Bezpieczna zielona Wołoska

815
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon C
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
290 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Na Wołoskiej często dochodzi do wypadków drogowych. Kierowcy zostawiają samochody na trawniku na Konstruktorskiej i na chodniku na Bytnara. Rowerzyści jeżdżą wśród pieszych na chodnikach. Te wszystkie problemy można rozwiązać! Wystarczy wykonać kilka drobnych poprawek.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon C
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wołoska od Racławickiej do Marynarskiej, Konstruktorska od Wołoskiej do Postępu
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wołoska od Racławickiej do Marynarskiej, Konstruktorska od Wołoskiej do Postępu
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Na Wołoskiej często dochodzi do wypadków drogowych. Kierowcy zostawiają samochody na trawniku na Konstruktorskiej i na chodniku na Bytnara. Rowerzyści jeżdżą wśród pieszych na chodnikach. Te wszystkie problemy można rozwiązać! Wystarczy wykonać kilka drobnych poprawek.
Opis projektu
Pracownicy biurowców na Służewcu i mieszkańcy Wierzbna narzekają na brak miejsc do parkowania, zaś piesi i rowerzyści na brak udogodnień po rozbudowie.

Projekt polega na wprowadzeniu kilku prostych zmian, które rozwiążą te problemy. Konieczne jest uporządkowanie parkowania na Osiedlu Wierzbno, szczególnie na Bytnara, gdzie parkujące na chodnikach samochody utrudniają ruch pieszych, oraz na Konstruktorskiej, gdzie kierowcy zniszczyli trawnik. Projekt przewiduje, że w konsultacji z mieszkańcami Osiedla Wierzbno zostanie wydanych 20 tys. zł na przywrócenie chodników pieszym i uporządkowanie parkowania. Projekt przewiduje, że trawnik na Konstruktorskiej (po stronie północnej) zostanie obsiany trawą i zostanie tam posadzony szpaler 50 drzew. Jednocześnie na jezdni Konstruktorskiej po jej północnej stronie zostanie wyznaczony pas postojowy, a chodnik poszerzony i zabezpieczony słupkami przed nielegalnym parkowaniem.

Dodatkowo projekt zakłada wyprostowanie kilku błędów, które powstały podczas ostatniej przebudowy Wołoskiej. Zostanie dobudowany brakujący odcinek drogi dla rowerów po wschodniej stronie ulicy od Domaniewskiej do Konstruktorskiej. Zostaną też wykonane zjazdy rowerowe z Wołoskiej w wylot Miączyńskiej oraz z Racławickiej w wylot Karwińskiej (na zdjęciu w załączniku).
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo ruchu na Wołoskiej, ułatwi poruszanie się pieszo po chodnikach na Wierzbnie, umożliwi posadzenie 50 drzew na Służewcu i poprawi dojazd rowerami na Wyględów.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Budowa ścieżki rowerowej po wschodniej stronie, od ul. Domaniewskiej do ul. Konstruktorskiej: 125 000 zł.
2. Uporządkowanie parkowania na Osiedlu Wierzbno, szczególnie na Bytnara (szczegółowe rozwiązania na etapie realizacji) – 20 000 zł
2. Budowa ścieżki rowerowej od Wołoskiej do wylotu ulicy Miączyńskiej - 10 m = 5 000 zł
3. Budowa ścieżki rowerowej od Racławickiej do wylotu ulicy Karwińskiej - 5 m = 2 500 zł
5. Wyznaczenie pasa postojowego po północnej stronie jezdni ulicy Konstruktorskiej od Wołoskiej do Postępu - 30 miejsc postojowych * 250 zł = 7 500 zł
6. Postawienie słupków po północnej stronie jezdni ulicy Konstruktorskiej od Wołoskiej do Postępu - 180 sztuk * 200 zł = 54 000 zł oraz poszerzenie chodnika do przepisowej szerokości = 26 000 zł.
7. Posianie trawnika po północnej stronie jezdni ulicy Konstruktorskiej od Wołoskiej do Postępu - 300 m * 10 m * 15 zł/m2 = 45 000 zł
8. Posadzenie 50 drzew - 50 sztuk * 1500 zł = 75 000 zł
9. Dokumentacja projektowa = 30 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
290 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Utrzymanie i pielęgnacja zieleni
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

15.04.2016 13:18
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Może zamiast (albo obok) drzew zrobić wysoki żywopłot. Można się inspirować moim projektem nr 552 - Zielone ekrany wzdłuż Powstańców Śląskich. Polecam też artykuły: www.zszp.pl/pliki/ZWKfitoremediacjaWK.doc i https://forumakademickie.pl/fa/2013/03/naturalni-odtruwacze/.

  I jeszcze drobnostka: zdjęcia są do góry nogami:)
  Mieszkaniec879  14.01.2016 22:01
  • Co miałaby chronić ta zielona ściana? Na północ od Konstruktorskiej jest zajezdnia tramwajowa. Nie ma sensu tworzyć bariery. Najnormalniejsze drzewa są w tym przypadku najlepsze.
   Robert Buciak  14.01.2016 22:55 Autor projektu
  • Słusznie. Nie przeanalizowałem dokładnie. Tu rzeczywiście drzewa niczego nie chronią. Najlepsze by były takie gatunki, które mają dużą zdolność pochłaniania zanieczyszczeń, to będzie z nich dodatkowy pożytek.
   Mieszkaniec879  15.01.2016 13:36
 • Zdjęcia w załącznikach są odwrócone "do góry nogami" czy to ma jakąś wymowę odnośnie przebudowy Wołoskiej czy to przypadek?
  Mieszkaniec63  14.01.2016 22:33
  • To chyba jakiś błąd systemowy, bo w wielu projektach widziałem odwrócone zdjęcia.
   Robert Buciak  14.01.2016 22:53 Autor projektu
 • Idiotyczny pomysł. Po to wydano tyle pieniędzy na jezdnię, żeby z niej teraz parking robić?
  Mieszkaniec2534  26.01.2016 15:56
  • Właśnie o to chodzi, że wydano za dużo pieniędzy na jezdnie i teraz stoją nie w pełni wykorzystywane. Chcę zrobić z nimi coś pożytecznego, a skoro brakuje miejsc postojowych na Mordorze i na Wierzbnie, to pomysł jest raczej oczywisty.
   Robert Buciak  26.01.2016 20:42 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany