Marsz, marsz, Dąbrowski...

359
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon B
Autor pomysłu Robert Buciak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
31 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Na wielu ulicach Starego Mokotowa piesi mają poważne problemy, aby przejść po chodniku. Parkujące samochody zostawiają pieszym mniej niż wymagane prawem 1,5 metra. Projekt polega na ustawieniu kwietników, słupków i stojaków rowerowych w miejscu, gdzie piesi najbardziej odczuwają brak miejsca.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon B
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Dąbrowskiego między ul. Kraushara i Łowicką po stronie południowej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
ul. Dąbrowskiego między ul. Kraushara i Łowicką po stronie południowej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Na wielu ulicach Starego Mokotowa piesi mają poważne problemy, aby przejść po chodniku. Parkujące samochody zostawiają pieszym mniej niż wymagane prawem 1,5 metra. Projekt polega na ustawieniu kwietników, słupków i stojaków rowerowych w miejscu, gdzie piesi najbardziej odczuwają brak miejsca.
Opis projektu
Idąc ul. Dąbrowskiego od Al. Niepodległości w kierunku Ronda Jasienicy widzimy przy krawężniku najpierw donice z kwiatami, potem przeciskamy się między samochodami, następnie przed cukiernią znów stoją donice z kwiatami, dalej przeciskamy się obok samochodów. Przy przejściu dla pieszych stoją słupki, a potem znów samochody blokują chodnik. W tym roku w wyniku ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego na tym odcinku ulicy zostanie wprowadzony ruch rowerów w stronę Al. Niepodległości. Spowoduje to jeszcze większy ruch ludzi, którzy muszą się pomieścić na ulicy.

Projekt polega na ustawieniu na Dąbrowskiego od Ronda Jasienicy do ul. Kraushara 40 donic z kwiatami, 80 słupków typu patriotka i 10 stojaków rowerowych. Donice stanęłyby od ul. Kraushara do cukierni, co stworzyłoby jednolity charakter ulicy. Po obu stronach przejścia dla pieszych proponuję postawić po 5 stojaków rowerowych. W ten sposób nie tylko łatwiej będzie dojechać rowerem na zakupy. Montaż stojaków poprawi widoczność na przejściu dla pieszych, a więc bezpieczeństwo przechodzenia przez jezdnię. Od przejścia dla pieszych w kierunku Ronda Jasienicy proponuję ustawienie słupków tak, aby samochody nie blokowały chodzenia wzdłuż ulicy.

W załącznikach znajdują się rysunki, które pokazują, jak mogłyby wyglądać proponowane rozwiązania.

W ramach projektu odbędą się raz w miesiącu spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców, na których będą prezentowane postępy w realizacji projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Chodniki, jak sama nazwa wskazuje, służą pieszym do chodzenia. Niestety wiele z nich używanych jest jako parkingi, zaś pieszym zostaje mniej niż 1,5 metra, które przewiduje prawo. Projekt przywróci chodnikom ich najważniejszą funkcję w miejscach, gdzie ruch pieszych jest duży i utrudniany przez samochody.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Postawienie donic i założenie kwietników - 40 sztuk * 250 zł = 10000 zł
2. Postawienie słupków typu u12-c tzw. patriotka - 80 sztuk * 200 zł = 16000 zł
3. Postawienie stojaków rowerowych - 10 sztuk * 300 zł = 3000 zł
2. Projekt - 2000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
31 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (10)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Czy ktoś się zastanawiał jak bardzo ten pomysł ograniczy ilość miejsc do parkowania w okolicy. Mieszkańcy i tak nie mają gdzie parkować nie mówiąc o przyjezdnych. Czy projekt był konsultowany z okolicznymi mieszkańcami?
  Mieszkaniec540  14.01.2016 11:13
  • Dziękuję za komentarz.
   Projekt nie ingeruje w liczbę miejsc parkingowych. Odwrotnie, projekt zwiększa liczbę osób, które będą mogły pozostawić swoje pojazdy na ulicy poprzez postawienie stojaków rowerowych. Zostawienie samochodu niezgodnie z przepisami na chodniku nie tworzy miejsca parkingowego, ale odbiera możliwość chodzenia pieszym. Projekt ma na celu egzekucję obowiązującego prawa do chodzenia po chodniku w jedyny możliwy sposób.
   Robert Buciak  14.01.2016 17:38 Autor projektu
  • Prawda! W tamtym rejonie jest istna parkingowa wolna amerykanka!
   Mieszkaniec2532  26.01.2016 15:28
 • Bardzo dobry pomysł.
  Piszę to jako właścicielka samochodu (tak, mająca problemy z parkowaniem) i jako piesza. To, jak parkują samochody to istny dramat. Rozjeżdżają wszystko, zastawiają chodniki i dojścia do budynków. Niestety, na brak kultury potrzebne sa środki radykalne: słupki i ograniczniki.
  Mieszkaniec2534  26.01.2016 15:54
  • Dziękuję za komentarz. Życzyłbym wszystkim, aby nie trzeba było stawiać słupków. To wymaga albo wyższego poziomu kultury nas wszystkich albo skutecznej Straży Miejskiej. Niestety ani na jedno, ani na drugie nie możemy obecnie liczyć. Dojście do sklepów, przystanków autobusowych, przychodni itd. jest potrzebą tak bardzo podstawową, że jeśli kosztem jej zapewnienia ma być postawienie słupków, to ja się na to godzę. Mam nadzieję, że inni mieszkańcy naszej dzielnicy również.
   Robert Buciak  26.01.2016 20:24 Autor projektu
 • Cywilizowanie parkowania nie powinno polegać na wylewaniu dziecka z kąpielą.
  Projekty likwidacji miejsc parkingowych niezwiązane ze zmianami infrastruktury i ochrony pozostałych terenów będą się wiązały z ich dalszą dewastacją. Zwłaszcza w okolicach Osiedla Dąbrowskiego i okolic. Największym atutem tych terenów jest zieleń i przestrzeń publiczna.
  Argument że liczba miejsc parkingowych nie zmieni się bo będą stojaki rowerowe jest delikatnie mówiąc wulgarny.
  Mieszkaniec1174  26.01.2016 19:19
  • Dziękuję za komentarz. Również cenię sobie wysoko zieleń. Wysoko cenię sobie sobie także zapewnienie pieszym dojścia do sklepów, szkół czy przystanków. Obecnie piesi stają codziennie przed wyzwaniem przeciskania się między samochodami i ścianami lub chodzą po trawnikach, bo samochody zajmują cały chodnik. Projekt przyniesie trochę cywilizacji, a jej elementem są stojaki rowerowe. Obecnie liczba miejsc, gdzie można bezpiecznie zostawić rower jest skromna. W wyniku realizacji projektu zwiększy się, co zwiększy obroty w sklepach, bo zacznie do nich dojeżdżać grupa ludzi obecnie wykluczona z tej możliwości. Proszę patrzeć na ulice, jako na teren, gdzie przebywają nie tylko kierowcy i pasażerowie samochodów (czyli 40% mieszkańców), ale także piesi (niemal każdy) i rowerzyści (kilka procent, które dynamicznie rośnie).
   Robert Buciak  26.01.2016 20:34 Autor projektu
 • TAK, BŁAGAM!!!!! Zróbcie porządek z tym syfem na Dąbrowskiego.
  Mieszkaniec3052  29.02.2016 18:14
  • Spokojnie. Będzie w tym roku: https://zdm.waw.pl/uploads/344/e-dabrowskiego-v2_1453458724.pdf
   Robert Buciak  29.02.2016 22:23 Autor projektu
 • Projekt został wycofany w związku z jego realizacją przez ZDM w ramach ubiegłorocznego projektu "Stary Mokotów - chodniki wolne od rowerów!".
  Robert Buciak  21.04.2016 09:46 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany