Mieszkańcy wspólnie z mistrzami sztuki: Joanną Rajkowską, Pawłem Althamerem i Arturem Żmijewskim, tworzą obiekt w przestrzeni publicznej Warszawy

1526
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2022
Autor pomysłu Katarzyna Molska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
450 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • sztuka
  • partycypacja społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Wielkie trio mistrzów sztuki: Joanna Rajkowska, Paweł Althamer oraz Artur Żmijewski, przy udziale warszawiaków, wspólnie zrealizują projekt w przestrzeni publicznej Warszawy. Powstanie rzeźbiarski obiekt małej architektury, który będąc dziełem sztuki, stanie się trwałym elementem tkanki miasta na kolejne lata.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt ma powstać w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Lokalizacja zostanie zaproponowana i wybrana wspólnie przez artystów i mieszkańców Warszawy, na podstawie ankiety / głosowania online.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Powinno to być miejsce istotne dla miasta i dla jego mieszkańców, w którym jest możliwość realizacji planowanego projektu i w którym wykonany obiekt może pozostać na kolejne lata. Zrealizowany projekt mógłby stać się nowym charakterystycznym punktem na mapie Warszawy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wielkie trio mistrzów sztuki: Joanna Rajkowska, Paweł Althamer oraz Artur Żmijewski, przy udziale warszawiaków, wspólnie zrealizują projekt w przestrzeni publicznej Warszawy. Powstanie rzeźbiarski obiekt małej architektury, który będąc dziełem sztuki, stanie się trwałym elementem tkanki miasta na kolejne lata.
Opis projektu
Trochę więcej wielkiej Kultury!

Realizacja projektu pozwoli mieszkańcom Warszawy stać się uczestnikami procesu twórczego wraz z Joanną Rajkowską, Pawłem Althamerem i Arturem Żmijewskim - artystami światowego formatu
(którzy oczywiście potwierdzili gotowość).

Joanna Rajkowska – artystka wizualna, autorka rzeźb, fotografii, rysunków, obiektów i instalacji. Często realizuje prace w przestrzeni publicznej. Laureatka Paszportu Polityki oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości. Twórczyni Dotleniacza na Placu Grzybowskim. Jej najbardziej znanym projektem jest palma - Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, która stała się jednym z symboli Warszawy. Mieszka i pracuje w Warszawie i Londynie.

Paweł Althamer – rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji i filmów wideo. W 2004 otrzymał prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha, przyznawaną przez holenderską Fundację de Broere. Laureat Specjalnej Nagrody dla Kreatora Kultury. Współtwórca Parku Rzeźby na Bródnie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Artur Żmijewski – artysta sztuk wizualnych. W 2005 roku reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2010 roku otrzymał prestiżową Ordway Prize, przyznawaną przez Creative Link for the Arts i New Museum w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

W wyniku realizacji projektu w przestrzeni publicznej Warszawy powstanie rzeźbiarski obiekt małej architektury / instalacja o walorach użytkowych, która będąc dziełem sztuki, stanie się jednocześnie trwałym elementem tkanki miasta na kolejne lata.
Projekt obejmuje współpracę trojga mistrzów sztuki przy wymyśleniu i zbudowaniu obiektu, przy czynnym udziale społeczności Warszawy.

To mieszkańcy, w wyniku głosowania, zdecydują w jakiej lokalizacji zostanie zrealizowany projekt.
Projekt obejmie proces twórczy przy wymyślaniu dzieła, przygotowanie potrzebnych materiałów / elementów instalacji, implementację obiektu w terenie przy udziale społecznym, symboliczne przekazanie dzieła miastu przez jego autorów.

Integralną częścią projektu stanie się film z tego wydarzenia.

Ze względu na przewidywany udział mieszkańców Warszawy, ważnym etapem projektu będzie jego promocja w mediach społecznościowych, środkach komunikacji miejskiej, w ośrodkach kultury i sztuki oraz na stronach internetowych miasta.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Sztuka jest dziedziną często spychaną na dalszy plan w planowaniu budżetu miasta. Warszawa i jej mieszkańcy zasługują na dzieła wybitnych twórców, których brakuje z uwagi na brak środków. Budżet Obywatelski jest jedną z nielicznych okazji, by przestrzeń publiczna mogła wzbogacić się o niezwykłe miejsce, stworzone przez międzynarodowo rozpoznawalnych artystów z udziałem mieszkańców Warszawy.

Zapewne łatanie dziur w jezdniach lub oświetlenie ulicy jest pilniejszą potrzebą dla użytkowników przestrzeni publicznej, ale te zadania są codziennym obowiązkiem miasta, a kultura i sztuka często bywają przywilejem dla bardziej świadomych, wykształconych i zamożniejszych obywateli.
Realizacja projektu związanego z Wielką Sztuką i możliwość współpracy jej mistrzami może być unikalną możliwością obcowania z kulturą przez duże K dla wszystkich chętnych mieszkańców Warszawy.

Budżet Obywatelski może być jedyną szansą realizacji takiego projektu, w wyniku którego z partycypacją społeczną powstanie nowy obiekt sztuki autorstwa światowych twórców dla przestrzeni publicznej Warszawy i dla nas, jej mieszkańców.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
450 000,00 zł

Modyfikacje

25.01.2021 21:06
Autor projektu
28.04.2021 10:56
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany