DZIELNIA- Magazyn Dobra, miejsce bezpłatnej wymiany przedmiotów

1687
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Ewelina Filipowicz
Współautorzy Jerzy Piasecki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
239 600 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt polega na uruchomieniu 8 DZIELNI – Magazynów Dobra, czyli miejsc, w których każdy może bezpłatnie zostawić niepotrzebne już przedmioty lub bezpłatnie wziąć to, czego potrzebuje. Będzie można zostawiać tam ubrania, buty, zabawki, dekoracje, książki, płyty oraz inne przedmioty codziennego użytku.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Właściwy Miejscowy Urząd Dzielnicy w ramach posiadanych zasobów lokalowych przydzieli lokal w uzgodnieniu z autorem projektu.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokale wyznaczone przez Urzędy Miasta st. Warszawy nie mniejsze niż 30 m2, najlepiej ze swobodnym dostępem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z dostępem do mediów: prąd, kanalizacja (opcjonalnie).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na uruchomieniu 8 DZIELNI – Magazynów Dobra, czyli miejsc, w których każdy może bezpłatnie zostawić niepotrzebne już przedmioty lub bezpłatnie wziąć to, czego potrzebuje. Będzie można zostawiać tam ubrania, buty, zabawki, dekoracje, książki, płyty oraz inne przedmioty codziennego użytku.
Opis projektu
Przewidywane jest, że „DZIELNIA - Magazyn Dobra” będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 20. Możliwe jest też otwarcie w soboty. Jest to miejsce swobodnie dostępne dla wszystkich w ustalonych godzinach. Przyniesione rzeczy będą udostępnione na półkach, regałach i wieszakach, posegregowane wg rodzajów, gabarytów itp.

Głównym celem stworzenia Dzielni jest idea “sharing is caring”, czyli “dzielenie się jest dbałością”. Dzieląc się zbędnymi nam już rzeczami, którym można dać drugie życie, ograniczamy ilość odpadów, nie marnujemy, a dzięki temu dbamy o środowisko naturalne i innych ludzi. Wspólne miejsce będzie źródłem różności, z którego ludzie będą korzystać i cieszyć się ze znalezionych przedmiotów oraz zabezpieczać swoje potrzeby często niemożliwe do zrealizowania z powodu ograniczonych środków.

Istnienie Dzielni przyczyni się do zwiększenia świadomego korzystania z wytworzonych dóbr, dbałości o pracę rąk ludzkich i zapobiegania generowania odpadów, a tym samym do ochrony środowiska.

Podobne miejsce istnieje od kilku lat w Poznaniu.

W Warszawie działają dwa takie miejsca i cieszą się doskonałym odbiorem społecznym. Jedno z nich mieści się na Bielanach - Dzielnia Bielany. Jednak mieszkańcy korzystający zauważają potrzebę większej ilości takich miejsc. Grupa na FB liczy sobie prawie 5900 członków!

Planowane są również działania i spotkania edukacyjne, mające na celu wzbudzenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Realizowane będą warsztaty, na których pokażemy w jaki sposób dać drugie życie niewykorzystanym ubraniom. Będzie to również inspiracja do tworzenia wyjątkowych rękodzieł. Zaproponujemy warsztaty z cerowania i szycia, robienia łat i drobnych napraw oraz ozdabiania ubrań.

Do projektu zostanie wyznaczony operator na podstawie konkursu profilowanego dotacyjnego dla NGO. Operator projektu zadba o wygodne rozplanowanie przestrzeni, w której wyeksponowane będą rzeczy. Zadba również o założenie grupy na portalu społecznościowym, dzięki której łatwiej będzie się komunikować z sympatykami. Znacząco wpłynie to na sprawną wymianę przedmiotów, zawiązywanie więzi międzyludzkich, utworzenie wspólnoty, która po zakończeniu projektu będzie samodzielnie dbała o to miejsce. Projekt po roku nie będzie wymagał ponoszenia dodatkowych kosztów i będzie kontynuowany jeżeli Urząd Miasta zechce dalej udostępniać lokal.

Potrzeby do realizacji projektu na 1 "Dzielnię-Magazyn Dobra":
1) Pomieszczenie od 30 m2 wybrane w porozumieniu z urzędem
2) Wyposażenie pomieszczenia:
-regał otwarty 210 x 100 cm x 40 cm - 4 szt.
-wieszaki ok 100 szt.
-drążki do wieszania ubrań
-kosze/pudełka do segregacji
3) Wyposażenie sanitarne (sprzęt do sprzątania, worki na śmieci, środki czystości, dezynfekcja rąk, szafka na artykuły gospodarcze)
4) Materiały promocyjno-informacyjne (opracowanie i druk plakatów/ bannera)
5) Praca operatora- założenie i prowadzenie grupy na portalu społecznościowym, opracowanie regulaminów
6) Zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za otwieranie i zamykanie miejsca oraz sprzątanie
7) Zawarcie umowy na wywóz odpadów
8) Koszt prowadzenia warsztatów
9) Koszty eksploatacji energii elektrycznej: oświetlenie LED, koszty monitoringu i zapisu, koszty napraw urządzeń.

Przewidywany koszt 1 Dzielni: 29.950 pln
Przewidywany koszt 8 Dzielni: 29.950 x 8= 239.600 pln
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzielnia jest miejscem dla każdego, kto myśli o drugim człowieku, zwłaszcza znajdującym się w potrzebie. Miejsce to będzie łączyć poprzez myślenie o innych, ale też o środowisku i niemarnowaniu dobrych jeszcze przedmiotów. Dzięki temu zmniejszy się ilość wywożonych odpadów w danej dzielnicy.

Dzielnia to miejsce łączące wszystkich mieszkańców. Dzięki niemu wiele osób będzie mogło bezpłatnie wybrać sobie ubrania, buty czy przedmioty codziennego użytku, na które nie wszystkich stać. Uwrażliwia na potrzeby innych i sprzyja nawiązywaniu więzi społecznych. Będzie stanowiła możliwość zorganizowania wzajemnej pomocy przez korzystających dla innych.
Dzięki Dzielniom dla potrzebujących ich sytuacja nie będzie tak dotkliwa i uciążliwa. Pozwoli zachować godność, ponieważ oferowane przedmioty będą wyeksponowane w czystym miejscu i każdy sam będzie mógł je wybierać wg uznania.

Dzielnia będzie też miejscem edukacyjnym, gdzie będzie można dowiedzieć się o różnych możliwościach ochrony środowiska, które każdy mieszkaniec może wdrożyć w życie. Będzie też stanowiło zachętę do kreatywnego, samodzielnego naprawiania i ulepszania rzeczy.

Uzasadnieniem jest również fakt znakomitego odbioru Dzielni powstałej na Bielanach. Odwiedzający zauważają zapotrzebowanie na jej obecności w okolicach miejsca swojego zamieszkania. Kolejne lokalizacje mogłyby sprostać potrzebom mieszkańców oraz upowszechnić ideę dzielenia się.

Stwierdzenie: "Dobro się mnoży, jeśli się je dzieli!" stanie się mottem Dzielni - Magazynu Dobra.

Dzielnia sprzyja pozytywnym działaniom społecznym. Mieszkańcy dbają o to miejsce, bo zależy im na jego utrzymaniu. Chętnie włączają się w organizowane akcje, rozwieszają ubrania, segregują rzeczy, żeby wyglądały atrakcyjnie, były ułożone w odpowiednich miejscach oraz dbają o porządek i jej wygląd.

Po zakończeniu finansowania projektu "Dzielnia-Magazyn Dobra" będzie mogła samodzielnie dalej funkcjonować. Dzięki wykonanej inwestycji jeszcze długi czas będzie radością i pożytkiem dla Mieszkańców Warszawy.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
239 600,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Brak odpowiednich lokali w zasobach miasta stołecznego Warszawy, w których projekt mógłby zostać zrealizowany.

Modyfikacje

25.01.2021 22:36
Autor projektu
25.01.2021 23:42
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany