Wymiana nawierzchni na placu zabaw przy ul. Opaczewskiej

640
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ochota
Szczęśliwice
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
271 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada wymianę obecnej nawierzchni na nawierzchnię syntetyczną na dwóch sąsiadujących ze sobą placach zabaw przy ulicy Opaczewskiej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Szczęśliwice
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer Dobrego Maharadży przy ul. Opaczewskiej (okolice Grójeckiej i Skarżyńskiego)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Plac położony w pobliżu przedszkola nr 225 i żłobka nr 8
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wymianę obecnej nawierzchni na nawierzchnię syntetyczną na dwóch sąsiadujących ze sobą placach zabaw przy ulicy Opaczewskiej.
Opis projektu
Dwa sąsiadujące ze sobą place zabaw (jeden dla młodszych, drugi dla starszych dzieci), których dotyczy projekt, są jedynym większym tego typu obiektem w okolicy (670m²). Odwiedzane są nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale też przez rodziców odbierających dzieci z pobliskiego żłobka przy ul. Skarżyńskiego oraz przedszkola przy ul. Bobrowskiego. Obecnie ich nawierzchnia to małe kamienie, które utrudniają poruszanie się po placu, szczególnie osobom z wózkami dziecięcymi oraz najmłodszym użytkownikom. Kamienie brudzą, a nawet niszczą buty, a latem dostają się do sandałów, powodując dyskomfort. Co więcej, na takiej nawierzchni dużo łatwiej o upadek i zranienie się.

Projekt zakłada wymianę nawierzchni na nawierzchnię syntetyczną stosowaną na innych placach zabaw, co poprawiłoby komfort i bezpieczeństwo bawiących się dzieci.

Pierwsza faza to przygotowanie projektu zmian, który uwzględniając istniejące urządzenia, ustaliłby konieczną grubość nawierzchni gumowej. W kolejnej fazie należy usunąć dotychczasową nawierzchnię oraz przygotować podbudowę. Ostatni etap to wylanie (lub ułożenie z płyt) nawierzchni syntetycznej.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie nawierzchnię placu zabaw stanowią małe kamienie, które brudzą buty i utrudniają poruszanie się najmłodszym dzieciom oraz rodzicom z wózkami. Wymiana powierzchni na syntetyczną zwiększyłaby komfort i bezpieczeństwo użytkowników placu zabaw.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt wykonania wymiany nawierzchni, uprzątnięcie terenu, usunięcie kamieni z placu zabaw, wykonanie podbudowy, wykonanie nawierzchni syntetycznej – 271 000 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
271 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
TAK – koszt sprzątania i konserwacji
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 600,00 zł

Modyfikacje

12.04.2016 14:28
Koordynator w dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nareszcie mądry pomysł dotyczący tego placyku. Ale skoro jesteśmy na etapie zgłaszania uwag, celem ulepszenia projektu, to chciałabym podpowiedzieć.
  Na placyku przy Wiślickiej widziałam piaskownicę, nad którą stoi drewniany daszek, dający dzieciom cień. Jednocześnie daszek jest na tyle "ażurowy", że po suszy pozwala deszczowi zwilżyć piach. Zauważyłam, że w upalne lato, placyk jest wyludniony do godziny 15-16, właśnie z powodu braku cienia. Natomiast, gdy przychodzi ciepła jesień i o godzinie 18 robi się ciemno, placyk pustoszeje, bo brakuje choć jednej latarni.
  Miło by było, gdyby dzieciaczki mogły cieszyć się zabawą jak najdłużej.
  Mieszkaniec2512  25.01.2016 18:08
  • Bardzo dziękuję za te uwagi. 1) Zastanawiałam się nad możliwością wymiany piaskownicy na większą i zadaszoną, ale zdecydowałam się jednak pominąć ten element. Sprawdziłam koszt i jest to ok. 10 tys. netto (nie byłam na Wiślickiej, więc nie wiem, czy to właśnie taka piaskownica). Nie chciałam w tak znaczący sposób zwiększać budżetu, gdyż patrząc na zwycięzców poprzednich edycji, tańsze projekty mają większą szansę na wygraną. Co więcej, o ile nie mam wątpliwości, że obecna nawierzchnia to koszmar dla wszystkich (lub prawie wszystkich) użytkowników placu, to w sprawie piaskownicy zdania mogą być podzielone. Ale jeśli na spotkaniach czy konsultacjach okaże się, że wymiana piaskownicy ma duże poparcie, to nie wykluczam dodania tego elementu do projektu. To dobry pomysł. 2) Co do latarni, to przyznam szczerze, w ogóle nie brałam ich pod uwagę. Mam wątpliwości, czy akurat placyk potrzebuje dodatkowego oświetlenia po zmroku. Może lepiej byłoby doświetlić cały skwer Dobrego Maharadży, bo faktycznie wieczorami jest tam ciemno i niezbyt przyjemnie. Wydaje mi się, że w tym roku wolałabym się skoncentrować na najbardziej palącym temacie czyli nawierzchni, ewentualne doświetlenie zostawiając na później.
   Mieszkaniec  26.01.2016 22:36 Autor projektu
 • Bardzo dobry pomysł. Sam zastanawiałem się nad zgłoszeniem ale trochę "zmroziły" mnie koszty (szacunki WOŚ mówiły o ok. 400 pln / m2, w tym projekcie są nieco niższe). Zastanawiam się czy żeby zwiększyć szanse projektu jest "miejsce" na ograniczenie kosztów, np. poprzez wyłożenie "miękką nawierzchnią" nie całego placu ale "szczególnie wrażliwych" miejsc, np. wokół zabawek. Pozostałą część placu można wyłożyć czymś tańszym (np. powierzchnia mineralna, inna). Szczegóły pewnie do sprawdzenia, ale poddaję pod rozwagę.
  Mieszkaniec1115  16.02.2016 04:41
 • Bywam na tym placu zabaw drugi rok i faktycznie buty skórzane wyglądają tragicznie po zabawie w tych kamykach, a z piaskownicy latem w dużej części dnia nie da się korzystać tak pali tam słońce i jest ona w takich godzinach opustoszała. W słoneczne dni chodzimy do Parku Szczęśliwickiego bo tam jest przyjemnie chłodno, ale znowu jest dużo szkła, kapsli od piwa itp śmieci z nocy.
  Mieszkaniec4807  14.06.2016 15:27
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany