Przyjaźnie i zielono na ul. Nowowiejskiej

1559
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2022
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Maciej Czapliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
850 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Nowe zagospodarowanie ulicy Nowowiejskiej pomiędzy Waryńskiego, a pl. Politechniki tak, by z betonowej pustyni przeistoczyła się w przyjemną i funkcjonalną miejską przestrzeń.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Nowowiejska pomiędzy ul. Waryńskiego a pl. Politechniki
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Nowe zagospodarowanie ulicy Nowowiejskiej pomiędzy Waryńskiego, a pl. Politechniki tak, by z betonowej pustyni przeistoczyła się w przyjemną i funkcjonalną miejską przestrzeń.
Opis projektu
Częściowe rozpłytowanie, nasadzenia 40 drzew po obu stronach jezdni oraz krzewów, likwidacja barier architektonicznych (balustrady, różnice poziomów chodnika), ustawienie ławek, przynajmniej częściowe ograniczenie parkowania samochodów (koniecznie - usunięcie parkowania skośnego po płn. stronie ulicy).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
To handlowa ulica w samym centrum Warszawy. Jedna z niewielu, które można łatwo i stosunkowo niewielkim kosztem przeistoczyć w przyjazną przestrzeń: (1) już dziś gros ruchu odbywa się tu pieszo, (2) po obu stronach ulicy są pierzeje i sklepy lub usługi, (3) duża część ulicy jest przeznaczona dla pieszych i rowerów, (4) ruch samochodowy jest bardzo niewielki. Mimo to nie jest to przyjazna przestrzeń. Nie ma tu ani jednego drzewa ani choćby krzaczka. W beton nie może wsiąkać woda opadowa. Parkujące samochody utrudniają pieszym przekraczanie jezdni a niepełnosprawnym wręcz to uniemożliwiają. Nie ma gdzie usiąść by odpocząć.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
850 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Ze względu na gęstą sieć infrastruktury podziemnej, w tym przewody gazowe biegnące po południowej i północnej stronie ulicy, sadzenie drzew wzdłuż ulicy nie jest możliwe. Również pozostały zakres projektu wymaga głębszej i kompleksowej przebudowy. Projekt wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji, w tym dotyczącej przebudowy sieci uzbrojenia podziemnego. Opracowanie takiej dokumentacji zajmuje od 8 do kilkunastu miesięcy, w zależności od poziomu skomplikowania i czasu oczekiwania na uzgodnienia (w tym od instytucji niezależnych od miasta). Dokumentację opracowuje na zlecenie ZDM firma wybrana w przetargu, którego przeprowadzenie (od ogłoszenia do podpisania umowy) zajmuje ok. 2 miesięcy. Po ukończeniu dokumentacji, konieczny jest przetarg na wykonawcę robót, który również trwa ok. 2 miesięcy. Następnie, od 2 do 6 miesięcy zajmuje sama budowa. W związku z tym, że prace nad realizacją możemy zacząć dopiero w 2022 r., nie jest możliwe zakończenie, odebranie i rozliczenie robót do 15 grudnia 2022 r., czyli w ciągu jednego roku budżetowego.

Modyfikacje

30.04.2021 12:44
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany