Bezpłatna wypożyczalnia zabawek i pomocy Montessori

1400
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Monika Sejbuk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 927 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada stworzenie w Bibliotece przy ul. Pełczyńskiego 28C bezpłatnej wypożyczalni zabawek i pomocy Montessori dla dzieci od 2 do 10 roku życia oraz przeprowadzenie warsztatów dla mieszkańców przybliżających pedagogikę Marii Montessori.
Wypożyczalnia może funkcjonować przy utrzymującej się sytuacji epidemiologicznej – co pomoże urozmaicić dzieciom czas spędzony w domu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.06.2022 13:03

Zawarto umowy na konsultację dotyczącą zakupów.

Relizacja projektu prowadzona będzie sukcesywnie do końca roku.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wypożyczalnia pomocy Montessori zostanie umiejscowiona w Wypożyczalni dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 119 przy ul. Pełczyńskiego 28C
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie w Bibliotece przy ul. Pełczyńskiego 28C bezpłatnej wypożyczalni zabawek i pomocy Montessori dla dzieci od 2 do 10 roku życia oraz przeprowadzenie warsztatów dla mieszkańców przybliżających pedagogikę Marii Montessori.
Wypożyczalnia może funkcjonować przy utrzymującej się sytuacji epidemiologicznej – co pomoże urozmaicić dzieciom czas spędzony w domu.
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie w Wypożyczalni dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 119 przy ul. Pełczyńskiego 28C bezpłatnej wypożyczalni zabawek i pomocy Montessori. W ramach projektu zostaną zakupione pomoce Montessori skierowane do dzieci od 2 do 10 roku życia. Każda rodzina będzie mogła wypożyczyć jedną pomoc na 2 do 4 tygodni (dokładne zasady funkcjonowania wypożyczalni zostaną ustalone na etapie realizacji projektu). Pracownicy biblioteki będą sprawdzać kompletność wypożyczanej pomocy przy jej wypożyczeniu i oddaniu.

Etapy realizacji projektu:
1. Zakupienie pomocy Montessori oraz regałów do ich przechowywania (zakupione regały będą zgodne z wizualnymi i technicznymi wymaganiami placówki). W przypadku potrzeb zostaną zakupione również pudełka, akcesoria do przechowywania pomocy itp.
2. Opisanie co dana pomoc zawiera (żeby materiały były wypożyczane i oddawane kompletne) wraz z krótkim opisem jak korzystać z pomocy w domu – opis zostanie przygotowany przez eksperta.
3. Przygotowanie systemu wypożyczania pomocy wraz z wprowadzeniem ich do Systemu Bibliotecznego MATEUSZ. Proponuję aby każde dziecko mogło wypożyczyć jedną pomoc na raz na okres od dwóch do czterech tygodni (do ustalenia). Jeżeli rodzina ma dwójkę dzieci, maksymalnie może ona wypożyczyć dwie pomoce. Dzięki temu więcej młodych mieszkańców będzie mogło skorzystać z wypożyczalni.
4. Otwarcie wypożyczalni – bezpłatne wypożyczanie pomocy w godzinach otwarcia biblioteki na Pełczyńskiego.

W ramach projektu zostaną zakupione pomoce, które będą wspierały edukację sensoryczną, matematyczną, językową, przyrodniczą, umiejętności praktyczne, geografię i inne.

Mieszkańcy mogą korzystać z wypożyczalni w godzinach otwarcia biblioteki - przez cały rok. Pomoce zostaną zakupione po konsultacjach z ekspertem – przygotuje on listę pomocy do zakupienia. Niektóre pomoce zostaną kupione w kilku egzemplarzach. W porozumieniu z ekspertem zostaną również przygotowane krótkie opisy jak korzystać z pomocy w domu.

W ramach projektu odbędą się również warsztaty z ekspertem dot. pedagogiki Montessori. Będzie to 10 spotkań po 2 h mających na celu przybliżenie pedagogiki Marii Montessori – wykorzystanie jej w życiu codziennym. Warsztaty będą przeznaczone dla osób dorosłych, a w niektórych spotkaniach będą mogły wziąć udział całe rodziny (również dzieci). Przykładowa tematyka:
- Maria Montessori - koncepcja dziecka i wychowania;
- Jak uczy się mózg dziecka;
- Przygotowane otoczenie – co można zrobić w domu;
- Tworzenie własnych pomocy dydaktycznych;
- Swoboda i samodzielność;
- Rola nauczyciela montessoriańskiego;
- Prezentacja wybranych pomocy;
- Montessori w Twoim domu.

Na warsztaty będą obowiązywały zapisy telefoniczne lub e-mailowe. Będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Zakupione pomoce posłużą na długie lata ze względu na trwałość materiałów z których zostały zrobione.

Większość pomocy zakupionych do wypożyczalni można bez problemu dezynfekować – z wypożyczalni będzie można korzystać również przy obecnie utrzymującej się sytuacji epidemiologicznej.

Projekt zakłada spotkania offline (warsztaty dot. pedagogiki Marii Montessori), ale w przypadku braku możliwości przeprowadzenia stacjonarnych warsztatów (np. w przypadku wymogów epidemiologicznych), może być zaadoptowany w formę spotkań on-line (platforma Zoom lub inne, występy on-line, webinary, tutoriale, instrukcje na filmikach, e-booki itp.).

W przypadku kiedy projekt zostanie wybrany w głosowaniu mieszkańców i dopuszczony do realizacji, będzie on konsultowany z wnioskodawcą.

KOSZTORYS realizacji projektu:
zakup pomocy Montessori – 36 000 zł
przygotowanie systemu wypożyczeń – 3 000 zł
regały, pudełka, materiały do przechowywania pomocy, itp. oraz montaż – 7 000 zł
konserwacja pomocy – 3 000 zł
promocja – 2 000 zł
inne – 2 000 zł
konsultacje z ekspertem i warsztaty – 7 000 zł

SUMA: 60 000 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
- W dzisiejszych czasach nasze domy są przepełnione zabawkami, które dziecko dostaje na różne okazje itp. Dzięki stworzeniu wypożyczalni rodzina może wymiennie korzystać z różnych zabawek i pomocy wysokiej jakości;

- Wypożyczalnia może funkcjonować, tak jak funkcjonują biblioteki, przy utrzymującej się sytuacji epidemiologicznej – dzięki temu rodzice będą mogli urozmaicić dzieciom czas spędzony w domu;

- Bezpłatny dostęp dla każdego dziecka do edukacyjnych pomocy wysokiej jakości. Pomoce Montessori są stosunkowo drogie, tu każdy będzie miał do nich dostęp za darmo;

- Możliwość przetestowania nowych pomocy i zabawek, sprawdzenia zainteresowań dziecka, rozbudzanie ich pasji;

- Wspieranie rozwoju tak, aby dzieci mogły uczyć się samodzielnie, praca w skupieniu;

- Wypożyczalnia tworzy warunki do nauki i zabawy w domu, ale również na miejscu w bibliotece;

- Rozwijanie kreatywności poprzez inspirujące zabawy z wykorzystaniem różnego typu estetycznych i ciekawych materiałów edukacyjnych;

- Możliwość przyswajania wiedzy we własnym tempie, co pozwala uniknąć stresu, niezdrowej rywalizacji i podziałów wewnątrz grupy;

- Poszerzanie wiedzy rodziców na temat alternatywnej metody edukacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
KOSZTORYS 1400:
zakup pomocy Montessori – 36 000,00 zł
przygotowanie systemu wypożyczeń – 3 000,00 zł
regały, pudełka, materiały do przechowywania pomocy, itp. oraz montaż – 7 000,00 zł
konserwacja pomocy – 3 000,00 zł
promocja – 2 000,00 zł
inne – 2 000,00 zł
konsultacje z ekspertem i warsztaty – 7 000,00 zł
________________________________________
SUMA: 60 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Dzięki stworzeniu wypożyczalni Montessori rodziny będą mogły wymiennie korzystać z różnych zabawek i pomocy edukacyjnych wysokiej jakości. Pomoce Montessori są stosunkowo drogie, dzięki wypożyczalni każdy będzie miał do nich dostęp za darmo. Wypożyczalnia będzie funkcjonowała, tak jak funkcjonują biblioteki, przy utrzymującej się sytuacji epidemiologicznej. Dzięki temu rodzice będą mogli urozmaicić dzieciom czas spędzony w domu. Wypożyczalnia stworzy warunki do nauki i zabawy w domu i w bibliotece. Cele, które zostaną osiągnięte dzięki funkcjonowaniu wypożyczalni: rozwój kreatywności przez inspirujące zabawy z wykorzystaniem różnego typu estetycznych i ciekawych materiałów edukacyjnych, możliwość przyswojenia wiedzy we indywidualnym tempie, uniknięcie stresu, niezdrowej rywalizacji i podziałów wewnątrz grupy, poszerzenie wiedzy rodziców na temat alternatywnej metody edukacji.

Modyfikacje

25.03.2021 10:05
Wydział Kultury dla Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany