Jacuzzi i kąpielowy pomost pływający na Wiśle

1812
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
168 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • rekreacja i wypoczynek
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Cumowana niecka kąpielowa z plenerowym jacuzzi.
Pływający obiekt skonstruowany na bazie pomostów modułowych.

Całość obiektu mobilna i gotowa do podłączenia do nabrzeża lub obiektu pływającego.
Obiekt otwarty i ogólnodostępny. W całości otwarty na otoczenie i umożliwiający kontakt z nadwiślańską przyrodą.

Obiekt przeznaczony dla 8 osób jednocześnie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Port Czerniakowski, bulwary Wiślane.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja uzależniona od warunków hydrologicznych na Wiśle.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Cumowana niecka kąpielowa z plenerowym jacuzzi.
Pływający obiekt skonstruowany na bazie pomostów modułowych.

Całość obiektu mobilna i gotowa do podłączenia do nabrzeża lub obiektu pływającego.
Obiekt otwarty i ogólnodostępny. W całości otwarty na otoczenie i umożliwiający kontakt z nadwiślańską przyrodą.

Obiekt przeznaczony dla 8 osób jednocześnie.
Opis projektu
Pomost pływający o wymiarach 6 x 3 metry z niecką (basenem) kąpielowym.
Konstrukcja składa się z pomostu pływającego z niecką z wodą oraz wanny z hydromasażem.

Konstrukcja dostosowana do uwarunkowań charakterystyki akwenu (rzeki Wisły i infrastruktury portu. Zabezpieczony relingami (linami) burtowymi.
Część z niecką z dnem – zabezpieczony siatkami od strony dna.

Całość konstrukcji umożliwia łatwą i szybką rozbudowę czy modernizację. W razie konieczności demontażu i zabezpieczenia na wypadek niesprzyjających warunków hydrologicznych akwenu. Demontaż, zmiana lokalizacji i wyciągnięcie pomostów z wody nie będzie stanowiło trudności.

Pomosty polietylenowe (lub stali cynkowanej ogniowo) tworzące pomost pływający są odporne na promieniowanie UV, odporne na uderzenia i generują ograniczone koszty konserwacji.
Całość konstrukcji będzie posiadła powierzchnię antypoślizgową imitującą drewno. Estetyka wykonania zbliżona do naturalnego charakteru otoczenia.

Możliwość mocowania pomostu z jacuzzi z niecką basenową do brzegu i dna akwenu w sposób tradycyjny za pomocą żerdzi/pali, za pomocą martwych kotwic i łańcuchów lub za pomocą wytyków.

Łączność konstrukcji z brzegiem lub nabrzeżem za pomocą trapów odpowiedniej długości, które mogą również pełnić rolę elementów mocujących czy stabilizujących.

Część jacuzzi przeszklona i niezależna od warunków atmosferycznych.

Całość konstrukcji pomostu będzie wyposażone m.in. w: progi, knagi, koła ratunkowe z rzutką, bosaki teleskopowe, łańcuchy kotwiczne, wieszaki, szekle, martwe kotwice, zawiesia. Pokłady pomostu z deski, ryflowanej, impregnowanej ciśnieniowo.

Pomosty będą posiadały Świadectwo Uznania Typu Wyrobu wydane przez Polski Rejestr Statków. Wykonane pomosty muszą posiadać orzeczenia o Zdolności do Pływania wydane przez Polski Rejestr Statków.

Jacuzzi będzie przeznaczone do użytku zewnętrznego dla maksimum 8 osób. Pojemność około 1500 litrów. Obiekt wyposażony w dysze masujące i powietrzno-dmuchowe. Podłączenie obiektu do napięcia 220-240 V

Projekt wymaga obsługi przez 1 osobę

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Warszawski odcinek Wisły stał się jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji w mieście. Każdego roku poszerza się oferta atrakcji umożliwiających spędzanie czasu nad rzeką. Brakuje jednak miejsc związanych z kameralnym, bliskim naturze, relaksem. Idea projektu dodatkowo wpisuje się w społeczną odpowiedzialność i skoncentrowanie na dbałości o środowisko w kontekście otoczenia, jak również w trend zdrowego stylu życia, z którym warto kojarzyć miasto, Wisłę i sposób spędzania czasu w przestrzeni publicznej. Reasumując - projekt jest zorientowany ekologicznie, zdrowotnie, społecznie i edukacyjnie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
168 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
1. Projekt zakłada budowę niecki kąpielowej z plenerowym jacuzzi. W przypadku niecki basenowej potrzebny jest stały przepływ wody, który może być realizowany przez wodę płynącą – rzekę, przy stałym monitorowaniu jakości wody. Tym samym dyskwalifikowany jest Port Czerniakowski jako miejsce użytkowania obiektu, gdzie takiego przepływu nie ma. Lokalizacja projektu przy bulwarach wiślanych nie jest możliwa, z uwagi na fakt, że m.st. Warszawa nie jest administratorem terenu – gruntów pokrytych wodami powierzchniowymi płynącymi. Na użytkowanie (dzierżawę) w/w gruntów, dla których Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wykonują uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, wymagana jest odpowiednia zgoda/decyzja/umowa zawarta z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Takiej umowy m.st. Warszawa nie posiada, dlatego też nie jest możliwa realizacja projektu w powyższej lokalizacji. Uwzględniając powyższą analizę, lokalizacja projektu mogłaby być rozpatrywana jedynie w zakresie Portu Czerniakowskiego, z wyłączeniem elementu niecki kąpielowej. 2. Realizacja projektu jako istniejącego niezależnie obiektu pływającego nie jest możliwa, gdyż zgodnie z wytycznymi sanepidu konieczne jest zapewnienie dla obiektu zaplecza socjalnego, które powinno zapewniać użytkownikom możliwość rozebrania się z pozostawieniem w szafce odzieży i obuwia, ze ścisłym rozdzieleniem strefy brudnej i czystej, skorzystanie z WC oraz prysznica. Niezbędne jest również pomieszczenie gospodarcze /pomocnicze służące do przechowywania środków czystości, środków myjących, czyszczących, sanityzujących i dezynfekcyjnych oraz sprzętu myjącego. Takiej możliwości nie stwarza zagospodarowanie Portu Czerniakowskiego. 3. W chwili obecnej nie jest możliwe zabezpieczenie możliwości podłączenie obiektu do mediów w nabrzeżu Portu Czerniakowskiego z uwagi na brak miejsc cumowniczych z dostępem do przyłączy. Podłączenie obiektu jacuzzi do budowanej w ramach innego projektu z budżetu obywatelskiego obiektu pływającego SAUNY WISŁA nie jest możliwe z uwagi na obowiązującą gwarancję SAUNY.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany