Jaśniej na Zatrasiu

1231
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
240 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Modernizacja oświetlenia ulicy Przasnyskiej, na odcinku pomiędzy ul. Elbląską i ul. Krasińskiego.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Przasnyska pomiędzy ul. Elbląską, a ul. Krasińskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Modernizacja oświetlenia ulicy Przasnyskiej, na odcinku pomiędzy ul. Elbląską i ul. Krasińskiego.
Opis projektu
Projekt zakłada wykonanie modernizacji oświetlenia ulicy w miejsce obecnie istniejącego oświetlenia, na odcinku ulicy Przasnyskiej od ul. Elbląskiej do ul. Krasińskiego w jednej z przedstawionych poniżej wersji:
Wariant A
Wymiana źródeł światła w raz ze słupami /20 lamp ulicznych/
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecne oświetlenie nie zapewnia wystarczającego bezpieczeństwa tak dla pieszych jak i kierujących pojazdami oraz efektywności ekonomicznej, ekologicznej i estetyki tej części żoliborskiego Zatrasia.

Bezpieczeństwo:
Ulica Przasnyska na tym odcinku jest intensywnie użytkowana przez mieszkańców miasta Warszawy zarówno w ruchu wewnątrz dzielnicowym jak i tranzytowym pomiędzy osiedlami, dzielnicami. Na tym odcinku ulicy Przasnyskiej znajdują się dwa niebezpieczne przejścia dla pieszych tj. na wysokości ul. Przasnyskiej 17 (FOT 6) oraz Przasnyskiej/Krasińskiego 42. (FOT 2) Przejścia te są intensywnie użytkowane nie tylko przez mieszkańców Zatrasia, ale również przez młodzież szkolną przemieszczająca się pomiędzy osiedlem WSM Zatrasie, a Żoliborzem Artystycznym i Południowym oraz spacerowiczów idących do "parku" przed szpitalem WIML w tym szczególnie seniorów i opiekunów z wózkami oraz małymi dziećmi. Na przejściu dla pieszych położonym przy ul. Przasnyskiej 17 doszło kilka lat temu do tragicznego w skutkach wypadku, a na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą dojazdową do szpitala WIML dochodzi regularnie do niebezpiecznych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu pieszych, czego dowodem jest fakt, iż władze miasta dokonały już wymiany źródła światła w oświetlającej je lampie ulicznej na jaśniejszą żarówkę w kolorze białym (FOT2), zbliżonym do koloru światła dziennego. Dodatkowe zagrożenia powoduje przebieg ulicy w kształcie,, bumerangu” oraz gęsto parkujące po obu stronach pojazdy oraz liczne wyjazdy z osiedla. Kształt ulicy potęguje zagrożenia, co dostrzegły już władze miasta montując żarówkę w kolorze białym w lampie ulicznej oświetlającej miejsce zakrzywienia ulicy na wysokości bloków Przasnyska 10-14. (FOT 4) Gwałtowny spadek ulicy Przasnyskiej w kierunku ul. Elbląskiej niesie dodatkowe zagrożenia na trzecim przejściu dla pieszych z ul. Elbląską, gdzie słabsze oświetlenie i utrudniający hamowanie spadek ulicy wraz z ograniczającymi widoczności parkującymi pojazdami doprowadzają do wielu groźnych sytuacji dla przechodniów. Istotnym elementem zagrożenia są też gęsto parkujące pojazdy nie tylko osobowe, ale także duże dostawcze, spomiędzy których wychodzą piesi. Słabe oświetlenie utrudnia jadącym ul. Przasnyską precyzyjne dostrzeganie kształtów wystających, często w ciemnych kolorach, zaparkowanych pojazdów, co doprowadza nagminnie nie tylko do zatrzymywania się mijających się z przeciwka pojazdów, ale także do stłuczek i najeżdżania na zaparkowane pojazdy na wysokości bloków Przasnyska 16, 18.(FOT5)

Ekonomia:
Wymiana oświetlenia z obecnego na nowe energooszczędne o długiej żywotności obniżyłoby zużycie prądu, a w konsekwencji koszty energii elektrycznej jak również również koszty eksploatacji

Ekologia
Wymiana oświetlenia z obecnego na nowe energooszczędne o długiej żywotności obniżyłoby zużycie prądu, a więc zmniejszenie spalania surowców kopalnych do jej wytworzenia, a w konsekwencji zmniejszenie zanieczyszczenie środowiska w M.St. Warszawa

Estetyka/Walory urbanistyczne
Osiedle Zatrasie pełni istotne funkcje społeczne dla mieszkańców całego Żoliborza i Warszawy. Na terenie osiedla Zatrasie zlokalizowane są placówki szkolno-wychowawcze jak przedszkole i szkoła podstawowa, biblioteka publiczna i ogólnodostępne place zabaw i tereny zielone z których korzystają mieszkańcy osiedli Żoliborz Artystyczny, Południowy czy Rudawka.
W południowej części Zatrasia zlokalizowany jest wyjątkowy obiekt medyczny w postaci szpitala WIML, przyszpitalnej przechodni „park” - zieleniec intensywnie użytkowany jest przez rodziny z dziećmi oraz popularny obiekt gastronomiczny „U Lotników” z przyjaznym ogródkiem plenerowy wychodzącym na w/w zieleniec. Zastosowanie oświetlenia w kolorze zbliżonym do światła dziennego podniesie estetykę i renomę tej części, nieco zapomnianego w ostatnich latach Zatrasia jako istotnego elementu architektoniczno - urbanistycznego Żoliborza.
Zob. też: https://www.facebook.com/Ja%C5%9Bniej-na-Zatrasiu-102152361801210 ; #jaśniej na zatrasiu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wymiana 20 źródeł światła wraz ze słupami: słupy 60 000, lampy 40 000, roboty ziemne wraz z materiałem 100 000, robocizna 40 000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
240 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Lepsze i energooszczędne oświetlenie ul. Przasnyskiej.

Modyfikacje

28.04.2021 10:54
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Żoliborz
28.04.2021 11:00
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Żoliborz
30.04.2021 15:29
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Projekt, jak wszystkie oświetleniowe w tym roku, bezsensowny, bo przecież miasto podpisało z generalnym wykonawcą umowę na kilkadziesiąt tysięcy jednolitych opraw ledowych dla miejskich ulic.
    Mieszkaniec26155  15.02.2021 18:22
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany