Bezpieczne i kwietne podwórka. Zmieńmy hydrofornię w zieloną rowerownię

1079
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Malwina Wesserling
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
282 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Przekształcenie szpecącej otoczenie i niebezpiecznej dla bawiących się na okolicznych podwórkach dzieci, hydroforni w miejsce pożyteczne i estetyczne. Zrewitalizowana hydrofornia stałaby się garażem dla rowerów i ewentualnie innych jednośladów, a na jej dachu, przekształconym w miejsce bezpieczne, powstałaby strefa relaksu z mini-ogródkiem z roślinami miododajnymi i przyciągającymi motyle

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren pomiędzy ulicą Smoleńską 70, Smoleńską 66 a jezdnią ulicy Piotra Skargi
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Przekształcenie szpecącej otoczenie i niebezpiecznej dla bawiących się na okolicznych podwórkach dzieci, hydroforni w miejsce pożyteczne i estetyczne. Zrewitalizowana hydrofornia stałaby się garażem dla rowerów i ewentualnie innych jednośladów, a na jej dachu, przekształconym w miejsce bezpieczne, powstałaby strefa relaksu z mini-ogródkiem z roślinami miododajnymi i przyciągającymi motyle
Opis projektu
Opis projektu
Projekt zakłada zrewitalizowanie starej, bezużytecznej hydrofornii umieszczonej pomiędzy blokami Smoleńska 70, Smoleńska 66 a jezdnią ulicy Piotra Skargi. Pomysł opiera się w bardzo dużej mierze na zrealizowanym bielańskim projekcie Hydrofun z roku 2017 (również w ramach funduszu partycypacyjnego) https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/2097?user= .
Targówkowy projekt zakłada rewitalizację nieczynnej hydroforni i oddanie jej mieszkańcom do użytku, by stanowiła element użyteczny, ekologiczny i bezpieczny dla mieszkańców okolicznych bloków. W skład projektu wchodzi zaaranżowanie wnętrza na parking na rowery, hulajnogi (i ewentualnie wózki) oraz przemiana dachu i otoczenia hydroforni w miejsce atrakcyjne wizualnie oraz użyteczne dla środowiska oraz posiadające walory edukacyjne.
Z zewnątrz:
Dostosowanie zejścia do hydroforni tak, żeby można było wprowadzać rower. Obecnie zejście znajduje się zbyt blisko płotu sąsiedniego parkingu, co uniemożliwia wprowadzenie większego jednośladu do pomieszczenia. Następny krok to pokrycie dachu nową nawierzchnią, powstanie wygodnego wejścia na dach hydroforni - schody i/ lub nasyp (podjazd dla wózków) od strony bloków Smoleńska 70 i Smoleńska 66), zakomponowanie zieleni otoczenia i małej architektury (2-3 ławki, donice na rośliny miodododajne, domek dla owadów) oraz ustawienie barierek (bezpiecznych i estetycznych) z dwóch pozostałych stron (od strony ul. Piotra Skargi i Świdnickiej).

Wewnątrz:
W hydroforni nie ma już sprzętu hydraulicznego, należałoby tylko przystosować wnętrza do składowania rowerów poprzez montaż stojaków na rowery o wymiarach systemowych, wygodnych w użytkowaniu. Projekt wnętrza uwzględniać będzie dobrą komunikację i wprowadzanie rowerów do środka.
Zamontowanie oświetlenia i monitoringu (skomunikowanego z monitoringiem jednych z najbliższych bloków – Smoleńska 70 lub Smoleńska 66)
Możliwy wygląd finalny przedstawiają zamieszczone w załączniku zdjęcia z podobnej realizacji w ramach BO

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Uzasadnienie realizacji projektu
Hydrofornia jest nieużywana od co kilkunastu lat. Stanowi element niebezpieczny dla bawiących się na podwórku dzieci. Podwórka w okolicy powyżej opisanej są wyjątkowe atrakcyjne, bo bawi się na nim naprawdę dużo dzieci. Przyczyniają się do tego walory miejsca: krzaki umożliwiające zabawę w chowanego, kawałek zabetonowanego terenu z trzepakiem pełniącym rolę bramki i atrakcyjny plac zabaw obok. Na podwórku pomiędzy blokami Smoleńska 70 i Smoleńska 66 ze względu na walory opisane powyżej oraz znajomości i przyjaźnie przedszkolno-szkolne, przebywają również dzieci z innych ulic (np. Poleskiej). Hydrofornia stanowi dla nich dodatkowe miejsce zabawy. Jest to niestety miejsce nie do końca bezpieczne, ze względu na możliwość upadku od strony wejścia do pomieszczenia, gdzie znajdują się niebezpieczne przedmioty – szkło i kamienie. Utworzenie na dachu ogródka miododajnego i zabezpieczenie budowli zamieniło by tę przestrzeń bezpieczną o walorach edukacyjnych.
Równocześnie w blokach obok nie ma miejsca na przechowywanie rowerów. Utworzenie takiego miejsca miałoby dodatkową funkcję integrowania sąsiadów. Monitoring przy wejściu do hydroforni pomógłby również zlikwidować problem spożywania alkoholu w pobliżu hydroforni.
Proponowałabym zarząd nad miejscem przekazać Zarządowi lub Wspólnocie jednego z bloków obok. O możliwości skorzystania z garażu rowerowego mieszkańcy okolicznych bloków (w których nie ma możliwości przechowywania rowerów)byliby poinformowani poprzez ogłoszenia na klatkach schodowych swoich domów. Każdy z użytkowników posiadłby klucz do pomieszczenia (ewentualnie kod lub kartę).

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt - 10 000 tys. zł. Roboty budowlane związane z przygotowaniem hydroforni /demontaż urządzeń, remont pomieszczenia, wymiana drzwi, pokrycia dachu, prace elektryczne, montaż kamer wraz z urządzeniami, oświetlenia, wejścia na kartę 98 000 zł
Roboty budowlane związane z otoczeniem hydroforni - rozbiórki, przebudowa wjazdu, skarpy 69 000 zł
Zieleń - 12 500 zł
Zakup i montaż wyposażenia hydroforni /stojaki dwupoziomowe/, malej architektury na zewnątrz /ławki, donice, domek dla owadów, barierki/ i oznakowanie projektu - 93 000 zł.
Koszt całkowity 282 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
282 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa estetyki otoczenia budynków poprzez remont starej hydroforni, poprawa bezpieczeństwa poprzez przebudowę zdewastowanego, wyeksploatowanego budynku nieczynnej hydroforni, stworzenie miejsca do odpoczynku wśród zieleni w pobliżu miejsca zamieszkania, możliwość przechowania rowerów okolicznych mieszkańców.
Koszty utrzymania projektu na lata następne ok. 5 tys. zł/rok

Modyfikacje

28.01.2021 13:51
Koordynator w Dzielnicy Targówek
12.04.2021 12:07
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Targówek
14.04.2021 10:42
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł! Może taka zmiana powinna dotknąć również innych niewykorzystywanych hydroforni na osiedlu. Mam nadzieję, że miasto i spółdzielnie/wspólnoty zainspirują się tym projektem :)
  Radosław Szyk  25.01.2021 22:39
 • Pomysl przerobienia na schowek na rowery dobry.
  Oby tylko umieszczenie na górze ławek nie spowodowało nocnych spotkań i nocnych hałasów dla mieszkańców bloków położonych przy ul. Smoleńskiej 66 i 70.
  Mieszkaniec22486  26.01.2021 21:18
 • Generalnie pomysł mi się podoba, ale widzę w nim trochę niedopowiedzeń.
  1. W uzasadnieniu napisano: "Proponowałabym zarząd nad miejscem przekazać Zarządowi lub Wspólnocie jednego z bloków obok". Mam rozumieć, że na chwilę obecną nie ma decyzji kto zajmie się zarządzaniem obiektem? Kto będzie nim zarządzał jeśli żaden z zarządców okolicznych dwóch budynków się nie zgodzi? Czy były już z nimi prowadzone rozmowy i któryś jest chętny?
  2. Jeśli obiektem będzie zarządzał np. zarządca bloku przy ul. Smoleńskiej 66 to kto innych i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z rowerowni? Czy np. mieszkaniec z bloku z ul. Piotra Skargi 58 będzie mógł korzystać z tego obiektu?
  3. Jakie będzie kryterium decydujące o tym kto i ile sprzętu (rowery, wózki, itp) może trzymać w środku?
  4. Koszt utrzymania szacowany na ok 5 tys zł rocznie będą pewnie pokrywali użytkownicy płacąc abonament. Autorze, dobrze się domyślam? Jeśli tak to powinno to jasno i wyraźnie być zaznaczone w opisie projektu. Przy 25 chętnych osobach wychodzi 200 zł rocznie.
  Mieszkaniec15272  08.05.2021 11:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany