Plac miejski przy skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Wilczej

2055
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Filip Kowalski-Ocneanu
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
780 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1241 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zmianę przeznaczenia przestrzeni przy skrzyżowaniu ulic Wilczej i Poznańskiej na plac miejski z zielenią, mała architekturą i przestrzenią rekreacyjną.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.06.2022 09:45

W czerwcu podpisana została umowa z Wykonawcą na wykonanie dokumentacji projektowej. Trwają prace projektowe.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Terenów Publicznych

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skrzyżowanie ulic Poznańskiej i Wilczej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Warszawa, Śródmieście. Nr obrębu: 50503, Nr działki: 117/10.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zmianę przeznaczenia przestrzeni przy skrzyżowaniu ulic Wilczej i Poznańskiej na plac miejski z zielenią, mała architekturą i przestrzenią rekreacyjną.
Opis projektu
Otwarta przestrzeń znajdująca się w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ulic Poznańskiej i Wilczej aktualnie jest zupełnie niezorganizowana i praktycznie cała zajęta jest przez beton i parkujące auta, przez co nie spełnia żadnych funkcji estetycznych ani rekreacyjnych.

Projekt zakłada likwidacje podjazdu oraz parkingu na danej przestrzeni i ograniczenie go do parkowania prostopadłego wzdłuż ulicy Poznańskiej oraz równoległego wzdłuż Wilczej. Na miejscu uwolnionym od samochodów i betonu proponuje utworzenie placu/skweru poprzez umieszczenie zieleni, zarówno w formie krzewów, traw, kwiatów jak i drzew. Dodatkowo przewiduje instalacje dodatkowych latarni, ławek, małej architektury (do ustalenia, np. fontanna, neon itd). Pozwoli to na uzyskanie przyjemnej przestrzeni miejskiej oraz zielonej oazy, których w okolicy jest bardzo niewiele.

Należy zaznaczyć iż projekt NIE POSTULUJE ZA CAŁKOWITĄ LIKWIDACJĄ MIEJSC PARKINGOWYCH, lecz ich OGRANICZENIEM o 50%, w celu kompromisu pomiędzy różnymi funkcjami (parkingowa, rekreacyjną, estetyczną).

W załącznikach przedstawiony jest stan aktualny przestrzeni oraz projekt, będący jedynie luźną koncepcją tego jak może być zagospodarowana owy plac. Wszystkie załączone utwory zostały wykonane przez autora projektu. Dokładny projekt placu zostanie stworzony po wybraniu go do realizacji.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W przedstawionej okolicy zauważalny jest wyraźny deficyt drobnych terenów zielonych/rekreacyjnych, które pozwalałyby na chwilkę wytchnienia np. podczas spacerów po zabytkowych częściach Śródmieście południowego. Dodatkowo taki projekt podniesie wartość i podkreśli reprezentacyjność danej przestrzeni, która sąsiaduje z bardzo często uczęszczanymi zarówno przez mieszkańców jak i turystów miejscami m. in. ulicą Poznańska z restauracjami czy halami Koszyki. Jednocześnie pozostawi on część miejsc parkingowych zapewniając danej przestrzeni rozszerzoną funkcjonalność, oraz kompromis interesów.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu wynosi 780 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
780 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Po zrealizowaniu projektu mieszkańcy utracą 20 miejsc postojowych a w przestrzeni uwolnionej od pojazdów powstanie strefa zieleni. Podniesie to jakość przestrzeni i doda funkcję wypoczynkową dla przechodniów na tym odcinku ulicy.

Modyfikacje

08.04.2021 10:37
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
01.06.2021 13:30
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Parking przy szkole. W okolicy druga szkola i przedszkole przy wilczejgdzie nie mozna nawet na chwile przystanac aby dziecko wypuscic do szkoly. Jedyny wiekszy parking w okolicy. Likwidacja go to koszmarny pomysl. Powstanie miejsce kultury gdzie bedzie lalo sie piwo a potem mocz na nase uloce. I tak halas z dotychczasowych pseudo kulturalnych obiektow rozchodzi sie do 4 nad ranem. Dziekujemy za taki projekt.
    Mieszkaniec28703  11.07.2021 18:11
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany