"Przechodni" pomnik wiceburmistrza Kacprzaka na pl. Wileńskim

1141
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Krzysztof Daukszewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 999 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada postawienie na cokole po tzw. "Czterech Śpiących" pomnika Pana Wiceburmistrza Dariusza Kacprzaka wykonanego z żywicy epoksydowej oraz ekspozycję na tablicach informacyjnych fragmentów jego biografii oraz cytatów po łacinie.

Pomnik może mieć charakter przechodni, tj. można uwzględnić możliwość wymieniania głowy w pomniku, aby co roku upamiętniać różne ważne postaci.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plac Wileński

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada postawienie na cokole po tzw. "Czterech Śpiących" pomnika Pana Wiceburmistrza Dariusza Kacprzaka wykonanego z żywicy epoksydowej oraz ekspozycję na tablicach informacyjnych fragmentów jego biografii oraz cytatów po łacinie.

Pomnik może mieć charakter przechodni, tj. można uwzględnić możliwość wymieniania głowy w pomniku, aby co roku upamiętniać różne ważne postaci.
Opis projektu
Projekt zakłada wykorzystanie cokołu po dawnym pomniku tzw. "Czterech Śpiących" i tymczasowej wystawy dotyczącej Rzezi Pragi. Biorąc pod uwagę koszty poniesione przez praski samorząd (ponad 180 tys. zł) marnotrawstwem byłoby zdemontowanie elementów za prawie 50 tysięcy złotych i podświetlanie samego cokołu.

W związku z tym, można wykorzystać cokół do postawienia pomnika zasłużonego dla dzielnicy Pana Wiceburmistrza Dariusza Kacprzaka. Pan Dariusz Kacprzak to wyjątkowy człowiek, który pełniąc istotne funkcje urzędnicze, nie zapomina o tym, jak bardzo ważna w życiu jest prawdziwa pasja. Jest wrażliwym człowiekiem na potrzeby innych ludzi, szczególnie młodzieży. W związku z tym zasługuje na chociażby tymczasowe upamiętnienie w ważnym miejscu dzielnicy.

Sam pomnik mógłby zostać wykonany ze stosunkowo taniego materiału, np. żywicy epoksydowej, żeby nie windować jego kosztów. Pomnik może mieć charakter przechodni, tj. można uwzględnić możliwość wymieniania głowy w pomniku, aby co roku upamiętniać różne ważne postaci (np. Wiecha).

Na sześciu tablicach pojawiłyby się natomiast fragmenty biografii Pana Burmistrza:

- Od wielu lat mieszka na Białołęce, ale szczególnym sentymentem darzy Pragę-Północ. Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim i prawa na SWPS Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym.
- Uczęszczał również na studia podyplomowe z MBA w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Warszawie oraz zarządzania w administracji na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na tej uczelni ukończył również studia doktoranckie z zakresu zarządzania.
- Ma za sobą bogate doświadczenia zawodowe, zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. Pracował jako prywatny przedsiębiorca, członek zarządu spółek prawa handlowego, a także pracownik administracji samorządowej.
- Pełnił funkcję Dyrektora Biura Rady m. st. Warszawy. Był też wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i WSZN im. Polanowskiego.
- Od dzieciństwa zafascynowany kinem, co zaowocowało rolami w filmach „Pan Kleks w kosmosie” oraz „Kochankowie mojej mamy”. W tym samym czasie absorbował go taniec towarzyski.
- Lekcje pobierane u najlepszych trenerów na świecie zaowocowały tytułami mistrzowskimi oraz możliwością wielokrotnego reprezentowania naszego kraju w Mistrzostwach Świata i Europy. Po zakończeniu działalności na tym polu oddał się pracy trenerskiej.

Oraz wybrane cytaty z Pana Burmistrza przetłumaczone na język łaciński dla dostojniejszego brzmienia:

"Samorządowiec nie nagina prawa, ale je stosuje"
"Burmistrzowie mają obowiązek być antidotum na populizm"
"Burmistrz na robocie"
"Niektórzy twierdzą, że nie dbamy o bezpieczeństwo na drogach a to nie jest prawdą"
"Twarde prawo ale prawo"
"Czy ważniejsze jest to, żeby zarobiły na tym NGO, czy ważniejsi są ludzie, którym trzeba pomóc?"

"MAJOREM NON FLECTERE LEGE, SED UTITUR EA"
"PRAEPOSITI OPUS ESSE ANTIDOTUM AD POPULISM"
"MAJOREM IN OPERE"
"QUIDAM DICUNT QUOD AD NOS NON PERTINET AD VIAM SALUTIS, SED HOC NON EST VERUM"
"DURA LEX SED LEX"
"EST MAGIS MAXIMUS DIMITTERE PECUNIAM AUT POPULUS, NOS POSTULO UT AUXILIUM?"
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wykorzystanie zainwestowanych w tymczasową instalację środków, popularyzacja osoby wybitnego samorządowca.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 999,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Budowa upamiętnienia w formie pomnika nie może być realizowana w ramach procedury Budżetu Obywatelskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmowanie uchwał w sprawie wznoszenia pomników leży w wyłącznej kompetencji rady m.st. Warszawy, a nie Prezydenta. Prezydentowi m.st. Warszawy przysługuje jedynie prawo do realizacji innego rodzaju upamiętnień, np. tablic pamiątkowych.
Natomiast montaż tablic pamiątkowych nie będzie możliwy do realizacji ze względu na fakt planowanej w tym miejscu budowy Pomnika Ofiar rzezi Pragi. Potwierdzeniem tego faktu jest Stanowisko nr 33 Rady Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie budowy pomnika upamiętniającego Ofiary rzezi Pragi, a także zabezpieczone na ten cel środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej w Dzielnicy Praga Północ.

Modyfikacje

25.01.2021 11:30
Autor projektu
25.01.2021 11:52
Autor projektu
25.01.2021 11:58
Autor projektu
25.01.2021 13:15
Autor projektu
25.01.2021 13:16
Autor projektu
16.02.2021 14:46
m.stefanska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dobry żart
  Mieszkanka25827  25.01.2021 22:24
 • Brawo! Ta wybitna postać warszawskiego samorządowca zasługuje na upamiętnienie jeszcze za życia. Podobnie jak za życia innych bohaterów powstawały ich pomniki, np. Piłsudskiego lub Jana Pawła II.
  Rafał Kowalczyk  28.01.2021 11:09
 • W końcu projekt doceniający misję samorządowców, ich poświęcenie i oddanie naszym sprawom. Pozwoli też zapoznać się mieszkańcom z ich życiorysami i przybliżyć osobiste, często powikłane drogi. Proponuję też uwzględnić w przyszłości sylwetki radnych.
  Mieszkanka26031  29.01.2021 10:36
 • Panie Krzysztofie lata temu budowałem zręby BO na Pradze także z pana kolegą Krzysztofem Michalskim z waszego Stowarzyszenia. Różne wtedy bywały władze na Pradze. Do głowy jednak nikomu nie przyszło by za pomocą ta szczytnej idei działać ad personam. Przekroczył Pan pewną granicę. Oczekuję co najmniej wycofania Pana projektu. Z poważaniem Ireneusz Tondera
  Ireneusz Tondera  31.01.2021 16:46
  • Panie Irku, władzom dzielnicy polecam więcej dystansu do siebie. Władza, z której nie wolno się śmiać to już autorytaryzm, a po człowieku lewicy oczekiwałbym tępienia takich postaw, a nie krzewienia ich. Gdyby mój tata wycofywał każdy żart z polityka z kijem w zadku, to musiałby zakończyć karierę jeszcze w latach 70. Życzę miłego wieczora i pozdrawiam ciepło całą rodzinę!
   Krzysztof Daukszewicz  31.01.2021 21:47 Autor projektu
  • PS. A wszelkie idiotyzmy dotyczące jakiegoś podżegania czy inne pomnikowo-czasoprzeszłe fantazje radnego-kibola były zabawne pierwszego dnia, ale ostrzegam, że kolejne mogą się zakończyć na sali sądowej :)
   Krzysztof Daukszewicz  31.01.2021 21:48 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany