Jadłodzielnia na Bielanach

1088
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bielany
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
59 640 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Jadłodzielnia to miejsce, które wpisuje się w ideę foodsharingu. W przygotowanej przestrzeni, wyposażonej m.in. w lodówkę i szafkę, każdy może zostawić jedzenie, którym chce się podzielić i każdy może je stamtąd zabrać.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przy pawilonie handlowo-usługowym, ul. Kasprowicza 16.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Jadłodzielnia to miejsce, które wpisuje się w ideę foodsharingu. W przygotowanej przestrzeni, wyposażonej m.in. w lodówkę i szafkę, każdy może zostawić jedzenie, którym chce się podzielić i każdy może je stamtąd zabrać.
Opis projektu
Według Wikipedii jadłodzielnia to punkt służący do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy użytkownikami w ramach foodsharingu. W tym miejscu każdy może przynieść jedzenie i każdy może się nim poczęstować - niezależnie od majętności, pochodzenia i innych cech. Z takich przestrzeni płynie wiele korzyści, które uważam za wartościowe: osoby potrzebujące mogą łatwo zdobyć potrzebne pożywienie, mniej jedzenia jest marnowane, co dobrze wpływa na środowisko naturalne, a także mamy kolejną przestrzeń do robienia dobrych uczynków.
Uważam, że warty podkreślenia jest fakt, że nie tylko ja wierzę w tę ideę: pomysł na postawienie jadłodzielni wygrał w ankiecie, którą przeprowadziłam na Facebooku wśród mieszkańców naszej dzielnicy, dlatego też wierzę, że znajdą się chętni do korzystania z niej.

Projekt zakłada ponadto organizacji 5 warsztatów po 2h „Nasza żywność. Nasza przyszłość” dotyczących odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji żywności.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tak jak wspomniałam we wstępie, są dwa główne powody, dla których widzę duży potencjał jadłodzielni:
-daje dostęp do pożywienia każdemu, kto chce lub potrzebuje go z jakiegokolwiek powodu. Przede wszystkim wspomaga osoby w problemie bezdomności, ubóstwa.
-zmniejsza negatywny wpływ człowieka na środowisko - wyprodukowanie żywności wywiera wpływ na środowisko: wiąże się ze zużyciem wody, produkcją gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery, zużywaniu paliwa na transport. Szacuje się, że 1/3 wyprodukowanego jedzenia jest marnowana, z czego najwięcej - wbrew pozorom - nie przez gastronomię, sklepy czy transport, ale przez nasze zaniedbania - nawet 60% ogółu zmarnowanej żywności jest wyrzucana w gospodarstwach domowych

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zaprojektowanie i utworzenie Jadłodzielni = 30 000 zł
Dodatkowo należy doliczyć:
koszty wyposażenia (lodówka, szafki na suchy prowiant) około = 5000 zł
koszty eksploatacyjne (prąd, utrzymanie czystości) ok 170 zł/ m-c = 2040 zł rok
koszt osobowy (prowadzenie jadłodzielni- weryfikacja dat żywności, sprzątanie) w założeniu możemy opierać się na pozyskaniu wolontariuszy, jednak w przypadku braku osób chętnych musimy zapewnić osobę – koszt ok 1000-1500 zł m-c co daje nam przy maksymalnej stawce kwotę = 18 000 zł
wykonanie oznaczeń projektu obywatelskiego (szyld) = 2000 zł
wobec czego szacunkowy koszt powstania jadłodzielni to 57 040 zł

Organizacja 5 warsztatów po 2h „Nasza żywność. Nasza przyszłość” dotyczących odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji żywności = 2 600 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
59 640,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt uczy zachowań i postawy: -proekologicznej, -minimalizującej generowanie odpadów, -przeciwdziałającej marnotrawstwu: żywności, przedmiotów i rzeczy, -poszanowania dla środowiska naturalnego. Udział w warsztatach zapewni mieszkańcom Dzielnicy niezbędną wiedzę i umiejętności dotyczących przeciwdziałaniu marnotrawstwu jedzenia

Modyfikacje

26.04.2021 12:49
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Bielany
27.04.2021 13:01
Koordynator w Dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany