Liczniki czasowe na skrzyżowaniach

1284
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Bartosz Dąbrowa
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
108 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Montaż liczników czasowych na białołęckich skrzyżowaniach liczące czas zielonego i czerwonego światła.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
- skrzyżowanie ul. H.Ordonówny i ul. Światowida
- skrzyżowanie ul. Mehoffera i ul. Światowida
- skrzyżowanie ul. Myśliborska i ul. Światowida
- skrzyżowanie ul. Modlińska i ul. światowida
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Montaż liczników czasowych na białołęckich skrzyżowaniach liczące czas zielonego i czerwonego światła.
Opis projektu
Montaż liczników czasowych na białołęckich skrzyżowaniach liczące w sekundach czas do zielonego i czerwonego światła dla kierowców i pieszych.

Kosztorys:
Dla jednego standardowego skrzyżowania czterowlotowego koszty wyglądają następująco: osiem wyświetlaczy dla pieszych – 18 tys zł; cztery wyświetlacze dla kierujących – 9 tys. zł. W sumie koszty wyniosą 27 tys zł.

27 tys zł x 4 skrzyżowania= 108 tys.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Informacja z wyświetlaczy wykorzystywana przez kierujących może oddziaływać na sposób i technikę ich jazdy. A dzięki temu również wywierać pozytywny wpływ na środowisko ze względu na zmniejszenie ilości zużytego paliwa (niższą emisję CO2). Sekundniki mogą upłynniać ruch. Gdy czekamy na czerwonym świetle, z góry wiemy, kiedy włączy się zielone. To pozwala zawczasu włączyć pierwszy bieg i przygotować się do ruszenia. W efekcie więcej samochodów może przejechać na jednej zmianie świateł. Liczniki przydają się również, kiedy zbliżamy się do skrzyżowania, na którym od dłuższego czasu pali się zielone światło. Jeśli z daleka zobaczymy, że za kilka sekund światło zmieni się na czerwone, możemy rozpocząć hamowanie silnikiem, oszczędzając w ten sposób paliwo.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
108 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Na skrzyżowaniach wskazanych w projekcie do umieszczenia wyświetlaczy czasu pozostałego do zmiany sygnału funkcjonuje sterowanie zależne od ruchu. Zgodnie z pkt. 3.3.3.2. Załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r., poz. 2311), wyświetlacz czasu może być stosowany z sygnalizacją świetlną stałoczasową, natomiast na omawianych skrzyżowaniach jest sygnalizacja akomodacyjna. Zgodnie z pkt. 6.1 ww. załącznika, wskazane jest jak najszersze stosowanie sygnalizacji akomodacyjnej lub zależnej od ruchu, która sama dostosowuje się do rzeczywistych potrzeb. Daje to większą efektywność sterowania przy zmieniających się w ciągu doby warunkach ruchu. Dlatego w m.st. Warszawie stosuje się w coraz szerszym zakresie sterowanie zależne od ruchu. Rezygnacja ze sterowania dostosowującego się do zmieniających się warunków ruchu zwiększy globalne straty czasu wszystkich uczestników ruchu na wskazanych w projekcie skrzyżowaniach oraz uniemożliwi szybką reakcję w przypadku nagłej potrzeby zmiany długości sygnałów zielonych na skrzyżowaniach.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Projekt ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu w świetle wiedzy i badań.
    Mieszkaniec25269  26.01.2021 00:17
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany