Cała Warszawa w kajaku

1977
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Anna Wojciechowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
85 740 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zdrowie
  • turystyka
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt polega na organizowaniu bezpłatnych spływów po Wiśle na 2-godzinnej trasach Plaża Romantyczna w Wawrze - Plaża Saska Kępa, Port Czerniakowski - Przystań Młociny, Plaża Rusałka - Przystań Młociny, Plaża Saska Kępa – Plaża Żoliborz.
Spływy będą organizowane w terminie od czerwca do września. W miesiącach czerwiec i wrzesień - w każdą sobotę i niedzielę. W miesiącach lipiec i sierpień - codziennie, od poniedziałku do niedzieli.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plaża Romantyczna w Wawrze, ul. Rychnowska
Plaża na Saskiej Kępie
Plaża Rusałka
Port Czerniakowski ul. Solec 8
Plaża Żoliborz
Przystań Młociny
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na organizowaniu bezpłatnych spływów po Wiśle na 2-godzinnej trasach Plaża Romantyczna w Wawrze - Plaża Saska Kępa, Port Czerniakowski - Przystań Młociny, Plaża Rusałka - Przystań Młociny, Plaża Saska Kępa – Plaża Żoliborz.
Spływy będą organizowane w terminie od czerwca do września. W miesiącach czerwiec i wrzesień - w każdą sobotę i niedzielę. W miesiącach lipiec i sierpień - codziennie, od poniedziałku do niedzieli.
Opis projektu
Projekt polega na organizowaniu bezpłatnych spływów po Wiśle na następujących 2-godzinnych trasach:Plaża Romantyczna – Plaża Saska Kępa, Port Czerniakowski - Przystań Młociny, Plaża Rusałka - Przystań Młociny, Plaża Saska Kępa – Przystań Młociny
Spływy będą organizowane w terminie od czerwca do września. W miesiącach czerwiec i wrzesień - w każdą sobotę i niedzielę. W miesiącach lipiec i sierpień - codziennie, od poniedziałku do niedzieli. Trasy będą zmieniane w miesiącach czerwiec i wrzesień co weekend, a w miesiącach lipiec i sierpień co tydzień

Organizacja spływów będzie polegała na dostarczeniu przez wykonawcę projektu potrzebnego sprzętu na miejscu startu spływu, przekazaniu instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i trasy spływu, wydaniu sprzętu oraz odbioru sprzętu na miejscu zakończenia spływu. Na każdym ze spływów do dyspozycji będzie 12 kajaków 2-osobowych lub 1 osobowych. Spływy będą samodzielne, bez udziału przewodnika. (proponowane trasy są wystarczająco łatwe do przepłynięcia, nawet przez osobę niedoświadczoną).

Projekt jest skierowany do osób pełnoletnich oraz dzieci pod opieką osób dorosłych. Kryterium naboru do spływu będzie kolejność zgłoszeń, dowód wpłacenia kaucji na konto Wykonawcy projektu oraz potwierdzenie swojej tożsamości odpowiednim dokumentem. Nabór uczestników do spływu będzie rozpoczynać się 2 tygodnie przed planowanym spływem. Terminem zakończenia naboru do spływu będzie koniec dnia poprzedzającego termin spływu. Spływ zostanie zrealizowany przy 50% zarezerwowanych kajaków, a w przypadku braku wymaganej frekwencji Wykonawca projektu zaproponuje inny dodatkowy termin. Informacja o naborze i zasadach rekrutacji będzie umieszczona na stronie Wykonawcy spływów. Nabór uczestników będzie prowadzony w formie prezentacji terminów spływów oraz zapisów przez formularz online, udostępnione na stronie Wykonawcy projektu.
Kaucja wpłacana na konto będzie służyła zapobieganiu wystąpienia “pustych” rezerwacji, w których uczestnicy nie przychodzą na spływ zajmując miejsca innym zainteresowanym oraz dewastacji pobranego sprzętu. Osoba, która zarezerwuje spływ, traci wpłaconą kaucję w następujących przypadkach: odwoła uczestnictwo w spływie na mniej niż 24 godziny przed terminem spływu, nie stawi się na spływ w wyznaczonym terminie i miejscu, odda uszkodzony lub niekompletny sprzęt. Warunkiem zwrotu kaucji będzie: odwołanie uczestnictwa w spływie na więcej niż 24 godziny przed terminem spływu, w przypadku uczestnictwa w spływie oddanie kompletnego i nieuszkodzonego sprzętu w wyznaczonym miejscu zakończenia spływu. Dodatkowym elementem będzie ograniczenie rezerwacji dla 1 osoby do 1 kajaka na dany spływ w danym terminie. Kwota kaucji nie będzie wyższa niż 50 zł.
Organizator spływu może przekazać informację o spływie za pośrednictwem monitorów umieszczonych w środkach komunikacji publicznej, bezpłatnych gazetkach oraz na stronach internetowych. W ogłoszeniu należy podkreślić informację o finansowaniu imprezy ze środków budżetu obywatelskiego oraz bezpłatny udział w spływie. Informacja powinna zawierać daty spływów, miejsce startu i zakończenia (numery autobusów miejskich w pobliżu) spływu, godzinę zbiórki, wykaz niezbędnego wyposażenia lub wskazanie strony internetowej z taką informacją. Ważne jest poinformowanie uczestników, że udział w spływie jest na własną odpowiedzialność.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Promocja rzeki Wisły i plaż miejskich jako miejsc o wyjątkowych krajobrazach. W otoczeniu dzikiej i różnorodnej przyrody chronionej programem Natura 2000, projekt ma zachęcić mieszkańców do uprawiania aktywnego wypoczynku na łonie warszawskiej natury.
Podobne projekty z powodzeniem były realizowane w dzielnicy Białołęka w 2018 roku oraz 2020 roku i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Warto powtórzyć i rozszerzyć ten pomysł na inne dzielnice - w tym dzielnicę Wawer, tak aby więcej osób mogło wziąć w nich udział.Trasa spływu 2-godzinnego jest pomyślana tak aby trafiała do jak najszerszej grupy odbiorców, ponieważ jest łatwa w przepłynięciu dla większości osób.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
koszt spływów: 90 zł x 12 kajaków x 78 dni = 84.240,00 zł
oznakowanie projektu 1.500,00 zł
razem: 85.740,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
85 740,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Promocja Wisły i plaż miejskich jako miejsc o wyjątkowych krajobrazach. W otoczeniu dzikiej i różnorodnej przyrody chronionej programem Natura 2000, projekt ma zachęcić mieszkańców do uprawiania aktywnego wypoczynku na łonie warszawskiej natury, zwiększy atrakcyjności oferty rekreacyjno-sportowej dla mieszkańców nad rzeką Wisłą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia.

Modyfikacje

11.02.2021 14:43
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
21.04.2021 11:51
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
26.04.2021 10:51
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
05.05.2021 12:08
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany