33 nowe drzewa na Pradze

1278
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mariusz Borowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
49 900 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1073 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt przewiduje nasadzenie 33 nowych drzew o parametrach zgodnych ze standardami sadzenia drzew w m.st. Warszawy. Nasadzenia będą stanowiły uzupełnienie dotychczasowych miejsc wzrostu drzew, oraz wskazanych przez mieszkańców nowych lokalizacjach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
13.06.2022 15:18

Harmonogram:

Mieszkańcy zgłosili drogą mailową propozycje lokalizacji nowych drzew na Pradze. Wskazane miejsca analizowane są przez pracowników. Jednocześnie przygotowywana jest dokumentacja postępowania w celu realizacji projektu. Ostateczny termin realizacji projektu to 30 listopada 2022 r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Praga-Północ
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działki stanowiące własność m.st. Warszawa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje nasadzenie 33 nowych drzew o parametrach zgodnych ze standardami sadzenia drzew w m.st. Warszawy. Nasadzenia będą stanowiły uzupełnienie dotychczasowych miejsc wzrostu drzew, oraz wskazanych przez mieszkańców nowych lokalizacjach.
Opis projektu
Projekt przewiduje nasadzenie 33 nowych drzew. Nasadzenia będą stanowiły uzupełnienie dotychczasowych szpalerów drzew, ale także nasadzenia w nowych lokalizacjach. Projekt stanowi kontynuację lokalnych nasadzeń drzew realizowanych w latach 2014-2019 na działkach miejskich. Tym razem projekt ma być odpowiedzią na prośby mieszkańców dotyczące potrzeb zaistnienia w przestrzeni publicznej nowych drzew. Zimą i wiosną mieszkańcy będą zgłaszali swoje propozycje na wskazany przez realizujących projekt adres kontaktowy, ich propozycje będą rozpatrywane pod względem możliwości wykonania nasadzeń oraz doboru gatunkowego odpowiedniego dla danej lokalizacji. Każde nasadzone drzewo będzie zaopatrzone w "instrukcję obsługi", bowiem dalszym jego utrzymaniem będą zajmować się mieszkańcy. Drzewa zostaną posadzone jesienią, by ułatwić im adaptację w nowych warunkach. Projekt przewiduje bioróżnorodność, a więc sadzenie różnych gatunków drzew (liściastych oraz iglastych): lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, brzozy, świerki serbskie ale również ważnych dla ptaków i owadów zapylających - wierzb, jarzębin.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W okresie globalnego ocieplenia klimatu bardzo ważne jest jak największe zazielenianie okolicznej przestrzeni publicznej, w której żyjemy. Drzew powinno być, jak najwięcej. Są miejsca w których mieszkańcy bardzo oczekują na nowe drzewo i chcą się zająć jego pielęgnacją. Projekt był realizowany w latach wcześniejszych (2014-2019) w ramach środków publicznych, stąd teraz pomysł na jego kontynuację w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Projekt sprawdził się w praktyce, ponieważ oprócz oczywistej wartości dodanej w postaci nowych drzew, już po pierwszej akcji mieszkańcy wokół nasadzonych drzew z własnej inicjatywy zaaranżowali ogródek sąsiedzki. Natomiast w innym miejscu, dzięki drzewom zabezpieczony został trawnik przed dzikim rozjeżdżaniem przez samochody.
Dlatego tegoroczny projekt przewiduje nasadzenie 33 nowych drzew (obwód pnia 16-18 cm). Nasadzenia będą stanowiły uzupełnienie dotychczasowych szpalerów drzew, ale także nasadzenia w nowych lokalizacjach.
Projekt stanowi również, podobnie jak w latach wcześniejszych, odpowiedź na liczne postulaty mieszkańców okolicznych budynków, aby drzew było jak najwięcej. Projekt przewiduje bioróżnorodność, a więc sadzenie różnych gatunków drzew (liściastych oraz iglastych): lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, brzozy i świerki serbskie pięknych i cennych dla ludzi ale i wierzb czy jarzębin szczególnie ważnych dla owadów zapylających i ptaków .

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. nasadzenia 33 sztuk drzew 49500 zł, 2. promocja projektu (tabliczki) 400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
49 900,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa warunków życia mieszkańców, podniesienie estetyki przestrzeni publicznej, zwiększenie wartości przyrodniczej przestrzeni miejskiej

Modyfikacje

29.01.2021 11:14
Koordynator w Dzielnicy Praga-Północ
16.04.2021 13:41
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • 49900/33 to około 1512 zł za jedno drzewo. Kryzys nadciąga wielkimi krokami.
    Mieszkanka27246  25.06.2021 10:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany