MIEJSKI KUBEK WIELOKROTNEGO UŻYTKU DLA M.ST.WARSZAWY

1281
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
269 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Wprowadzenie w restauracjach i barach nad Wisłą kubków wielokrotnego użytku, kaucyjnych, do napojów ciepłych i zimnych, w celu ograniczenia śmieci – opakowań jednorazowych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bulwary nad Wisłą.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
27 lokali gastronomicznych mieszczących się nad Wisłą (Bulwary Wiślane).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wprowadzenie w restauracjach i barach nad Wisłą kubków wielokrotnego użytku, kaucyjnych, do napojów ciepłych i zimnych, w celu ograniczenia śmieci – opakowań jednorazowych.
Opis projektu
MIEJSKI KUBEK to proste, ekonomiczne i długofalowe rozwiązanie nadprodukcji odpadów pochodzących z naczyń jednorazowych używanych w gastronomii. Chociaż zauważalnie ograniczyliśmy zużycie jednorazowych plastikowych naczyń na rzecz talerzy z otrębów czy kubków ze skrobi, wciąż mierzymy się z problemem ich jednokrotnego użycia. Proponujemy wprowadzenie do obiegu zamkniętego produktu, który zakłada przetworzenie już istniejącego tworzywa, przechodzi z rąk do rąk, krąży w obiegu, aż do momentu realnego zużycia. Możemy go po wypiciu kawy, napoju, piwa - oddać w knajpie po drodze i odzyskać kaucję, a następnie odebrać czysty, a także ponownie zamówić napój.

Projekt MIEJSKI KUBEK zakłada wprowadzenie w 27 restauracjach i barach nad Wisłą miejskich kubków wielokrotnego użytku w 2 rodzajach i rozmiarach (napoje zimne 0,5l, 0,3l; napoje ciepłe z pokrywką 0,5l, 0,3l). Jednocześnie projekt uruchamia autonomiczny system kaucyjny, który po sfinansowaniu lokalom gastronomicznym pakietu startowego, pozwala regularnie go stosować i wykorzystywać w ograniczaniu wprowadzania do naszego środowiska zbędnych opakowań jednorazowych. Dodatkowo projekt wspiera lokale gastronomiczne po tegorocznych skutkach obostrzeń w działaniu związanych z Covid-19.

Spacerujący po bulwarach, mieszkańcy oraz turyści, będą mieli możliwość wynajmu kubka (system kaucyjny) w dowolnym z lokali i możliwość zwrotu lub wymiany na czysty kubek w dowolnym innym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie znacznie ograniczona ilość śmieci – kubków jednorazowych, które trafiają do środowiska lub utylizacji. Kubek zostanie wyprodukowany z tworzywa pochodzącego z recyklingu, a jego dodatkowym atutem może być design utożsamiany z miastem Warszawa. Zostanie zaprojektowany w taki sposób, by był spójny z nowoczesnym wizerunkiem Warszawy i miał walory „pamiątki” dla wszystkich tych, którzy będą chcieli go zatrzymać.

Podsumowując:
- projekt zakłada powstanie kubka z tworzywa z odzysku;
- ogranicza do maximum odpady w formie kubków;
- rozwiązuje problem odpadów jednorazowych w punktach gastronomicznych, które nie mogą używać naczyń wielorazowych (szklanych, porcelanowych, itp.);
- w programie uczestniczy minimum 27 lokali gastronomicznych, w których możesz kubek wziąć i zwrócić, system pozwoli również w przyszłości na zwiększenie ilości lokali;
- Kubek jest do wykupienia i zwrotu w systemie kaucyjnym;
- Kubek stanowi miejski atrybut – przedstawia wizerunek miasta Warszawa;
- Jako pakiet startowy stanowi rozpoczęcie ciągłego procesu kaucyjnego obiegu zamkniętego naczyń wielorazowych;

Zakup pierwszej partii kubków (4 rodzaje po 200 szt. na każdą z 27 restauracji) – 216 000,00 zł
Projekt kubka – 8 000,00 zł
Koszty kampanii informacyjnej – 45 000,00 zł
Sumarycznie - 269 000,00 zł

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Od 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy unijne wprowadzające zakaz wprowadzania na rynek jednorazowych produktów z plastiku. Zakaz ten nie obejmuje jednorazowych opakowań kartonowych z plastikową pokrywką, które są bardzo popularne w gastronomii. Dzięki wprowadzeniu systemu kubków wielokrotnego użytku, zostanie znacznie ograniczona produkcja odpadów i zmniejszone zanieczyszczenie terenów nadwiślańskich.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
269 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wyposażenie lokali komercyjnych w dodatkowe elementy infrastruktury nie jest zadaniem własnym m.st. Warszawy, ponadto M.st. Warszawa oddało klubokawiarnie w dzierżawę, więc nie ma tytułu prawnego, zgodnie z obowiązującymi zapisami umów nie ma prawa zmusić klubokawiarni do włączenia się do projektu. Umowy dzierżaw klubokawiarni obowiązują do końca 2022 roku, przez co projektu nie można zrealizować w ciągu roku budżetowego.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany