Tężnia solankowa na Natolinie

1261
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Piotr Ciara
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
420 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1723 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
W ramach projektu powstanie ogólnodostępna tężnia solankowa w kształcie walca wraz z towarzyszącymi ławkami/leżakami. Tężnia będzie funkcjonować w okresie wiosna-lato-jesień. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie poprzez generowany mikroklimat.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
02.09.2022 13:49

1 września 2022 r. ogłosiliśmy drugie postępowanie na: budowę tężni solankowej w ramach zadania z budżetu obywatelskiego na 2022 r. nr 1261 – Tężnia solankowa na Natolinie, nr postępowania 74/WZP/2022;
Unieważniliśmy poprzednie, lipcowe postępowanie ponieważ otrzymlaiśmy tylko jedną ofertę znacząco przewyższającą planowaną kwotę realizacji. Wcześniej zakończylismy realizację umowy na dokumentację projektową. 

Planowany harmonogram:
- październik 2021 - wystąpienie do MPWiK o wydanie warunków technicznych wod-kan.
- listopad 2021 - zlecono analizę możliwości podłączenia tężni do istniejącej szafy oświetleniowej,
- styczeń 2022 - zlecenie projektu tężni
- lipiec 2022 - zlecenie budowy tężni    

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park "Lasek Brzozowy" w rejonie ul. Świątkowskiego (teren zielony pomiędzy placem zabaw a boiskiem), dz. ew. nr 11 obręb 11105
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W ramach projektu powstanie ogólnodostępna tężnia solankowa w kształcie walca wraz z towarzyszącymi ławkami/leżakami. Tężnia będzie funkcjonować w okresie wiosna-lato-jesień. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie poprzez generowany mikroklimat.
Opis projektu
Tężnia będzie konstrukcją zbudowaną z drewna sosnowego, wypełnienia tarninowego oraz z urządzeń i armatury do pompowania solanki. Na ułożone w oparciu o drewnianą konstrukcję gałązki tarninowe za pomocą systemu pomp podawany będzie nasycony roztwór soli z górnej strefy konstrukcji. Rozprowadzona rurkami solanka będzie spływała swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar zgromadzi się w betonowym korycie zbiorczym umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu wytwarzając w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol.

Tężnia może być usadowiona na rzucie prostokątnym lub okrągłym.

Wokół tężni zostanie rozstawionych min. 12 ławek. Teren wokół tężni zostanie utwardzony (nawierzchnia przepuszczalna, mineralna). Tężnia zostanie wygrodzona gęstym żywopłotem z dwoma zaprojektowanymi wejściami (furtka, brama do obsługi technicznej).

Tężnia będzie wzorowana na Tężni „Maciejka” usytuowanej w Parku im. Jana Pawła II.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Powstały aerozol charakteryzuje się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz przez skórę. Wokół tężni generowany jest specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Powstaje on wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, sprzyjające również hydrojonizacji.
Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego wyczerpania.
Wilgotne, zmineralizowane powietrze również pozytywnie działa na cerę. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost naturalnej odporności organizmu. Aerozol generowany przez tężnie obdarzony jest ładunkiem ujemnym który działa bakteriobójczo. Mikroklimat tworzony przez te urządzenia jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Z tężni mogą także korzystać dzieci bez ograniczeń wiekowych, kobiety ciężarne, czy też osoby z chorobami układu oddechowego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Dokumentacja projektowa: 20 000 zł
Roboty ziemne: 60 000 zł
Roboty fundamentowe: 20 000 zł
Roboty konstrukcyjne: 50 000 zł
Technologia tężni: 60 000 zł
Zasilenie i oświetlenie tężni: 55 000 zł
Przyłącze wodociągowe: 20 000 zł
Przyłącze kanalizacyjne: 40 000 zł
Roboty związane z budową nawierzchni: 70 000 zł
Mała architektura, ogrodzenie: 25 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
420 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wskutek zmiany lokalizacji tężni przez Autora Projektu na Park "Lasek Brzozowy" w rejonie ul. Świątkowskiego (teren zielony pomiędzy placem zabaw a boiskiem), możliwa jest realizacja projektu. Mieszkańcy zyskają drugą tężnię w Dzielnicy.

Modyfikacje

17.05.2021 14:32
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
18.05.2021 09:02
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
02.06.2021 09:56
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (11)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Samo zdrowie! Warto zagłosować.
  Mieszkanka25822  25.01.2021 21:50
  • Bardzo dziękuję za pozytywne spojrzenie i dobre słowo! :) Teraz czeka nas długa droga by projekt w ogóle został dopuszczony do głosowania co nie jest ani łatwe ani oczywiste. Ale będziemy walczyć!
   Piotr Ciara  27.01.2021 17:36 Autor projektu
 • Dziękuję, że znalazł się w końcu ktoś odważny i podjął wyzwanie by stworzyć drugie takie miejsce w innej części Ursynowa. Będziemy głosować całą rodziną!
  Marek Mokrzycki  26.01.2021 22:15
  • Ogromne podziękowania za pozytywne ustosunkowanie się. Oby projekt przeszedł przez gęste urzędnicze sito co nie jest sprawą banalną niestety. Pozdrawiam! :)
   Piotr Ciara  27.01.2021 17:37 Autor projektu
 • Co chwila problemy były z tężnią w parku Jana Pawła II, więc kolejne 400 tys. wydać na kolejny problem taki sam to średni pomysł. Nie popieram tego pomysłu, będą co chwila tylko koszty.
  Mieszkaniec25803  26.01.2021 22:17
  • Dziękuję za tę uwagę bo jest ona bardzo ważna.

   Niestety znam problem awaryjności tężni w parku Jana Pawła co istotnie nie powinno mieć miejsca. Jednak tym razem podmiot realizujący poprzednią inwestycję inwestycję nie zostanie uwzględniony w rozpisanym przetargu nieograniczonym a zapytania ofertowe zostaną wysłane do tych producentów, wobec których istnieje większe prawdopodobieństwo iż dołożą starań w kwestii zachowania perfekcji wywiązania się z tego zadania inwestycyjnego, zatem proszę odgórnie nie zakładać nieprzewidzianych wydatków i być dobrej myśli. Ze swojej strony zobowiązuję się, na miarę swoich kompetencji, dopilnować by nowe urządzenie pracowało bez perturbacji.
   Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i proszę być dobrej myśli.
   Piotr Ciara  26.01.2021 22:30 Autor projektu
  • Jakie będą koszty stałe utrzymania takiego obiektu? jaka będzie gwarancja wykonawcy? Proszę zobaczyć jak dużo problemów było z tężnią w parku im. Jana Pawła II, w mojej ocenie pomysł może być dobry w kolejnych edycjach budżetu a teraz ważniejsze są remonty chodników, ścieżki rowerowe, remonty ulic, nowe parkingi, zieleń itd. czyli coś z czego się korzysta cały rok i całą dobę, szkoda tych 400 tysięcy złotych.
   Mieszkaniec25803  27.01.2021 18:41
  • Koszty utrzymania tężni nie przekroczą 1800 zł miesięcznie i ta kwota ma zastosowanie wyłącznie w sezonie gdy tężnia jest czynna czyli od kwietnia do listopada.
   Ochrona gwarancyjna przewiduje 2 lub 5-cio letni przedział czasowy.

   Jak najbardziej mamy z tyłu głowy perturbacje przy tężni w parku imienia Jana Pawła II-go ale to nie znaczy że należy dokonywać nieuprawnionej ekstrapolacji zakładając iż w przypadku nowego obiektu, awarie znane nam z tężni "Maciejka" ulegną powieleniu. Co więcej jesteśmy w tym zagadnieniu znacznie bogatsi o doświadczenia na bazie których nowa gradiernia zostanie zakupiona. Co ważne, wykonawca będzie oczywiście również reprezentowany przez inny podmiot.

   Proszę też zauważyć że tężnia, o ile jej projekt zostanie pozytywnie zweryfikowany, a ona wygra w głosowaniu co nie jest wcale sprawą prostą, powstanie dopiero w 2022-gim roku, zatem odkładanie jej koncepcji na przyszłe edycje mija się z celem gdyż tak naprawdę oznacza to czas odległy i bliżej nieokreślony.
   Zgadzam się w pełni z Panem że chodniki, zieleń, remonty drogowe to również bezapelacyjnie bardziej istotne kwestie ale proszę spojrzeć na inne projekty Mieszkanek i mieszkańców które również zakładają ich rewitalizację i/lub stworzenie a równolegle z nimi tej klasy zadania inwestycyjne są i będą na sposób permanentny realizowane w ramach zadań własnych Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Zresztą uczciwie rzecz ujmując to właśnie głównie w ramach tej ostatniej puli powinny być (i są!) remontowane drogi, chodniki, drogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, nowe nasadzenia, tworzone parkingi etc.

   Bo myślę że bierne wymodlone oczekiwanie aż ktoś z mieszkańców złoży stosowny projekt (sic!) który MOŻE zostanie pozytywnie zaopiniowany przez adekwatną jednostkę merytoryczną, który następnie MOŻE zostanie dopuszczony do głosowania i je wygra, zakrawa na pewne daleko idące curiosum, nieprawdaż? :)
   Piotr Ciara  28.01.2021 00:49 Autor projektu
 • A dlaczego ma być tylko czynna od wiosny do jesieni ? A nie może być czynna przez cały rok tak jak na Woli, Targówku ? To co jest pokazane i opisane jest skapywarką solanki. Taniej bedzie postawić kurtynę wodną.
  Mieszkaniec3114  02.02.2021 15:05
  • Zaproponowałem pomysł bazujący na istniejącej ursynowskiej gradierni która cieszyła się niemałym zainteresowaniem mieszkańców.
   Ten model tężni w ramach swojej specyfiki pracuje w reżimie sezonowym gdyż między innymi pracuje pod gołym niebem co przy silniejszych mrozach stwarzało by to zagrożenie wystąpienia krzepnięcia solanki nie tylko na powierzchni tarniny ale również w magistrali oraz w zbiornikach a tym samym w konsekwencji skutkowało by zniszczeniem jej osprzętu.
   Aby tężnia pracowała cały rok, wymaga to innego spojrzenia na jej design.
   Nie, to co jest pokazane i opisane to tężnia z prawdziwego zdarzenia. Proszę zwrócić uwagę że gradiernie w Ciechocinku i w Konstancinie Jeziornej również funkcjonują w trybie sezonowym.
   Ze swojej strony dziękuję za tę uwagę i mam zamiar rozważyć by w przyszłej, 9-tej edycji złożyć projekt tężni całorocznej. O ile oczywiście pozwoli na to budżet możliwy do wyasygnowania na jeden projekt.
   Dobrego wieczoru,
   Piotrek Ciara
   Piotr Ciara  02.02.2021 19:44 Autor projektu
 • Firmy budujące minitężnie to mają eldorado dzięki obligatoryjnym budżetom obywatelskim w całej Polsce. Ciekawe, czy udziałowcem nie jest po cichu jakiś DO ;)
  Mieszkaniec19227  24.06.2021 00:23
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany