieczeństwa w wybranych lokalizacjach ciemnych miejsc na Ursynowie.

Modyfikacje

16.04.2021 11:53
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2021 12:06
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2021 14:09
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2021 14:12
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2021 14:23
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2021 14:26
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
28.04.2021 14:28
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Doświetlenie tego miejsca? "16. Stokłosy. Chodnik od wyjścia z Metra Stokłosy przy ulicy Bacewiczówny na zapleczach marketu, doświetletnie.".
  Tym bardziej się dziwię pomysłowi, po obejrzeniu załączonego zdjęcia. Jest bardzo silne światło na przejście dla pieszych przez ul. Jastrzębowskiego, które rzuca światło i do tyłu.
  Ale, przede wszystkim, jak widać - sklep Aldi lub SBM STOKŁOSY, a może Dzielnica Ursynów/ZDM powinien zadbać o nawierzchnię tej drogi? Bo to nie jest ani chodnik, ani przejście dla pieszych. To jest droga dla pojazdów wyjeżdżających ze sklepu na ul. Jastrzębowskiego koło kebabu.
  Nie sądzę, żeby mieszkańcy byli uszczęśliwieni dodatkowym oświetleniem. Chyba że ze względów bezpieczeństwa mieszkańców na parterze, takie światło jest tam potrzebne. Jeśli tak, to trzeba im to zainstalować.
  Nie wydaje mi się dobrym pomysłem skomasowanie tak wielu lokalizacji w jednym projekcie. Czy potrzeby mieszkańców są tam dobrze rozpoznane? A może będą sprzeciwy? Cały projekt przejdzie, a jakaś grupa mieszkańców zostanie unieszczęśliwiona ... Trzeba zawsze o tym pamiętać.
  Pozdrawiam
  Mieszkaniec811  26.01.2021 21:37
  • Ja mieszkam w okolicy. Tam nie jest widno, to zdjęcie jest zrobione w specjalnym trybie nocnym. Tak, pierwszy plan zdjęcia ma łunę z ul. Jastrzębowskiego, front sklepu również ma światło, natomiast przy ścianie sklepu jest naprawdę czarno, a tam jest zbudowany chodnik. Jest to droga dla wielu mieszkańców do sklepu Aldi, do sklepu po drugiej stronie wyjścia metra, czyli Biedronka i Rossmann, do biblioteki na ZWM i jedyna droga do metra po tej stronie KEN dla osob z wózkami. Większość bloków na parterze ma ekspozycję na oświetlenie osiedlowe lub uliczne. Tu nie musi to być mocne oświetlenie, ale dobrze, żeby było jakiekolwiek. Pozdrawiam
   Katarzyna Kołodziejczyk  04.03.2021 16:30
 • Nie jestem w stanie merytorycznie ocenić zasadność propozycji w stosunku do poszczególnych lokalizacji, ale tak czy inaczej wreszcie widzę porządnie napisany projekt. Gratulacje!
  Mieszkaniec19227  24.06.2021 00:28
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany