Wesoła Dzielnia - Magazyn Dobra, miejsce bezpłatnej wymiany przedmiotów

2023
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Wesoła
Autor pomysłu Ewelina Filipowicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
63 050 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • pomoc społeczna
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie "Wesołej Dzielni" - miejsca, w którym każdy może bezpłatnie zostawić przedmioty, których już nie potrzebuje lub bezpłatnie wziąć to, czego potrzebuje. Będzie można zostawiać tam ubrania, buty, zabawki, dekoracje oraz inne przedmioty codziennego użytku. To miejsce przeznaczone dla wszystkich.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wesoła
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dokładna lokalizacja zostanie przydzielona przez Urząd Dzielnicy Wesoła.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Miejsce z dostępem do prądu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie "Wesołej Dzielni" - miejsca, w którym każdy może bezpłatnie zostawić przedmioty, których już nie potrzebuje lub bezpłatnie wziąć to, czego potrzebuje. Będzie można zostawiać tam ubrania, buty, zabawki, dekoracje oraz inne przedmioty codziennego użytku. To miejsce przeznaczone dla wszystkich.
Opis projektu
Przewidywane jest, że „Wesoła Dzielnia” będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 20. Możliwe jest też otwarcie w soboty. Jest to miejsce dostępne dla wszystkich. Przyniesione rzeczy będą udostępnione na półkach, regałach i wieszakach, posegregowane wg rodzajów, gabarytów itp.

Głównym celem stworzenia "Wesołej Dzielni" jest idea “sharing is caring”, czyli “dzielenie się jest dbałością”. Dzieląc się zbędnymi nam już rzeczami, którym można dać drugie życie, ograniczamy ilość odpadów, nie marnujemy, a dzięki temu dbamy o środowisko naturalne i innych ludzi. Wspólne miejsce będzie źródłem różności, z którego ludzie będą korzystać i cieszyć się ze znalezionych przedmiotów oraz zabezpieczać swoje potrzeby często niemożliwe do zrealizowania z powodu ograniczonych środków.

Istnienie "Wesołej Dzielni" przyczyni się do zwiększenia świadomego korzystania z wytworzonych dóbr, dbanie o pracę rąk ludzkich i niezanieczyszczanie środowiska poprzez generowanie nowych odpadów.

Podobne miejsce istnieje od kilku lat w Poznaniu.
W Warszawie działają dwa takie miejsca i cieszą się doskonałym odbiorem społecznym. Jedno z nich mieści się na Bielanach - Dzielnia Bielany. Jednak mieszkańcy korzystający zauważają potrzebę większej ilości takich miejsc. Grupa na FB liczy sobie prawie 5900 członków!

Do projektu zostanie wyznaczony operator na podstawie konkursu profilowanego dotacyjnego dla NGO. Operator projektu zadba o wygodne rozplanowanie przestrzeni, w której wyeksponowane będą rzeczy. Zadba również o założenie grupy na portalu społecznościowym, dzięki której łatwiej będzie się komunikować z sympatykami. Znacząco wpłynie to na sprawną wymianę przedmiotów, zawiązywanie więzi międzyludzkich, utworzenie wspólnoty, która po zakończeniu projektu będzie samodzielnie dbała o to miejsce. Projekt po roku nie będzie wymagał ponoszenia dodatkowych kosztów i będzie kontynuowany jeżeli Urząd Dzielnicy Wesoła zechce dalej udostępniać miejsce.

Planowane są również działania i spotkania mające na celu wzbudzenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców.

Dzielnie sprzyjają pozytywnym działaniom społecznym. Mieszkańcy dbają o te miejsca, bo zależy im na ich utrzymaniu. Chętnie włączają się w organizowane akcje, rozwieszają ubrania, segregują rzeczy, żeby były w odpowiednich miejscach oraz dbają o porządek i jej wygląd.

Potrzeby do realizacji projektu:
1) Kosztorys pawilonu 4m x 3m x 3m (h) z transportem oraz przygotowaniem podłoża– 40.000 pln
2) Wyposażenie pomieszczenia:
-regał otwarty 210 x 100 cm x 40 cm - 4 szt.-
-wieszaki 100 sztuk
-drążki do wieszania ubrań
-kosze/pudełka do segregacji
3) Wyposażenie sanitarne (sprzęt do sprzątania, worki na śmieci, środki czystości, dezynfekcja rąk, szafka na artykuły gospodarcze)
4) Koszt materiałów promocyjno-informacyjnych (opracowanie i druk plakatów/ bannera)
5) Koszt pracy koordynatora mediów społecznościowych oraz opracowanie regulaminów
6) Koszt zatrudnienia osoby odpowiedzialnej za otwieranie i zamykanie miejsca oraz koszt sprzątania
7) Zawarcie umowy na wywóz odpadów.
8) Eksploatacja energii elektrycznej, oświetlenie LED, koszty monitoringu i zapisu, koszty napraw urządzeń


Przybliżony koszt projektu: 64.853 pln

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wśród mieszkańców będzie rozwijało empatię i chęć pomocy, dzielenia się tym, co nam już zbywa. To inicjatywa łącząca ludzi bez wzglądu na płeć, wiek, czy stan majątkowy. Przyczyni się ograniczeniu ubóstwa oraz znacznie wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy mają ograniczony budżet.

"Wesoła Dzielnia" będzie miejscem dla każdego, kto myśli o drugim człowieku, zwłaszcza znajdującym się w potrzebie. Miejsce to będzie łączyć poprzez myślenie o innych, ale też o środowisku i niemarnowaniu dobrych jeszcze przedmiotów. Dzięki temu zmniejszy się ilość wywożonych odpadów w danej dzielnicy i będzie zgodne z duchem „zero waste”. To miejsce ekologicznie, dzięki któremu przedmioty dostaną drugie i kolejne życie.

"Wesoła Dzielnia" to miejsce łączące wszystkich mieszkańców. Dzięki niemu wiele osób będzie mogło bezpłatnie dostać ubrania, buty czy przedmioty codziennego użytku, na które nie wszystkich stać. Uwrażliwia na potrzeby innych i sprzyja nawiązywaniu więzi społecznych. Będzie stanowiła możliwość zorganizowania wzajemnej pomocy przez korzystających dla innych.
Dzięki "Wesołej Dzielni" dla potrzebujących ich bieda nie będzie tak dotkliwa i uciążliwa. Pozwoli biednym zachować godność, ponieważ oferowane przedmioty będą wyeksponowane w czystym miejscu i sami będą mogli je wybierać wg uznania.

"Wesoła Dzielnia" będzie też miejscem edukacyjnym, wymiany doświadczeń i będzie też stanowiło inspirację do samodzielnego naprawiania i ulepszania rzeczy.

Uzasadnieniem jest również fakt znakomitego odbioru Dzielni powstałej na Bielanach. Odwiedzający zauważają zapotrzebowanie na jej obecności w okolicach miejsca swojego zamieszkania. Niestet zbyt duża odległość od Dzielni na Bielanach uniemożliwia większości mieszkańcom Wesołej korzystanie z niej. Lokalizacja w Wesołej mogłaby przybliżyć mieszkańcom ideę dzielenia się.

Stwierdzenie: "Dobro się mnoży, jeśli się je dzieli!" stanie się mottem Dzielni - Magazynu Dobra.

Dzielnia sprzyja pozytywnym działaniom społecznym. Mieszkańcy dbają o to miejsce, bo zależy im na jego utrzymaniu. Chętnie włączają się w organizowane akcje, rozwieszają ubrania, segregują rzeczy, żeby wyglądały atrakcyjnie, były ułożone w odpowiednich miejscach oraz dbają o porządek i jej wygląd.

Po zakończeniu finansowania projektu, Wesoła Dzielnia, będzie mogła samodzielnie dalej funkcjonować. Dzięki wykonanej inwestycji jeszcze długi czas będzie radością i pożytkiem dla mieszkańców Wesołej.

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
63 050,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt nie posiada swojej lokalizacji; nie można przeprowadzić kolejnych etapów realizacji (postawienie kontenera z podłączem energetycznym i monitoringiem)

Modyfikacje

22.04.2021 14:55
Wydział Spraw Społecznych i Lokalowych dla Dzielnicy Wesoła

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany