Czerska dla ludzi

1377
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Daniel Echaust
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
270 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt przewiduje zmianę ulicy Czerskiej w miejsce spotkań i wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Czerska na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem Czerskiej i Łużyckiej a skrzyżowaniem Czerskiej i łącznika do pobliskiego supermarketu zlokalizowanego przy ul. Czerskiej 4/6.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje zmianę ulicy Czerskiej w miejsce spotkań i wypoczynku okolicznych mieszkańców.
Opis projektu
Projekt „Czerska dla Ludzi” polega na stworzeniu deptaka – przestrzeni dedykowanej wyłącznie pieszym – na 300-metrowym odcinku pomiędzy skrzyżowaniem Czerskiej i Łużyckiej a skrzyżowaniem Czerskiej i łącznika do pobliskiego supermarketu zlokalizowanego przy ul. Czerskiej 4/6. Na tym odcinku ulica zostanie zamknięta dla ruchu kołowego, zaś krzyżujące się z Czerską ulice – zaślepione oraz zabezpieczone przed wjazdem pojazdów przy pomocy słupków drogowych.
Przy każdym byłym skrzyżowaniu będą znajdować się po 2 ławki dla przechodniów. Projekt przewiduje także postawienie 4 betonowych stolików z planszą do gry w szachy. Każdy taki stolik jest wyposażony w 4 miejsca siedzące.

Deptak będzie przyjazny dla okolicznej przyrody, w szczególności ptaków. Na deptaku zostanie ustawionych 5 dużych poidełek dla ptaków na eleganckim postumencie. Poidełko takie wykonane jest z wysokiej klasy białego betonu, odpornego na wszelkie warunki atmosferyczne (deszcz, słońce, mróz). Mieszkańcy spacerując będą mogli obserwować ptaki pluskające się wesoło w poidełku. Poidełka mają wysokość 70 centymetrów i zostaną ustawione w oddaleniu od płotów i drzew, dzięki czemu ptaki będą mogły bezpiecznie z nich korzystać, nie obawiając się ataków drapieżników, takich jak koty.

Na deptaku obowiązywać będzie zakaz ruchu wszelkich pojazdów, w tym jednośladów. Będzie to przestrzeń całkowicie dedykowana pieszym. Żaden z budynków nie zostanie odcięty, ponieważ do wszystkich można dotrzeć innymi ulicami. Osoby poruszające się rowerem docenią z kolei bliskość Drogi Dla Rowerów przy strony zachodniej ulicy Czerniakowskiej.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W osiedlach zlokalizowanych na obszarze którego granice wyznaczają ulice: Gagarina, Czerniakowska, Chełmska, Belwederska mieszka parę tysięcy osób. Mieszkańcy tych osiedli mieszkają w znacznym ścisku, dysponują zdecydowanym deficytem terenów rekreacyjnych dostępnych dla ludności – jeden mały skwer przy ul. Iwickiej nie zaspokaja wszystkich potrzeb ludności. Osoby młode i zdrowe mogą wprawdzie pójść do położonych nieopodal Łazienek Królewskich, jednak osoby starsze, niepełnosprawne, o ograniczonych możliwościach ruchu – z takiej opcji skorzystać nie mogą. Im jest potrzebne miejsce stanowiące wielofunkcyjne miejsce spotkań, nie tylko chodniki do spacerowania.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wprowadzenie strefy zamieszkania wymaga kompleksowej przebudowy ulicy i zmiany jej zagospodarowania, co uniemożliwia realizację projektu w 1 rok, z uwagi na kwestie proceduralne i wymagane uzgodnienia i zgłoszenia (m.in. konieczność przebudowy odwodnienia oraz innych przewidywanych kolizji).

Modyfikacje

28.04.2021 12:18
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów
28.04.2021 12:26
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Tego projektu na pewno nie zgłaszał nasz wybitny varsavianista D.E., ktoś się najwyraźniej pod niego podszywa. Po pierwsze, ten nieukowiec wie, że po zachodniej stronie Czerniakowskiej nie ma żadnej drogi dla rowerów, a po drugie - tekst jest zbyt mało bełkotliwy, zawiera zbyt mało błędów i wykrzykników, aby to Jego Ekscelencja we własnej osobie była jego autorem, a na sekretarkę go nie stać.
    Tak czy owak chętnie zagłosuję za tym projektem, bo ulica Czerska zasługuje na piękną przestrzeń. Zakaz ruchu rowerów mnie nie martwi, urzędnicy z pewnością dokonają odpowiedniej korekty projektu, aby nieemisyjne środki transportu były tam mile widziane.
    Dziękuję za tę piękną inicjatywę!
    Mieszkaniec18557  25.01.2021 18:39
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany