Mikropark pod Wierzbą

329
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon A
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
9 980 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 598 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Na niewielkim skwerze przed sklepem rośnie piękna wierzba. Jednak rosnąca wokół trawa i chodnik zostały zniszczone przez czas i parkujące samochody. Ten teren warto uporządkować. Projekt zakłada wymianę chodnika, zasianie brakującej trawy, uniemożliwienie parkowania od strony przejścia dla pieszych przez ul. Bełdan, postawienie ławek i stolika.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.01.2018 12:15
PROJEKT ZREALIZOWANO. Wykonano remont chodnika, ułożono obrzeża, zamontowano 2 ławki i stół, wyrównano i ukształtowano teren z dowozem ziemi, założono trawniki. Zamontowano 6 szt. słupów zabezpieczających teren przed parkowaniem samochodów od strony ul. Bełdan.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon A
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Modzelewskiego, Orzycka, Bełdan
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Kieszonkowy skwer, na którym rośnie wierzba.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Na niewielkim skwerze przed sklepem rośnie piękna wierzba. Jednak rosnąca wokół trawa i chodnik zostały zniszczone przez czas i parkujące samochody. Ten teren warto uporządkować. Projekt zakłada wymianę chodnika, zasianie brakującej trawy, uniemożliwienie parkowania od strony przejścia dla pieszych przez ul. Bełdan, postawienie ławek i stolika.
Opis projektu
Projekt polega na uporządkowaniu małego terenu zieloni przyulicznej, który znajduje się między ul. Modzelewskiego, Orzycką i Bełdan. Część chodników jest bardzo zniszczona. Są tam bardzo zniszczone schodki, które utrudniają poruszanie się osób starszych, na wózkach i z wózkami. Od czasu postawienia słupków od strony ul. Modzelewskiego widać, że część trawnika została zniszczona przez parkujące samochody. Jednocześnie pojazdy nadal nielegalnie parkują od strony ul. Bełdan.

Na skwerze znajduje się bardzo piękna wierzba, dzięki której to miejsce posiada ogromny potencjał. Wystarczy zrobić niewielkie porządki, aby ten skwer stał się miejscem, gdzie ma się ochotę posiedzieć. W tym celu proponuje wymianę chodników, zasianie brakującej trawy, uniemożliwienie nielegalnego parkowania, postawienie dwóch ławek i stolika. Te drobne zmiany sprawią, że to miejsce będzie miało dużo bardziej pozytywny wygląd niż obecnie.

Projekt zakłada, że zagospodarowanie opracuje architekt krajobrazu. Ponieważ jest to nieduża przestrzeń, to szczegółowy rysunek stanu docelowego mógłby zostać wyłoniony w ramach ćwiczeń lub konkursu dla studentów architektury krajobrazu.

W ramach projektu odbędą się raz w miesiącu spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców, na których będą prezentowane postępy w realizacji projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wokół nas brakuje dobrze zaprojektowanych przestrzeni publicznych. Skwer pomiędzy ulicami Modzelewskiego, Orzycką i Bełdan posiada ogromny potencjał dobrze działającego miejsca. Niestety połamane płyty chodnikowe, brak trawy i miejsce do siedzenia nie zachęcają do siedzenia tam. Skwer można tanio zmienić w przyjemne miejsce. Projekt ma na celu stworzenie pod wierzbą miejsca, gdzie chce się posiedzieć i oglądać otoczenie.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Ustawienie dwóch ławek = 1980 zł
2. Ustawienie stolika = 500 zł
3. Remont chodników = 4000 zł
4. Ustawienie słupków przed przejściem dla pieszych od strony ul. Bełdan - 6 * 200 zł = 1200 zł
5. Posianie trawnika = 300 zł
6. Projekt zagospodarowania = 2000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
9 980,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Do odbiorców należy dołączyć żulernie. Proponuję usunięcie stolika. Wg mnie każdy projekt porządkujący przestrzeń publiczną jest wart poparcia. Brawo dla tego projektu, w ten sposób zmieniamy postrzeganie otoczenia. Pozdrawiam
  Mieszkaniec584  12.01.2016 18:42
 • Ależ świetny projekt!Trzymam kciuki, by wygrał w głosowaniu.
  Mieszkanka143  21.01.2016 18:51
 • Projekt nie ma sensu bez uporządkowania parkowania na ulicy Orzyckiej od Bełdan do Modzelewskiego oraz wzdłuż całej ulicy Bełdan. Samochodów w tym rejonie nie ubędzie - nie będą parkowały w tym miejscu, to rozjadą inny trawnik.
  Mieszkaniec3109  04.03.2016 22:55
  • Dziękuję za komentarz.
   Nie rozumiem tych obaw. Rok temu postawiono słupki na skrzyżowaniu Modzelewskiego z Orzycką. Liczba samochodów zagracających chodniki spadła. Nie zauważyłem, aby od tego czasu trawniki wzdłuż Bełdan zaczęły być rozjeżdżane. Tak samo będzie po osłupkowaniu chodnika od strony Bełdan. Proszę zauważyć, że zaoczni studenci w końcu korzystają z płatnego parkingu na terenie uczelni.
   Robert Buciak  05.03.2016 19:34 Autor projektu
  • Nie neguję potrzeby ogrodzenia przejścia dla pieszych. Chodzi raczej o to, że cała ta strefa jest porządkowana "po kawałku", w reakcji na to, co się dzieje. W tym momencie samochody wjeżdżają pod budynek Orzycka 1, zastawiają drogę pożarową, niszczą przejście do ul. Rzymowskiego i resztki trawników przy przystanku. Trzeba tu większego zastanowienia nad uporządkowaniem całego terenu. W tym momencie panuje chaos i organizacyjny, i estetyczny.
   Mieszkaniec3109  06.03.2016 20:53
  • Dziękuję za komentarz.
   Zgadzam się, że jest potrzeba całościowego przemyślenia zmian w tej okolicy. Mamy wybór, czy czekać aż urząd dzielnicy postanowi zająć się kompleksowo miejscem, co może zająć wiele lat, czy apelować o małe zmiany, które można wprowadzić w ciągu kilku miesięcy. Na razie działa tylko to drugie. Jeśli mieszkańcy okolicy zorganizują się i aktywnie zaczną apelować o kompleksową zmianę, to chętnie ich wesprę.
   Robert Buciak  07.03.2016 10:00 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany